بهترین واکسن کرونا چیست؟ آیا واکسن فایزر با ۹۵ درصد کارایی بهتر از نواواکس یا جانسون و جانسون است؟

2

سایت vox یک ویدئوی کوتاه و ساده منتشر کرده که در آن در مورد واکسن‌های کرونا توضیح داده شده.

مدت زیادی است که در رسانه‌ها نام واکسن‌های مختلف برده می‌شود و برای برجسته کردن کیفیت آنها روی میزان کارایی یا تاثیر آنها، تاکید زیاد می‌شود.

بر این اساس واکسن فایزر ۹۵ درصد تاثیر دارد و نواواکس ۸۹ درصد. واکسن جانسون و جانسون تنها ۶۶ درصد کارایی دارد.

سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا مثلا اگر انتخاب واکسن دست خودمان بود، باید بر اساس میزان تاثیر، دست به انتخاب می‌زدیم؟ اصلا این اعداد از کجا می‌آیند؟

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

اول باید ببینیم که میزان تاثیر چطور محاسبه می‌شود.

برای محاسبه میزان کارایی، افراد داوطلب به دو دسته تقسیم می‌شوند. به یک دسته واکسن تزریق می‌شود و به یک عده تنها دارونما یا پلاسبو. دارونما در اینجا یک مایع کاملا بی‌تاثیر است.

بعد در یک بازه زمانی مشخص، افراد هر دو گروه تحت نظر گرفته می‌شوند تا ببینند از هر گروه چه تعداد به کرونا مبتلا می‌شود.

اگر فرضا میزان ابتلا در دو گروه یکسان باشد، میزان کارایی واکسن صفر است.

اما اگر مطابق تصویر زیر میزان ابتلای گروه واکسن‌زده خیلی کمتر باشد، میزان کارایی واکسن خوب است:

درصد تاثیر ۹۵ درصد، یعنی هر شخص واکسن‌زده، ۹۵ درصد کمتر احتمال دارد که به بیماری مبتلا شود:

اما آیا واقعا می‌شود واکسن‌ها را با تکیه به عدد خام میزان کارایی یا تاثیر با هم مقایسه کرد؟

باید بگم که این حرف کاملا اشتباه است.

آزمایش هر واکسن در دوره زمانی متفاوتی صورت گرفته. یک واکسن ممکن است در دوره اوج یا پیک بیماری آزمایش شده باشد و دیگری در شرایطی که شیوع بیماری کمتر بوده.

مثلا در اینجا می‌بینیم که آزمایش واکسن جانسون و جانسون در پیک شدید بیماری صورت گرفته بود و آزمایش مدرنا در دوره‌ای که بیماری‌ کمترین شیوع را داشت.

به علاوه جایی که واکسن در آن آزمایش می‌شود هم مهم است. ممکن است یک واکسن در جایی آزمایش شود که فرضا یک واریان با میزان سرایت بیشتر در بازه زمانی مشخص، شایع بوده:

یعنی تنها در صورتی می‌توانستیم تاثیر واکسن‌ها را با استناد به اعداد خام کارایی آنها مقایسه کنیم که آزمایش آنها دقیقا در یک زمان و در یک محل صورت می‌گرفت.  اما در مقام عمل چون هر واکسن در زمان متفاوتی آماده شود و مجوز آزمایش انسانی گرفت، شرایط یکسان مقایسه اعمال نشده و بنابراین مقایسه واکسن‌ها با این اعداد از نظر علمی صحیح نیست.

حالا سوال این است که چه واکسنی برای کرونا خوب است؟

واکسنی که بعد از تزریق اصلا به بیماری مبتلا نشویم؟

باز هم پاسخ خیر است.

ابتلا به کرونا، یک طیف است که از بیماری ساده؛ تا بروز علایم شدید و بستری شدن و مرگ را فرامی‌گیرد.

واکسنی خوب است که مطابق شکل زیر ما را در قسمت راست طیف بیماری نگه دارد. یعنی باعث شود که بیماری شدید کرونا نگیریم، بستری نشویم و به خاطر کرونا، نمی‌ریم.

حالا با این توضیح اگر به کارایی واکسن‌ها نگاه کنیم، می‌بینیم که همه واکسن‌ها خوب هستند. واکسن فایزر، مدرنا، جانسون و جانسون، اسپوتنیک، نواواکس و آکسفورد/آسترازنکا همگی در صد در صد موارد از بستری و مرگ به علت کرونا پیشگیری می‌کنند.

به دیگر سخن، بهترین واکسن کرونا، واکسنی که ما را از بستری در بیمارستان نجات بدهد و در یک کلام بتواند همه‌گیری بیماری را پایان بدهد.

باز با تفسیر دیگر در شرایط حاضر، بیش از آنکه نوع واکسن مهم باشد، همان طور که سازمان بهداشت جهانی هم تایید کرده، واکسیناسیون گروه‌های در معرض خطر و در گام بعد واکسیناسیون همگانی اهمیت دارد.

لینک ویدئوی منبع این مقاله

   

پستهای اخیر

۵ آیین درخشان که افراد بسیار موفق هر روز از آن‌ها پیروی می‌کنند

اغلب اوقات، وقتی می‌خواهیم درباره بهره‌وری صحبت کنیم؛ صرفا عادت‌ها و نکات مجرد و مجزای از یکدیگر را بیان می‌کنیم؛ در حالی‌که بیشتر به یک سیستم نیاز داریم. افراد مثبت و موفق از چه برنامه‌ای استفاده می‌کنند؟ چه سیستمی از نظر علمی اجازه…

یک مینی‌سریال عالی تازه: «میر» از «ایست‌تاون» با بازی کیت وینسلت و گای پیرس

داخل یک سایت دانلود بود که در عکس‌های بندانگشتی مربوط به سریال‌های تازه، یک لحظه عکس کیت وینسلت را دیدم. خب، وقتی می‌بینی که کیت وینسلت با آن سابقه درخشان در بازیگری سینمایی، در سریالی شرکت کرده، نمی‌توانی از آن صرف‌نظر کنی. اسم…

اپل سرویس پادکست اشتراکی راه‌اندازی کرد: گوش دادن بدون تبلیغات و دسترسی به محتواهای اختصاصی

اپل سرویس اشتراکی پادکست پلاس را برای ارائه خدمات و مزایای بیشتر به کاربران راه‌اندازی کرد. مدت‌ها بود سرویس و اپلیکیشن Apple Podcast بدون تغییراتی به کار خود ادامه می‌داد و اینک اپل خبرهای خوبی برای کاربران این سرویس دارد. اپل در مراسم…

اپل تی‌وی ۴K جدید معرفی شد: با تراشه A12 بیونیک و ریموت کاملا جدید

اپل یک مدل جدید از محصول Apple TV 4K خود با تراشه ارتقایافته‌تر و برخی ویژگی‌های جدید معرفی کرد. اپل تی‌وی 4K جدید از تراشه آشنای A12 Bionic سود می‌برد تا تصاویر ویدئویی HDR را با نرخ فریم ریت بالاتر اجرا کند. به علاوه، تراشه جدید قدرتی…

آیپد پرو جدید با پردازنده M1،نمایشگر حیرت‌انگیز مجهز به فناوری مینی LED و پشتیبانی از ۵G معرفی شد

اپل امشب در مراسم Sprint Loaded از آیپد پرو پرچم‌دار جدید خود رونمایی کرد. آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی جدید کاملا یک دستگاه ارتقایافته و مجهز به فناوری‌های جدید و پیشگام اپل از جمله پردازنده M1، پشتیبانی از 5G و فناوری نمایشگر مینی LED به همراه یک…

اپل یک آی‌مک نازک با پردازنده M1 و رنگ‌بندی متنوع و جذاب معرفی کرد

اپل امشب در مراسم بهار خود از یک مدل کامپیوتر iMac بازطراحی شده و باریک‌تر، پردازنده اپل سیلیون M1 و کیس‌های رنگی و بسیار متنوع رونمایی کرد. اپل می‌گوید این آی‌مک از ابتدا برای استفاده M1 طراحی شده است. آی‌مک جدید دارای نمایشگر ۲۴ اینچی…
2 نظرات
  1. محسن می گوید

    ظاهرا فرض بر این بوده که همه این نتایج بدون دستکاری و با رعایت صداقت علمی حاصل شده اند.
    آیا می توان به نتایج اعلام شده برای واکسن اسپوتنیک وی روسی، سینوفارم چینی، کوو ایران برکت یا سایر واکسنهای ایرانی اعتماد کرد؟ کشورهایی که پروسه شفافی برای تایید دارو و سایر محصولات تکنولوژیک نداشته و سابقه بدی در اعلام دستاوردهای غیرواقعی و تبلیغاتی دارند.

  2. مهرداد می گوید

    چه جالب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.