پژوهشگر برجسته واکسن کرونا: به علت شیوع نوع دلتای کرونا، دیگر رسیدن به ایمنی گله‌ای یا مصونیت جمعی غیرممکن شده

0

در نشستی در پارلمان بریتانیا، سر اندرو‌ پولارد– استاد ایمنی و بیماری‌های عفونی اطفال دانشگاه آکسفورد- گفت که با توجه به شیوع واریان دلتای کرونا، به نظر می‌رسد که دیگر رسیدن به ایمنی «گله»ای عیرممکن باشد.

مطابق خبر بازتاب یافته در نشریه بیزینس اینسایدر، دیگر ‌نمی‌شود حتی با واکسیناسیون درصد بالای جامعه، به مصونیت جمعی رسید. نمونه‌اش اسرائیل است که هشتاد درصد جمعیتش واکسینه‌شده بودند و به نظر می‌رسید بیماری را کنترل کرده، اما با شیوع واریان دلتا، دوباره با جهش بیماران، روبرو شده. در مورد برخی بیماری‌ها مانند سرخک با واکسیناسیون درصد بالای جامعه، از آنجا که واکسینه‌ها دیگر ویروس را منتقل نمی‌کنند، می‌شود بیماری را ریشه‌کن کرد. همان طور که آمریکا در سال ۲۰۰۰ با واکسیناسیون ۹۵ درصد جمعیت سرخک را ریشه‌کن کرد. اما در مورد کووید واکسینه‌ها، هنوز می‌توانند بیماری را منتقل کنند (گرچه به مدت کمتر). بنابراین فعلا راهبرد باید واکسیناسیون کل جمعیتی باشد که از نظر پزشکی منعی برای دریافت واکسن ندارند. با این کار احتمال ابتلا به نوع شدید بیماری، ۲۵ برابر نسبت به غیرواکسینه‌ها کمتر می‌شود.

ایمنی جمعی یا گله‌ای وقتی اتفاق می‌افتد که شمار کافی از افراد یک جامعه درمقابل یک ویروس یا بیماری مصونیت پیدا کرده باشند، طوری که ویروس/عفونت دیگر میزبانی برای ادامه حیات پیدا نکند و نتواند گسترش یابد. در چنین حالتی، حتی افرادی که خودشان هم مستقیما مصونیت ندارند بطور غیرمستقیم محافظت می‌شوند.

قبلا تخمین زده می‌شد که آستانه ایمنی گله‌ای درمقابل کووید-۱۹ با ایجاد مصونیت برای حداقل ۶۵ تا ۷۰ درصد جمعیت یک جامعه روی دهد. اما همان طور که خواندید دیگر این آستانه ظاهرا منتفی است.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.