همه چیز در مورد در مورد آبله میمون – آیا باید نگران باشیم که مانند کرونا شیوع پیدا کند؟

0

بریتانیا، اسپانیا و پرتغال در روزهای گذشته شناسایی ده‌ها مورد از ابتلا به آبله میمون monkeypox  را گزارش کرده‌اند و کانادا نیز روز چهارشنبه – ۲۸ اردیبهشت- گزارش داد که در حال تحقیق در مورد بیش از ده مورد مشکوک است.

اداره بهداشت بریتانیا اعلام کرد که از روز ۱۶ اردیبهشت ۹ مورد ابتلا را شناسایی کرده است و اداره بهداشت آمریکا نیز گفت روز چهارشنبه اولین مورد در ایالت ماساچوست شناسایی شده است که مردی است که پس از سفر به کانادا ابتلای او تایید شده است.

ویروس ایجادکننده آبله میمون یکی از ویروس‌های نزدیک به خانواده ویروس آبله است، اما کشندگی کمتری دارد و کمتر قابل انتقال است و علائمی مانند تب و بثورات را ایجاد می‌کند.

این ویروس بومی آفریقای غربی و مرکزی، اولین بار در سال 1958 در میمون‌های آزمایشگاهی کشف شد، برای همین پسوند میمونی روی آن گذاشته‌اند. اما برخلاف نام آن جوندگان هم حامل ویروس هستند.

این ویروس گهگاه به انسان سرایت می‌کند و در دهه‌های اخیر عفونت با آن در انسان‌ها رایج‌تر شده است.

آبله میمون به ندرت به سایر قاره‌ها به جز آفریفا راه می‌یابد و تا به حال در هنگام شیوع، تعداد موارد ابتلا به آن انگشت‌شمار بوده است. تنها شیوع قابل توجه در آمریکا در سال 2003، زمانی رخ داد که یک محموله از جوندگان از غنا ویروس را به سگ‌های دشتی در ایلینویز منتقل کرده بودند و زمانی که این سگ‌ها به عنوان حیوان خانگی فروخته شدند 47 نفر را آلوده کردند، ولی هیچ مرگی رخ نداد.  سال گذشته، دو مسافر آلوده به آن وارد آمریکا شدند اما هیج کس را مبتلا نکردند.

اما شیوع فعلی آبله میمون در اروپا و ایالات متحده متفاوت و بسیار نگران کننده است. اولین مورد، که در 7 می در بریتانیا شناسایی شد، با همان شیوه مورد انتظار آلوده شده بود. این فرد اخیراً به نیجریه سفر کرده بود. اما چندین شخص مبتلای دیگر، اخیرا به کشورهای بومی ویروس نرفته بودند، و برخی دیگر هیچ تماس آشکاری با افراد شناخته شده آلوده نداشتند.

این امر نشان می دهد که ویروس آبله میمونی ممکن است به طور مخفیانه از فردی بدون علایم بالینی به دیگر منتقل شود.

دوره نهفتگی بین عفونت و علائم طولانی است و از 5 تا 21 روز متغیر است.

تجربه کرونا باعث شده که مردم نسبت به شیوع هر بیماری عفونی‌ای حساس شوند. بسیاری از آمریکایی‌ها در مورد آبله میمون وحشت زده‌اند و به اظهارنظرهای رسمی، بی‌اعتماد شده‌اند.

برخلاف کرونا که در ابتدای امر نسبت به آن هیچ آگاهی و دانشی نداشتیم، اطلاعات ما در مورد آبله میمونی بیشتر است.

بر اساس مطالعات موجود، آبله میمون در فواصل طولانی از طریق هوا پخش نمی‌شود. این بیماری از طریق سطوح آلوده یا مجاورت طولانی با افراد دیگر منتقل می‌شود، به همین دلیل است که میزان موارد بروز آن کم بوده. اما احتمال انتقال دادن بیماری به اعضای خانواده و نیز کادر پزشکی بر همین اساس بسیار بیشتر است.

پس نگران نباشید که آبله میمون مثل کرونا منتقل شود. برای انتقال این بیماری به تماس خیلی نزدیک طولانی نیاز است.

با این وجود، خاطره کرونا مردم را نگران کرده.  در اوایل سال 2020 ، بسیاری از کارشناسان ادعا کرده بودند که کرونا فقط از طریق سطوح آلوده یا قطرات از فاصله نزدیک  منتقل می‌شود. اما بعد مشخص شد که از طریق ذرات آئروسل کوچکتر منتقل می‌شود و می‌تواند از فاصله دور هم منتقل شود. پس تازه از اینجا بود که تهویه و زدن ماسک به شدت توصیه شد. مردم با توجه به همین مورد می‌ترسند که تاریخ با آبله میمون در حال تکرار شود.

یک مطالعه در سال 2012 پیشنهاد کرد که ویروس آبله میمونی می‌تواند چندین روز در ذرات معلق باقی بماند. اما این تحقیق در شرایط آزمایشگاهی مصنوعی بود، و ماندگاری تنها بخشی کوچکی از فرآیند انتقال عفونت است.

در مقایسه با ویروس کرونا SARS-CoV-2، آبله میمونی ویروسی کاملا متفاوت است و خطر انتقال طبیعی آن توسط آئروسل بسیار کمتر است.

اما باز هم باید مواظب باشیم و جوانب امر را بسنجیم، چرا که دانش ما در مورد آبله میمون فقط بر اساس 1500 مورد ثبت شده تا سال 2018 است.

از اواخر دهه 1970 آبله به صورت نسبی ریشه کن شد. تا پیش از این ابتلا به خود آبله یا زدن واکسن آن در برابر آبله میمونی هم محافظت و مصونیت ایجاد می‌کرد. اما نسل‌های جدید که واکسن نگرفته‌اند، نسبت به آبله میمونی، حساس هستند و مصونیت ندارند.

تا به امروز، R0 آبله مینونی یعنی میانگین تعداد افرادی که از یک فرد آلوده مبتلا می‌شوند، کمتر از 1 بوده است. اما یک شبیه‌سازی در سال ۲۰۰۳ نشان داد که نرخ سرایت آن ممکن است از این حد بالاتر برود.

چرا میزان بروز عفونت آبله میمونی افزایش یافته؟ شاید ما با یک سویه جدید این ویروس روبرو باشیم و شاید هم کاهش محدودیت‌های کرونا و سفر بیشتر مردم باعث آن شده باشد. شاید هم عامل ناشناخته‌ای، سبب آن شده باشد.

ظرف چند روز آینده، یعنی زمانی که بررسی توالی ژنتیکی این ویروس تکمیل شود می‌توانیم بگوییم که با سویه جدید یا جهش‌های قابل ملاحظه جدید روبرو هستیم یا خیر.

از نظر آمادگی مقابله با آبله میمونی، وضعیت آمریکا نسبت به اروپا بهتر است. چون این کشور دهه‌هاست که برنامه‌هایی برای مقابله با تروریسم زیستی آبله داشته است.

جای خوشوقتی است که آبله واکسن وجود دارد که تزریق آن باعث مصونیت ۸۵ درصدی در برابر آبله میمونی هم می‌شود. در آمریکا ذخایر واکسن آنقدر زیاد است که می‌تواند همه کشور را پوشش دهد. درمان آبله میمونی بیشتر درمان حمایتی است. با این وجود داروی Tecovirimat یا TPOXX هم برای آن وجود دارد.

البته باید توجه داشته باشیم که گرچه تا حالا این ویروس در اروپا و آمریکا کشندگی چندانی نداشته، اما یک سویه کنگوی آن مرگ و میر ده درصدی و یک سویه غرب آفریقای آن، کسندگی یک درصدی داشته است.

اما علایم این بیماری چه هستند؟

یکی از علائم رایج، بثورات آن هستند است که شبیه آبله مرغان شدید به نظر می‌آید. اما برخلاف آبله مرغان، ضایعات پوستی آبله میمون معمولاً با تب همراه هستند، همچنین درد ضایعات در ابتدا بیشتر از خارش آن است. تفاوت دیگر التهاب غدد لنفاوی است.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

درخت‌هایی که با شیواترین زبان می‌گویند: می‌خواهم زنده بمانم!

درخت‌ها از 370 میلیون سال پیش بر روی کره زمین بوده‌اند و گرچه ما انسان‌ها با همه امکانات خود سعی در از بین بردن آنها داریم، آنها تا جایی که می‌توانند مقاومت می‌کنند.برآورد می‌شود که روی زمین علیرغم همه جفاهایی که ما به طبیعت وارد…

اولم، یکی از عجیب‌ترین جانداران روی زمین – شبیه جنین نارس یا موجودات سری فیلم‌های بیگانگان

جانداری به نام Proteus anguinus که همچنین به عنوان اولم olm شناخته می‌شود، گونه‌ای سمندر است که بومی آب‌های زیرزمینی آلپ در جنوب شرقی اروپا است. این جاندار از معدود مهره‌داران غارنشین است و به دلیل شکل سر و دست‌ها  رنگ سفید مایل به صورتی و…

نقاشی‌هایی که به بالاترین رقم‌ها قیمت‌گذاری و فروخته شده‌اند

در اینجا می خواهیم لیستی از گران‌ترین نقاشی هایی که در بازار حراجی‌ها به فروش رسیده اند را با هم مرور کنیم. البته هر لحظه امکان تغییر این لیست و جایگزینی نقاشی های دیگری وجود دارد ولی در آن صورت هم می توان نقاشی های زیر را جزء گرانترین های…

عکس های رنگی مردم «عادی» در دوران استالین که توسط یک دیپلمات آمریکایی که به دلیل جاسوسی اخراج شد،…

زندگی مردم عادی چیزی است که آنچنان که باید و شاید ثبت نمی‌شود. مورخی را تصور کنید که پنج دهه بعد بخواهد در مورد تاریخ الان ایران تحقیق کند. او احتمالا انبوهی از روزنامه‌های و مجلات و کتاب‌ها و مصاحبه‌های شفاهی و آمارها یا اطلاعات سایت‌ها را…

آیا واقعا سرم حقیقت وجود دارد؟ چطور کار می‌کند؟

انسان‌ها از زمان امپراتوری روم می‌دانستند که ما در حالی که تحت تأثیر چیزی باشیم، صادقانه‌تر و راحت‌تر سخن میٰ‌گوییم. این همان جایی است که ایده  اصطلاح «سرم حقیقت» از آن سرچشمه می‌گیرد.سرم حقیقت به تعدادی از داروهای تغییر دهنده ذهن اشاره…

سازه‌ها و چیزهایی که حس مگالوفوبیای ما را به شدت تحریک می‌کنند – گالری عکس

مگالوفوبیا اصطلاحی است که برای توصیف ترس شدید و غیرمنطقی از اشیاء یا چیزهای بزرگ استفاده می‌شود. کلمه "مگالوفوبیا" از ترکیب دو کلمه یونانی "مگالو" به معنای بزرگ  و "فوبیا" که به معنی ترس یا بیزاری قوی است، گرفته شده است.افراد مبتلا به…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.