شبکه مترو استکهلم طولانی‌ترین نمایشگاه هنری دنیا است (گالری عکس)

0

سوئدی‌ها مترو استکهلم را «tunnelbana» صدا می‌زنند؛ طولانی‌ترین نمایشگاه هنری جهان که در آن هیچ اغراقی نیست.

اگر یک گردشگر بودید و از ویروس کووید-۱۹ نمی‌ترسیدید؛ این فرصت را داشتید تا ایستگاه‌های هنری این شبکه متروی شهری را با آرامش و بدون حضور انبوه جمعیت بازدید کنید. البته، در نیمه شب هم فرصت خوبی برای قدم زدن و لذت بردن از این مترو است.

کاری که «دیوید آلترات» سال گذشته انجام داده و اکنون عکس‌های آن پیاده‌روی طولانی هنری را منتشر می‌کند.

از سال ۱۹۵۹ که ساخت و ساز این شبکه مترو آغاز شد؛ بیش از ۲۵۰ هنرمند روی ۹۴ ایستگاه متروی زیرزمینی به مساحتی ۶۸ مایلی کار کردند. در یک مقایسه، باید بدانید نمایشگاه و موزه لوور تنها ۹ مایل است.

بسیاری از این ایستگاه‌ها شبیه به غارهایی طراحی شده‌اند که فقط یک ترول در آن‌ها می‌تواند زندگی کند. دیوارهای این ایستگاه‌ها که با انفجار کنده شده‌اند؛ شامل یک لایه نازک بتنی هستند و بعد نقاشی‌های پیچیده‌ای روی آن‌ها انجام شده است.

این نقاشی‌ها غالبا طرح‌های برجسته‌ای دارند و سه بعدی به نظر می‌رسند. برخی مجسمه‌ها با چراغ‌های LED تزئین شده‌اند و شکل‌های عجیبی به خود گرفتند که واقعا یک اثر هنری محسوب می‌شوند.

در ایستگاه Mbyrby Centrum یک سقف سفید یخ‌زده با کاشی‌های آب نبات رنگی می‌بینیم که چشم‌اندازی از قطب شمال است:

در ایستگاه Solna Centrum نقاشی‌های دیواره‌ها قرمز شعله‌ور شده هستند و جهنم را یادآوری می‌کنند. البته، جهنمی بسیار زیبا و آسمانی که دل‌انگیز است. کف این ایستگاه به حدی براق و تمیز است انگار دوست دارید روی آن بنشینید یا آن را بخورید:

ایستگاه T-Centralen دارای نقاشی‌های روشن آبی و سفید با سه خط مترو است. انسان احساس می‌کند وارد یک دنیای جادویی انیمیشنی شده است؛ چیزی که تا پیش از آن هرگز ندیده است:

سال گذشته «آلترات» عکاس با دوستش از هامبورگ آلمان وارد کشور سوئد شدند و مستقیم سر از این ایستگاه مترو درآوردند و همان‌جا بود که فهمید شبکه مترو استکهلم چقدر زیبا است.

این عکاس تصمیم گرفت همه برنامه‌های گردشگری خود را لغو کند و برای دو شب متوالی از ساعت ۱ نیمه شب تا ۵ صبح در ایستگاه‌های مترو استکهلم قدم بزند و عکاسی کند و محو هنر به کار گرفته شده در این ایستگاه‌ها شود.

لنزهای دوربین بسیاری از این آثار هنری را نمی‌توانند به تصویر بکشند و ترجمه‌ای دو بعدی از یک اثر هنری سه بعدی نمایش دهند. دیواره‌های دارای تصاویر سه‌بعدی و قاب‌های منحنی، لبه‌های کج یا حالتی که این طور به نظر می‌رسد و برای گرفتن تصاویر آن‌ها باید دوربین را چند درجه چرخاند.

«آلترات» بسیاری از تصاویر ایستگاه‌های متور استکلهم را بعدا با فتوشاپ به صورت پانوراما درآورده است که ترکیبی از چند تصویر جداگانه هستند.

دولت سوئد رای به فاصله‌گذاری اجتماعی نداده است ولی توصیه کرده مردم از مترو و وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نکنند. مترو شهر استکهلم نزدیک به ۵۰ درصد در این روزها کاهش تردد مردمی داشته و خلوت‌تر است.

احتمالا باید دعا کنید هرچه زودتر ویروس کرونا ریشه‌کن شود تا بتوانید قدم به دنیای جادویی این مترو بگذارید.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.