ایلان ماسک می‌گوید در سال ۲۰۱۷ اپل فرصت بی‌نظیر خرید شرکت تسلا با یک دهم قیمت فعلی را از دست داده است!

0

ایلان ماسک روز سه‌شنبه گفت قصد داشته شرکت تسلا را در تاریک‌ترین روزهای عرضه خودروی مدل ۳ به اپل بفروشد ولی تیم کوک، مدیرعامل این شرکت حاضر نشد جلسه‌ای برگزار کند.

این صحبت ایلان ماسک، واکنشی به خبرهای منتشر شده در روزهای اخیر مبنی بر تلاش اپل برای ساخت یک خودروی الکتریکی و خودران است. ماسک در حساب کاربری توییترش می‌گوید در آن زمان هنوز تسلا یک خودروی الکتریکی رده بالا تولید نکرده بود و ارزش این شرکت یک دهم وضعیت کنونی بود. در سال‌های اخیر، شرکت‌های خودروسازی الکتریکی به سرعت رشد کردند و بسیار گران‌تر شدند.

ایلان ماسک می‌گوید تسلا در سال ۲۰۱۷ فاصله بسیار کمی (در حدود چند هفته) با شکست کامل و ورشکستگی، داشته ؛ چون تمام سرمایه خود را صرف تولید خودروی سدان تسلا مدل ۳ کرده بود. در نهایت، تسلا از این وضعیت مهلک جان سالم به در برد و پس از آن خودروی شاسی بلند مدل Y و پس از آن خودروی سایبرتراک را معرفی کرد. ارزش کنونی شرکت تسلا بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار است.

کری‌خوانی اپل و تسلا در فضای مجازی

هنوز اپل هیچ پاسخی به این ادعای ایلان ماسک نداده است اما همه می‌دانیم این شرکت چندین سال است که وارد بازی تولید خودروی برقی و خودران شده است. برای سال‌های طولانی تصور می‌شود اپل فقط در سودای طراحی یک نرم‌افزار برای خودران‌ها است ولی انتشار چندین گزارش و از جمله گزارش اخیر رویترز و رسانه‌های تایوانی نشان می‌دهد دنبال تامین قطعات خودرو است و قصد دارد یک خودران پیشرفته با فناوری‌های اختصاصی خودش از جمله باتری تک سلولی ارائه دهد.

رویترز گزارش داده اپل در حال تولید یک باتری لیتیوم آهن فسفات است که وزن کمتری داشته و تراکم انرژی بیشتری دارد تا خودرو مسافت طولانی‌تری را با یک بار شارژ طی کند. افزون بر این، باتری اپل برای استفاده در خودروهای الکتریکی بسیار مناسب است.

ایلان ماسک روز سه‌شنبه اعلام کرد تسلا مدت‌ها است از باتری‌های آهن فسفات در خودروهای الکتریکی ساخت چین استفاده می‌کند. ماسک در توییت خود نسبت به گزارش رویترز می‌نویسد: «عجیب است اگر درست باشد.»

در سال‌های گذشته، دو شرکت اپل و تسلا با هم رقابت‌هایی در جذب نیروهای زبده همدیگر داشته‌اند. اولین بار در سال ۲۰۱۵ شایعه «Apple car» منتشر شده و از آن زمان به بعد این دو شرکت روبروی یکدیگر قرار گرفتند. ایلان ماسک، اپل را «قبرستان تسلا» می‌داند و به کارمندانش توصیه کرده است اگر نتوانستند در تسلا کار کنند؛ استخدام اپل شوند.

مدیرعامل سابق تسلا می‌گوید ساخت ماشین برقی یک نقطه منطقی بعدی خوب برای تیم کوک و اپل است ولی باید بدانند که خودروها بسیار پیچیده‌تر از اسمارت‌فون‌ها یا ساعت‌های هوشمند هستند. ماسک از سرمایه‌گذاری و تلاش اپل در ساخت خودروی برقی استقبال کرده است.

منبع ورج
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.