بیل لیر، مردی که شنیدن موسیقی در خودروها را آسان کرد

0

بیل لیر (bill lear)  دبیرستان را تمام نکر،٬ اما بیش از ۱۵۰ اختراع به نام خود ثبت کرد!

این روزها گوش کردن به موسیقی در همه جا و همه وقت با استفاده از حافظه‌های فلش و یا اپلیکیشن‌هایی مانند اسپاتیفای، یک چیز ساده و بدیهی به نظر می‌رسد که گویا از دهه‌ها پیش وجود داشته است.

اما ما دو دلیل خیلی خوب داریم که بیل لیررا به خاطر بسپاریم.

در سال ۱۹۲۹ ٬ او به اختراع اولین رادیوی کاربردی خودرو در دنیا کمک کرد: موتورولا (Motorola: این نام از واژه‌های “موتور” و “ویکتورولا” گرفته شده است.)

۳۵ سال بع٬ بیل باز هم به موسیقی پرداخت و  ضبط صوت ردیاب هشت قطعه آهنگی (the eight- track tape player) را اختراع کرد که فضای میلیون‌ها خودرو را در دهه‌های شصت و هفتاد پر از موسیقی کرد.

لیر همچنین در هوانوردی رادیویی و فناوری هدایت خودکار برای هواپیماها پیشتاز بود. در سال ۱۹۵۰ برای هدایت خودکاری که می‌توانست جت جنگنده‌ای را روی باند مه آلود سالم فرود آورد و به زمین بنشاند، رئیس جمهور -ترومن – به او جایزهٔ کولیه تروفی (collier trophy) داد که یکی از برجسته‌ترین جوایز هوانوردی بود.

این‌ها فقط چند دلیل برای به خاطر سپردن نام بیل لیر است. دلیل اصلی به یاد داشتن او این است که یک جت نظامی سوئیسی را به هواپیمایی تشریفاتی با عملکردی بسیار عالی برای مسافرت مدیران تجاری و اشخاص مهم تبدیل کرد. جت لیر از آن به بعد ورد زبان همگان شد.

لیر هیچ وقت از اختراع دست برنداشت. همسر او چند روز قبل از مرگ لیر در ۷۵ سالگی به ملاقاتش در بیمارستان رفت. لیر به همسرش گفت: “من برای این مهملات وقت ندارم. باید کار کنم.”

در دههٔ ۷۰، لیر سعی داشت مشکل آلودگی هوا را با اختراع موتور بخاری حل کند که میزان خروج و انتشار گازهای آلوده کننده‌اش کم باشد. این موتور٬ نیروی حرکت خودروهای آینده را تامین می‌کرد. او اتوبوسی با نیروی بخار ساخت و روی سقف آن چنین نوشت: “بخار زیباست.” اما این ایده موفقیت آمیز نبود!

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.