سرانجام توییت‌های جنجالی ایلان ماسک باعث برکناری‌اش از ریاست هیئت مدیره شرکت تسلا شدند

0

کمیسیون اوراق بهادار و بورس امریکا (SEC) حکم داد ایلان ماسک باید به مدت ۳ سال از ریاست هیئت مدیره (Chairman) شرکت تسلا کنار گذاشته شود. البته، ماسک هنوز می‌تواند سمت مدیرعاملی (CEO) این شرکت را داشته باشد.

به علاوه، ایلان ماسک محکوم به پرداخت جریمه ۲۰ میلیون دلاری به SEC شده است. ایلان ماسک، بنیان‌گذار، رییس هیئت مدیره و مدیرعامل تسلا است که اکنون متهم به انتشار توییت‌هایی برای برهم‌زدن بازار بورس و ایجاد نوسان شدید کاذب در قیمت سهام تسلا و شاخص‌های دیگر بازار شده است.

البته، ایلان ماسک و شرکت تسلا توافق کرده‌اند که با هم این جریمه را پرداخت کنند. همین‌طور، توافق کرده‌اند یک وکیل برای نظارت بر توییت‌های ایلان ماسک استخدام کنند.

ایلان ماسک در شبکه‌های اجتماعی حضور پررنگی دارد و همه با توییت‌های غالبا خبری و جنجالی آن آشنا هستند. ماسک همیشه سعی می‌کند یک خبر مهم، غافل‌گیرکننده و هیجان‌انگیز عمدتا سری را به صورت عکس یا یک رشته توییت در دنیای اینترنت منتشر و یک موج خبری به راه بیندازد.

بارها اتفاق افتاده است که برخی از این توییت‌های ایلان ماسک دروغ از آب درآمده و صرفا برای جوسازی بودند. حالا یک رشته از توییت‌های او درباره خصوصی‌سازی شرکت تسلا کار دست‌اش داده و حکم به اخراج از روی صندلی ریاست هیئت مدیره این شرکت دادند.

توییت‌های جنجالی

ماجرا به تابستان امسال برمی‌گردد. ایلان ماسک در مردادماه در یک رشته توییت اعلام کرد قصد خصوصی‌سازی شرکت تسلا را دارد. در حال حاضر، شرکت تسلا در بازار بورس نزدک (بزرگ‌ترین بازار بورس الکترونیکی امریکا) حضور دارد و یک شرکت دولتی نیست.

ولی ماسک اعلام کرده با فروش سهامی به ارزش ۸۰ میلیارد دلار می‌خواهد تسلا را بیشتر خصوصی کند. همچنین، مدیرعامل تسلا مدعی شد منابع مالی این معامله هم آماده هستند.

طبیعی بود که بازار بورس به این توییت‌ها واکنش نشان بدهد و وارد یک شوک شود. ارزش سهام تسلا از ۳۵۵ دلار به ۳۷۹ دلار رسید و رقمی ۴۱ دلاری با ۴۲۰ دلار داشت. ایلان ماسک گفته بود حاضر است سهام هریک از سهام‌داران فعلی تسلا را به ارزش ۴۲۰ دلار بخرد.

به هر حال، اگرچه دوباره سهام تسلا پس از مدتی نزول کرده و به مرز ۳۶۲ دلار بازگشت ولی این رشته توییت ماسک روی بازار بورس تاثیر گذاشت و باعث افزایش کلی هر سهم این شرکت شد.

در ادامه، مدیرعامل تسلا مدعی شد صندوق سرمایه‌گذاری عربستان سعودی می‌خواهد روی شرکت تسلا سرمایه‌گذاری کند و بخشی از این سهام را بخرد. خبری که تا حدود صحت داشت ولی به واقعیت نرسید و این صندق سراغ خرید سهام شرکت خودروسازی دیگری رفت.

از همان زمان، تحقیقات SEC برای راستی‌آزمایی ادعاهای ایلان ماسک آغاز شد که در نهایت دروغین و شایعه‌افکنی شناخته شدند.

هم خود ایلان ماسک و هم طرفداران‌اش اصلا دوست نداشتند چنین حکم سنگینی اعلام شود ولی شاید درس بزرگی به این کارآفرین بدهد تا مدیریت و کنترل بیشتری روی توییت‌ها و فعالیت‌هایش در فضای مجازی داشته باشد.

البته، بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند این توییت‌های ماسک سهوی و بی‌برنامه نبوده است و مدیرعامل تسلا خیلی خوب از عواقب آن‌ها آگاه بوده ولی باز هم یکی از حربه‌های مدیریتی او برای هدایت کسب‌وکارش به جلو است.

ایلان ماسک علاوه بر شرکت تسلا، مدیرعامل اسپیس‌ایکس و چندین پروژه بزرگ دیگر مانند تونل زیرزمینی بورینگ است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.