آیا موج جدید افزایش موارد ابتلا به کرونا در چین، باید بقیه کشورها را نگران کند؟ سیاست کووید صفر چین در مقابل زندگی با ویروس شکست خورده؟

0

کارشناسان امروز هشدار دادند که افزایش شیوه کووید در چین می‌تواند بقیه جهان را میدان مبارزه با این همه‌گیری به نقطه اول بازگرداند.

از ماه گذشته که پکن سیاست بحث‌برانگیز کووید صفر را تغییر داد، بیمارستان‌ها و سردخانه‌هایش پر شده‌اند. حتی بر اساس برخی پیش‌بینی‌ها، ممکن است تا یک میلیون نفر در ماه‌های آینده بر اثر این ویروس جان خود را از دست بدهند.

تصور می‌شود که ایمنی پایین – به خاطر ضعف واکسیناسیون و مبتلا نشدن برخی در سابق – باعث ایجاد موج جدید در چین شده.

رئیس سازمان جهانی بهداشت مدعی شد که وضعیت وخیم چین نشان می‌دهد که همه‌گیری هنوز تمام نشده است.

کارشناسان هشدار می‌دهند که شیوع جدید، که هیچ نشانه‌ای از کند شدن را نشان نمی‌دهد، می‌تواند به طور بالقوه پیامدهای جهانی داشته باشد.

پروفسور مارتین مک کی، کارشناس بهداشت عمومی در دانشکده بهداشت و طب گرمسیری لندن، می‌گوید که همه‌گیری هنوز به پایان نرسیده است. ما هنوز هم تقریباً ۱۳۰۰ بیمار کووید را در بیمارستان در هر روز می‌بینیم، درست در همان زمانی که NHS با نرخ بالای آنفولانزا دست و پنجه نرم می کند.

چین تا کنون مرگ و میر را بسیار پایین نگه داشته، اما نتوانسته است در زمان مناسب برای بالا بردن نرخ واکسیناسیون، به ویژه در میان افراد مسن اقدام کند.

دکتر سیمون کلارک، میکروبیولوژیست در دانشگاه ریدینگ، به میل آنلاین می‌گوید: «همه‌گیری به پایان نرسیده، دنیای توسعه‌یافته تازه وارد فاز دیگری شده. تهدید انواع جدید همیشه با ما خواهد بود و فقدان مصونیت ایجاد شده توسط واکسیناسیون در برخی از نقاط جهان این احتمال را بیشتر می‌کند و من فکر می‌کنم که این احتمال وجود ندارد که این خطر به طور کامل از بین برود.»

پروفسور پیتر هوتز، یک ویروس شناس در دانشگاه بیلور در تگزاس، گفت که این افزایش می تواند منجر به ایجاد سویه‌های جدیدی مانند نوع مرگبار دلتا شود که موج بهار ۲۰۲۱ کشورهای غربی را ایجاد کرد.

اما پروفسور پل هانتر، کارشناس بهداشت عمومی در دانشگاه آنگلیای شرقی، گفت: «فکر نمی‌کنم وضعیت چین خطر بیشتری برای بسیاری از کشورهای دیگر ایجاد کند. به هر حال، بیشتر کشورهای دیگر جهان دارای ایمنی ترکیبی هستند.»

گفته می‌شود که نوع جدید شیوع یافته در چین BF.7 Omicron است که نسبت به انواع قبلی خطرناک‌تر نیست.

گرچه برخی معتقدند که واکسن‌های چینی کارایی کمی دارند، اما حداقل کل ویروس را هدف ایمنی ایجاد شده در بدن قرار می‌دهند و آنتی‌بادی‌هایی را برای چندین پروتئین ویروسی القا می‌کنند. همین امر جهش ویروس را دشوار می‌کند.

کارشناسان می گویند شیوع این بیماری به دلیل پایبندی دولت رئیس جمهور شی جین پینگ به سیاست کووید صفر خود و گذشت مدت طولانی از تزریق واکسن‌ها ایجاد شده. یعنی هم ایمنی ناشی از واکسن چینی‌ها کم شده و هم ایمنی ناشی از بیمار شدن.

در مقابل، کشورهای غربی، از جمله بریتانیا،راهبرد زندگی با ویروس را انتخاب کرده‌اند، و مجموع مصونیت ایجاد شده توسط واکسن و عفونت‌های طبیعی، تهدیدی خفیف‌تر را سبب شده.

ارقام رسمی نشان می‌دهد که موارد ابتلا به کووید در چین با ۴۷ درصد کاهش در یک هفته به میانگین ۱۸۰۱ مورد در روز در ۲۰ دسامبر رسیده است. میزان موارد عفونت در ۲۹ نوامبر به اوج خود رسیده اند، زمانی که تعداد آنها به بیش از ۷۱۰۰۰ نفر رسید.

اما ارقام بسیار غیر قابل اعتماد هستند زیرا آزمایش انبوه در چین به خاطر تغییر سیاست دولت دیگر انجام نمی‌شود.

حتی مقامات چینی اعتراف می کنند که نمی دانند اعداد واقعی چقدر است اما کارشناسان معتقدند که ویروس در حال گسترش است.

وانگ گوانگفا، پزشک بیمارستان اول دانشگاه پکن، این افزایش را به عنوان یک «سونامی همه‌گیر» توصیف کرد.

بسیار دشوار است که بگوییم این موج ابتلای چینی در جهان چه تأثیری خواهد گذاشت. در انگلیس که اکثر مردم حداقل سه دوز واکسن دریافت کرده‌اند، مواردی از ابتلا وجود داشته است.

علیرغم افزایش موارد ابتلا، هیچ مورد مرگ و میر جدیدی در روز چهارشنبه در چین گزارش نکرده.

وانگ گوئیچیانگ، رئیس بیماری های عفونی در بیمارستان اول دانشگاه پکن، این هفته تایید کرد که مرگ و میر بیماران مبتلا به بیماری‌های قبلی به طور رسمی به عنوان مرگ ناشی از کووید محاسبه نمی شود.

در اکثر کشورها، از جمله بریتانیا و ایالات متحده، دستورالعمل‌ها تصریح می‌کنند که هر مرگی که کووید یک عامل یا عامل در آن باشد، به عنوان مرگ مرتبط به حساب می‌آید.

منبع: دیلی میل

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.