ممکن است ایلان ماسک به جای هند، اندونزی را مرکز تولید محصولات تسلا انتخاب کند – برخی کشورها برخلاف دیگر کشورها نگران از دست رفتن فرصت‌های اقتصادی کوچک و بزرگ هستند!

0

در حالی که در هند زمزمه‌هایی در مورد کاهش تعرفه واردات خودرو‌های برقی تسلا پیچیده، مدیر عامل تسلا به دیدار جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی رفته و او مکان‌هایی را برای نهایی کردن مرکز تولید جدید تسلا در آسیا بررسی می‌کند.

اوایل این هفته، لوهوت بینسار پاندجایتان، وزیر هماهنگ‌کننده سرمایه‌گذاری و امور دریایی در اندونزی، گفت که رئیس جمهور اندونزی قصد دارد در حاشیه نشست سران کشور‌های جنوب شرقی آسیا در واشنگتن اواخر این هفته با ماسک دیدار کند.

قابل ذکر است که اندونزی بزرگترین تولید‌کننده نیکل است که یک فلز کلیدی برای باتری است.

در ماه‌های اخیر، اندونزی از طریق مشوق‌های مختلف توجه بسیاری از تولیدکنندگان باتری و خودرو را به خود جلب کرده است.

با یک سیاست تشویق‌کننده که نظر خودرو‌سازهیا الکتریکی را جلب می‌کند، تولیدکنندگان شروع به سرمایه‌گذاری میلیارد‌ها دلاری کرده‌اند. LG Energy Solution به همراه سایر شرکت‌ها در حال سرمایه‌گذاری حدود ۹ میلیارد دلار برای راه‌اندازی زنجیره تأمین مواد و قطعات، از سطح معدن تا تولید نهایی، در کشور است. طبق گزارش بلومبرگ، این شرکت همراه با شرکت هیوندای موتور، در حال توسعه یک کارخانه باتری نیز هستند.

در همین حال، شرکت فناوری آمپرکس، بزرگترین سازنده پاورپک در جهان نیز تقریباً ۶ میلیارد دلار در پروژه باتری با شرکت PT Aneka Tambang Tbk و PT Industri Baterai Indonesia سرمایه‌گذاری کرده و این تمام داستان نیست. شرکت Zhejiang Huayou Cobalt چین و PT Vale Indonesia Tbk ماه گذشته اعلام کردند که در پنجمین پروژه نیکل سابق در اندونزی با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

همه این حرکت‌های اخیر در بزرگ‌ترین اقتصاد آسیای جنوب شرقی اندونزی نشان می‌دهد که نزدیک بودن به منبع مواد خامی که برای تولید نهایی استفاده می‌شود، چقدر مهم است.

مطمئناً تسلا این را به خوبی می‌داند. این کشور مراکز تولیدی بزرگی را در چین و به تازگی در آلمان ایجاد کرده، هر دو کشور در تولید صنعتی شاخص هستند و سیاست‌هایشان هم با تولید خودروی الکتریکی هماهنگ است.

فرصت از دست رفته برای هند؟

اگر ایلان ماسک تصمیم بگیرد اندونزی را به عنوان قطب تولید تسلا در آسیا نهایی کند، منصفانه است که بگوییم این یک فرصت از دست رفته برای هند خواهد بود.

در اوایل این ماه، آدار پوناوالا، مدیر عامل مؤسسه سرم هند، در توییتی اعلام کرد که سرمایه‌گذاری در ساخت خودرو در هند “بهترین سرمایه گذاری” است که ماسک می‌تواند انجام می‌دهد.

ماه گذشته، نیتین گادکاری، وزیر حمل‌ونقل جاده‌ای و بزرگراه‌های هند نیز از ماسک برای تولید وسایل نقلیه الکترونیکی در هند دعوت کرده بود و بر فضای مساعد کنونی برای تولید خودرو در این کشور تأکید کرد. با این حال، او گفت که ساخت خودرو در چین و فروش آن‌ها در هند نمی‌تواند “پیشنهاد خوبی” باشد.

حال باید دید ایلان ماسک، پس از ملاقات با با رئیس جمهور اندونزی چه تصمیمی می‌گیرد. پس از ماه‌ها کشمکش با دولت هند در مورد کاهش تعرفه واردات خودرو‌های برقی، شانس اینکه ماسک هند را به قطب تولید تسلا در آسیا تبدیل کند، حداقل در حال حاضر ضعیف به نظر می‌رسد.

منبع: ایندیا تایمز

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.