از دور شبیه جانوران زنده‌اند، اما بعد متوجه می‌شوید که مجسمه‌هایی از شن و ماسه هستند

1

به کنار دریا می‌روید و با سطل، یک قلعه می‌سازید و بسیار از هنر خود خوشنود می‌شوید!

اما هنرمندی به نام آندونی باستاریکا، مجسمه‌های بی‌نظیری از شن و ماسه می‌سازد که مبهوتتان می‌کنند.

مجسمه‌های او از جانداران مختلف آنقدر دقیق هستندو ابعاد و انحناها در آنها درست از آب درآمده که باورتان نمی‌شود با ماده خام شن بشود، چنین چیزی خلق کرد.

ماجرا از تابستان سال ۲۰۱۰ شروع شد، زمانی که آندونی با ۲ دختر کوچکش به ساحل رفته بود و یک پری دریایی ماسه‌ای ساخت. همینجا بود که او متوجه شد دست‌های روانی در حجم‌سازی دارد. او به تدریج هنرش را ظرف ۱۰ سال توسعه و ارتقا داد و به سطح فعلی رسید.

او می‌گوید که خود شن و ماسه بهترین آموزگارش بوده‌اند. او به زیبایی اظهار نظر می‌کند که همان طور که ذرات شن و رطوبت یکدیگر را در آغوش می‌گیرند تا یک حجم هنری درست شود؛ ما هم باید به همینگونه طبیعت را در آغوش بگیریم و قدردانش باشیم تا دنیای زیباتری ایجاد شود.

در آثار او هیچ وقت جانداری را زنجیر یا قلاده نمی‌بینید. او به آزادی و قدرت و هوش جانوران احترام می‌گذارد.

او به تدریج فراگرفته که چطور از خاکستر و پودر زغال و پودر خاک رس، خرده‌شیشه‌ها و رنگ‌ها به عنوان افزودنی‌های برای ایجاد قوان و فرم و رنگ در آثار شنی‌اش استفاده کند.

ایجاد یک مجسمه شنی فیل ۲ روز تمام وقت می‌برد. در مورد یک اسب این زمان ۱۲ ساعت است  او می‌تواند ۶ تا ۸ ساعته یک سگ یا موجودات کوچک‌تر را بسازد.

 


 
1 نظر
  1. سامان می گوید

    یادمه کوچیکتر که بودم توی ساحل دریای مازندران یک جشنواره مجسمه های شنی برگزار شده بود که نزدیک به ۲۰-۳۰ هنرمند کارهاشون رو همونجا ساخته و ارائه کرده بودند و انصافا اگه نگم در همین سطح بودن، باید بگم اختلاف خیلی کمی داشتن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.