اپل هم خودروساز می‌شود: خودروی خودران اپل سال ۲۰۲۴ می‌آید!

گزارش‌هایی در رسانه‌های تایوانی منتشر شده که نشان می‌دهد اپل در پی تامین قطعات خودرو است

0

بسیاری از رسانه‌ها تصور می‌کردند پروژه خودروی اپل بسته شده است. اخراج بیش از ۲۰۰ کارمند پروژه Project Titan توسط اپل در سال گذشته، علامتی از شکست پروژه ساخت یک خودروی مدرن بود ولی اکنون با گزارش جدید رویترز، نه تنها هنوز این پروژه خاموش نشده است؛ بلکه باید منتظر عرضه یک خودروی الکتریکی پیشرفته با فناوری باتری متفاوت و انقلابی در سال ۲۰۲۴ باشیم.

هنوز مشخص نیست این خودرو چه طراحی دارد و چه شکلی خواهد بود یا اینکه اپل با همکاری شرکت‌های دیگر از جمله یک خودروساز معروف اقدام به تولید این خودرو خواهد کرد یا خیر. همین‌طور، مشخص نیست سیستم خودرانی که اپل در سال‌های اخیر توسعه داده است؛ یک بخش اصلی و داخلی این خودرو است یا فقط یک محصول نرم‌افزاری که می‌تواند به شرکت‌های دیگر ارائه شود.

سایت رویترز گزارش داده اپل هنوز به دنبال تولید یک خودروی خودران الکتریکی است و سال ۲۰۲۴ را برای عرضه آن در بازار هدف‌گذاری کرده است. البته، شاید به خاطر بروز مشکلات ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، خودروی اپل در سال ۲۰۲۵ معرفی شود.

شاید سیستم خودران به جای خودرو اپل

اپل برای تامین برخی قطعات خودران خود مانند سیستم‌های LiDAR نیاز به تامین‌کنندگان شخص ثالث دارد. رسانه اقتصادی تایوانی Economic Daily Times نیز یک روز پیش از گزارش رویترز، خبر داده بود اپل در صدد سفارش قطعات خودرو از برخی شرکت‌ها و تامین‌کنندگان تایوانی است. البته، این رسانه ادعا کرده است خودروی برق اپل سال ۲۰۲۱ وارد بازار می‌شود که کمی سخت است آن را باور کنیم.

همین‌طور، گزارش‌هایی درباره فناوری پیشرفته و متفاوت باتری خودروی الکتریکی اپل منتشر شده است. گفته می‌شود این باتری از طراحی مونوسل (تک سلول) سود می‌برد. تک سلولی بودن باتری باعث افزایش ظرفیت کلی باتری می‌شود. رویترز گزارش داده باتری اپل کمک می‌کند برد خودروی این شرکت بسیار بیشتر از نمونه‌های موجود در بازار باشد و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

در هر دو این گزارش‌ها اشاره شده اپل به طور همزمان در حال توسعه سیستم خودران اختصاصی خود برای وسایل نقلیه است و شاید تمرکز بیشتری روی این سیستم باشد و هرگز خبری از ساخت و معرفی یک خودرو کامل نباشد.

اپل همین اواخر، «جان جیان‌آندریا» مدیر بخش هوش مصنوعی خود را به مدیریت و رهبری پروژه اتومبیل خودران خود منسوب کرد. در سابقه و تجربه این فرد، توسعه هوش مصنوعی سیری و کار در بخش موتور جست‌وجو و هوش مصنوعی گوگل نیز دیده می‌شود.

رهبری «جان جیان‌آندریا» بر پروژه تایتان، شائبه توسعه یک سیستم خودران نرم‌افزاری توسط اپل را بیشتر تقویت می‌کند.


منبع تک‌کرانچ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.