آیا تفاوت فشار دست راست و چپ یک چیز طبیعی است یا نگران‌کننده؟

2

در مورد فشار خون، باورهای اشتباه در میان مراجعان به مطب‌ها بسیار زیاد است. یکی از مشکلات نبود شناخت مردم از «محدوده نرمال» فشار خون است. بسیاری تصور می‌کنند که فشار خون نرمال یک عدد ثابت ۱۲ است و بس و یا اینکه تصور می‌کنند که فشار خون همیشه و در هر شرایط در هر شخص باید یک عدد باشد.

وای از آن موقعی که تشخیص پرفشار خون برای بیماری گذاشته شود! تا انواع شیوه‌های انکار و طفره رفتن او از مصرف داروها کشف و خنثی شود و تا دست از سر پزشک به خاطر چیزی که در وب‌سایت‌های غیرمعتبر در مورد فشار خون خوانده‌اند، بردارند، مدت‌ها طول می‌کشد و تا آن زمان چه بسا دچار عوارض پرفشاری خون هم شده باشند.

اما در این پست می‌خواهیم در مورد یک سؤال شایع بپرسیم، فشار خون دست راست و چپ باید با هم تفاوت داشته باشند یا باید دقیقا یکسان باشند؟ کدام یک باید اندازه‌گیری شود و درست‌تر است؟! چه میزان از تفاوت فشار خون بین دو دست نگران‌کننده است؟

حقیقت این است که هر دستی شریانی دارد و فشار خونی. معمولا بهتر است که فشار خون هر دو دست گرفته شود. اما در فاصله‌های نزدیک ویزیت، ممکن است اندازه‌گیری فشار خون یک دست کافی باشد.

گایدلاین کلی فعلی این است که همان طور که اشاره شد پزشک در مشاوره ابتدایی یک بیمار فشار خون هر دو دست را اندازه بگیرد و اگر تفاوت بین آنها بیش از ۲۰ میلیمتر جیوه باشد، بررسی بیشتر را به بیمار توصیه کند.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

اصلا تفاوت بیش از ۲۰ میلیمتر جیوه بین دو دست می‌تواند نشانه کاهش مقطع شریان‌ها به خاطر فشار از خارج یا تنگ شدن از داخل باشد.

در مورد داستان تفاوت فشار خون دست راست و چپ به تازگی یک پژوهش با استفاده از اطلاعات به دست آمده از ۵۰ هزار مراجعه‌کننده، انجام شده است. این پژوهش در قالب یک متاآنالیز صورت گرفته، یعنی اطلاعات ۲۴ پژوهش دیگر کنار هم گذاشته و جمع‌بندی شده است.

مشخص شده که تفاوت فشار بین دو دست مهم است و هر چه میزان تفاوت بیشتر باشد، خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغز و مرگ زودرس در یک بازه زمانی ۱۰ ساله هم افزایش می‌یابد.

پژوهشگران دانشگاه اکستر دریافته‌اند که این گایدلاین معمولا رعایت نمی‌شود و به علاوه متوجه شده‌اند که تفاوت فشار کمتر از این هم اهمیت دارد.

اما در مورد میزان تفاوتی که باید نگرانی پزشک را برانگیزد، فعلا اختلاف نظر وجود دارد:

  • گایدلاین انجمن جهانی فشار خون، تفاوت ۲۰ میلیمتر جیوه را، آستانه خطر ذکر کرده است.
  • اروپا و انگلیس ۱۵ میلیمتر جیوه را آستانه قرار داده‌اند.
  • سایت مایوکلینیک اشاره کرده که تفاوت ۱۰ تا ۱۵ میلیمتر جیوه را در نظر بگیرید.
  • اما مطالعه جدید پیشنهاد کرد که پزشکان آستانه تفاوت فشار دو دست را ۱۰ میلیمتر جیوه در نظر بگیرند.

پس تا ۱۰ میلیمتر جیوه تفاوت فشار نباید نگرانتان کند، اما بس از آن بهتر است بررسی شود.

(شاید لازم به توضیح نباشد که آنچه مثلا فشار ۱۲ در محاوره روتین گفته می‌شود، معادل ۱۲۰میلیمتر جیوه است و تفاوت ۱۰ میلیمتر جیوه، یعنی تفاوت «یک» در فشار دست راست و چپ.)

   

پستهای اخیر

۴ دماسنج برای اندازه‌گیری دما و رطوبت محیط با آیفون

اگر شما نیاز به اندازه‌گیری و نظارت بر دمای خانه و محل کار دارید؛ مثلا برای گیاهان خاص یا حیوانات خانگی که باید در دمای خاصی نگهداری کنند؛ می‌توانید از راه‌کارهای مبتنی بر آیفون استفاده کنید که البته رایگان هم نیست. برای بررسی دقیق دمای…

دنیایی که وراج‌ها و فک‌زنی را دوست دارد! این مرد برنامه‌ریزی کرده که سال‌ها تک و تنها لایواستریم کند…

در دنیای عجیبی زندگی می‌کنیم که متن و مفهوم در حال از دست معنی خود است و در عوض جنجال و ساعت‌های حرف زدن و گرفتن وقت مخاطب، ارزش پیدا می‌کند. برخی‌ها هنوز نمی‌خواهند این واقعیت را قبول کنند، برخی هم به سرعت از تغییر سلیقه و گرایش‌های…

چرا از بهترین اپلیکیشن اندروید و iOS برای ایجاد عادت‌های روزانه بهتر و پیگری وضعیت سلامتی استفاده…

اگر در اندروید و iOS دنبال یک اپلیکیشن انگیزشی روزانه و ردگیری عادت‌ها یا خودمراقبتی بگردید؛ احتمالا هیجان‌انگیزتر از اپلیکیشن Fabulous نخواهید یافت. بهترین اپلیکیشن سال گوگل پلی در دسته Health & Fitness، برنده جایزه بهترین طراحی…

درگذشت بنیان‌گذار ادوبی، خالق PDF و بسیاری از نرم‌افزارهای مهم دنیای فناوری

چارلز گسچه (Charles Geschke) بنیان‌گذار شرکت ادوبی و فردی که در خلق فرمت PDF کمک‌های زیادی کرده بود؛ در سن ۸۱ سالگی، روز ۲۷ فروردین ماه درگذشت. مدیرعامل شرکت ادوبی در یک نامه به کارمندان این شرکت؛ درگذشت «چارلز گسچه» را ضایعه بزرگی برای…

بهترین و بدترین محصولات اپل از نظر قابلیت تعمیرپذیری (جدول رتبه‌بندی آیفون‌ها و مک‌بوک‌ها)

اکنون می‌توانید امتیازهای قابلیت تعمیر گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها اپل را به طور رسمی در سایت این شرکت مشاهده کنید. هرچند هنوز هم دارای ابهاماتی هستند و چون خود اپل گزارش داده، چندان قابل اعتماد نیستند و مرموز به نظر می‌رسند. قانون جدید دولت…

نکات جالبی در مورد استیو جابز در کتاب تازه «ناز بهشتی»- یکی از بخش‌های جالب کتاب: استیو جابز هیچ وقت…

دو سه هفته‌ای که خبر انتشار یک کتاب جدید در مورد استیو جابز، داغ شده. اسم این کتاب Pause. Breathe. Choose.: Become the CEO of Your Well-Being است. این کتاب را ناز بهشتی نوشته که فعلا بیشتر به عنوان مربی مدیریت ذهن و خودیاری برای کسب…
2 نظرات
  1. سیاوش می گوید

    ممنون از توضیح پایانی. برای من روشنگر بود

  2. فرزان می گوید

    ممنون از اطلاعات خوب شما.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.