افتتاح طولانی‌ترین و ژرف‌ترین تونل دنیا نزدیک است: واقعیات جالبی در مورد تونل ۵۷ کیلومتری گوتارد

11

سه روز پیش، مقامات سوئیسی، رسانه‌ها را خبر کردند تا به آنها اعلام کنند که کارهای تکنیکی تونل گوتارد هم در حال پایان گرفتن است.

اگر یادتان رفته یا اصلا نشنیده‌اید، باید بگویم که در اکتبر سال ۲۰۱۰ بود که سرانجام کار «ساختمانی» تونل گوتارد به پایان رسید. این پروژه بزرگ از سال ۱۹۹۶ کلید خورده بود.

8-27-2015 7-11-47 AM

شاید این زمان طولانی حفر یک تونل، برایتان عجیب و غریب باشد، اما وقتی که طول تونل را بشنوید، حتما شگفت‌زده خواهید شد:

این تونل، ۵۷ کیلومتر طول دارد و دو شهر بودیو و ارستفیلد سوئیس را به هم متصل می‌کند.

آزمایش این تونل از اول اکتبر امسال به جایجایی نخستین مسافر شروع می‌شود و در ژوئن سال ۲۰۱۶ هم عملا استفاده همگانی از آن شروع می‌شود.

تونل با هزینه گزاف ۱۰.۳ میلیارد دلاری ساخته شد تا هم حمل و نقل کالاها و مسافران را تسریع کند و هم از آلودگی طبیعت زیبای کوه‌های آلپ جلوگیری کند.

این هم تعدادی از فکت‌های جالب در مورد تونل گوتارد:

– به درازای ۲۱ پل گلدن گیت

تونل دو مسیر شرقی و غربی دارد و اگر تونل‌ها جانبی را محاسبه کنیم، مجموع تونل‌های حفاری‌شده در دل صخره‌های کوه‌های آلپ به ۱۵۰ کیلومتر می‌رسد.

– حجمی از خاک و صخره به اندازه ۵ هرم بزرگ جیزه جابجا شد

این حجم، معادل ۳۱ میلیون تن بود!

8-27-2015 7-17-44 AM

– به اندازه حجم ۵۲ استخر المپیک، سیمان و بتن برای احداث این تونل مصرف شد

معادل ۱۳۰ هزار متر مربع

8-27-2015 7-16-33 AM

– این تول عمیق‌ترین تونل دنیا هم محسوب می‌شود

این تونل در زیر ۲.۲ کیلومتری زمین ساخته شده است.

به این ترتیب این تونل از تونل سیکان ژاپن که پیش از این طولانی‌ترین و ژرف‌ترین تونل دنیا با فقط ۲۴۰ متر ژرفا بود، پیشی گرفته است.

– طول کابل‌های مسی استفاده شده، برابر با فاصله مادرید تا مسکو است!

معادل ۳۲۰۰ کیلومتر!

– همه هزینه ۱۰.۳ میلیارد دلاری این پروژه را سوئیس متقبل شده است.

8-27-2015 7-13-44 AM

– از سال ۱۹۹۹، دو هزار کارگر، شب و روز مشغول کار در این پروژه بوده‌اند.

– قطارها در این تونل با سرعت بیش از ۲۴۰ کیلومتر در ساعت حرکت خواهند کرد.

8-27-2015 7-12-59 AM

– ۴ مته حفاری عظیم ساخت آلمان از عهده شکافتن بستر صخره‌ای سخت آلپ برآمدند. این ۴ مته هر روز حدود ۳۰ متر پیشروی می‌کردند.

8-27-2015 7-10-02 AM

8-27-2015 7-10-36 AM

– در جریان این پروژه ۸ کارگر در حوادث شغلی فوت کردند.

8-27-2015 7-11-08 AM

– همان طور که گقتم تونل دو مسیر شرقی و غربی مجزا دارد. هر ۲۳۵ متر، یک کنارگذر تعبیه شده است که این دو مسیر را به هم متصل می‌کند.

– جالب است که احداث تونل، کاملا طبق برنامه‌ریزی پیش رفته است و هیچ تأخیری را شاهد نبوده‌ایم. (در مقام مقایسه احداث تونل ۹۵۰ متری رسالت، ۷۶ ماه تأخیر داشت و کلا بیش از ۹ سال طول کشید.)

– ۵۰۰ هزار نفر در جشن حرکت اولین قطار در این تونل در ژوئن سال ۲۰۱۶ شرکت خواهند کرد، اما فقط هزار نفر آنها، شانس سوار شدن در نخستین قطار را خواهند داشت.

منابع: + و +


 
11 نظرات
 1. هادی می گوید

  متن زیبایی بود
  اما واحد بتن و سیمان متر مکعب هست
  اون مته هم اسمش دستگاه TBM هست
  زنده باشین

 2. محمد حسین می گوید

  جالبتر اینه که اولین تونل مترو اصفهان از بستر رسی ماسه ای (به خدا کوه آلپ نیست) به طول ۱۰ کیلومتر حفاری در دو تونل بعد از ۱۵ سال تمام نشده.البته نگفته نماند که ژاپنی ها که اول برنده مناقصه شده بودند گفته بودند که در مدت دو سال تمامکنند که متاسفانه پروژه به واسطه روابط به شرکت ایرانی واگذار گردید

 3. امین می گوید

  چرا تا عمق ۲.۲ کیلومتری پایین رفتن بعد تونل رو حفر کردن؟!

 4. شهاب الدین می گوید

  فوق‌العاده است. یکی از مهم‌ترین دلایل عدم آلودگی هوا، عدم مشاهده‌ی ترافیک سنگین در خیابان‌ها و همچنین عدم کوچ مردم به شهرهای بزرگ در آلمان و سوئیس همین شبکه‌ی ریلی و خطوط راه‌آهن‌شون هست. فوق‌العاده از این حیث قوی هستند. قطارهای سریع‌السیر و متروهایی که تنها ۳ دقیقه با خانه‌ی هرکس فاصله داره و تراموا و … . جالبه که تو ایران ما فقط به فکر ساخت جادّه برای ماشین هستیم. اونجا گاهی مسیر ماشین رو بسیار بسیار طولانی‌تر از مسیر قطار هست و اصلا منطقی نیست که کسی با ماشین بره. محیط زیست کمتر آسیب می‌بینه، ایمنی بالاتر هست، برنامه‌ریزی‌ها دقیق‌تر صورت می‌گیره و کسی لزومی بر ترک منزل دنج و بزرگش در روستا نمی‌بینه که به خاطر کارش بیاد توی شهرهای بزرگ آپارتمانی اجاره کنه، با قطار به راحتی به کارش می‌رسه. زیرساخت یعنی همین‌ها که خب واقعاً باید گفت حدود ۸۰ سال عقب هستیم.
  جالبه که همین افراد وقتی میان ایران و متوجه وجود مترو در تهران می‌شن، فکر می‌کنند مثل اونجا اگر اسم ایستگاهی مثلاً دانشگاه علم و صنعت هست یا ورزشگاه آزادی، یعنی دقیقاً کنار همون مکان پیاده می‌شن و می‌خوان که با مترو تردد کنند، غافل از اینکه … !

 5. yoosef می گوید

  نوشته زمان طولانی حفر تونل
  البته چنین زمانی واسه اونا طولانیه وگرنه ما ایرانیا عادت داریم

 6. rezaorg می گوید

  حدود ۱۵ سال کار و
  در جریان این پروژه ۸ کارگر در حوادث شغلی فوت کردند
  . . .

 7. علی می گوید

  ۵ برابر وزن هرم بزرگ! این برای من بیشتر بزرگی هرم جیزه رو ثابت کرد. فکر کنید آخه چه نیرو و دانشی ۳۵۰۰ سال پیش این شگفتی رو بنا کرده!

 8. javad می گوید

  عالی بود عالی…

 9. کیان می گوید

  مهمترین قسمت سفر با قطار در سویس منظره کوه های آلپ هست. چه ارزشی داره اگه زیباترین مناظر دنیا رو با ۶۰ کیلومتر دیوار بتنی تعویض کنی!

 10. مهدی می گوید

  چرا ۲۲۰۰ متری زمین؟از سطح دریا ۲۲۰۰ متر بوده یا عمق آن ۲۲۰۰متر؟سیستم تهویه اش چطور کار میکنه؟شیب ۲۲۰۰ متری رو چیکارش کردند؟

 11. کیوان جوادی می گوید

  امید است با الگو گرفتن از حرکت های اجرایی وتعاملات با دنیا بتوانیم پروژهای عظیم رادر کشورمان در زمان معقول به ثمر برسانیم.با حداقل ضایعات نیروی انسانی……

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.