به‌زودی بخشی از سهام دو خودروساز بزرگ ایران واگذار می‌شود

0

وزیر صنعت و معدن از واگذاری بخشی از سهام ایران خودرو و سایپا به مردم تا پایان سال ۹۹ خبر داد.

رضا رحمانی، در جمع خبرنگاران درباره ورشکستگی این دو خودروساز بزرگ کشور سخن گفت. او اشاره کرد فروش اموال غیرتولیدی این دو شرکت آغاز شده است و تا پایان سال ۹۹ به طور کامل واگذاری سهام انجام می‌شود.

ظاهرا هیئت وزیران تصویب کرده است حدود ۱۴ درصد سهام دولت در ایران‌ خودرو و حدود ۱۷ درصد سهام دولت در سایپا واگذار شود. این واگذاری به‌زودی عملیاتی شده تا این دو شرکت هرچه زودتر از وضعیت ورشکستگی بیرون آیند.

وزیر صنعت و معدن می‌گوید: «با توجه‌ به برنامه‌ها و محصولات جدیدی که داریم و اصلاح ساختاری که شروع شده و فروش اموال مازاد آن‌ها در آینده، این شرکت‌ها به شرکت‌های چابک تبدیل می‌شوند.»

اگر عزم دولت برای خصوصی‌سازی ایران خودرو و سایپا جدی باشد؛ شاهد اتفاق و تحول بزرگی در صنعت خودروسازی کشور خواهیم بود.

اجتناب از تکرار تجربه‌های تلخ گذشته

سال‌ها است دولت می‌خواهد تعهدات خود در این شرکت‌ها را کاهش دهد و بخشی از سهام خود را به خصوصی‌ها واگذار کند ولی هر بار با مخالفت‌های جدی از گوشه و کنار و البته بدنه خود دولت روبرو می‌شود.

در سال‌های اخیر، افزایش هزینه‌های این دو شرکت، افزایش قیمت‌های خودروها، تامین قطعات و ده‌ها مشکل دیگر آن‌ها گریبانگیر دولت بوده و به یک چالش ثابت دولت‌ها در ده دهه اخیر بدل گشته‌اند.

دولت علاوه بر فروش بخشی از سهام ایران خودرو و سایپا، طی تصمیم اخیر هیئت وزیران برای سه وزارتخانه صنعت و معدن، ورزش و جوانان و جهاد کشاورزی، سهام چندین شرکت بزرگ دیگر از جمله باشگاه‌های ورزشی پرسپولیس و استقلال را هم واگذار خواهد کرد.

البته، باید دانست که واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا به سادگی نخواهد بود و موانع، مشکلات و کارشکنی‌های زیادی صورت می‌گیرد تا این اتفاق رخ ندهد. برای نمونه می‌توان به فروش دو باشگاه پرسپولیس و استقلال اشاره کرد.

بهتر است دول راه‌کارهای ویژه‌ای برای واگذاری سهام این شرکت‌ها داشته باشد. فروش رفتن یا نرفتن سهام یک شرکت نباید منطو به وضعیت شرکت دیگر شود و هر شرکت همانند یک واحد مستقل وارد بورس شده و سهامش واگذار شود.

خیلی سخت است که باور کنیم سرانجام ایران خودرو و سایپا تا حدود خصوصی می‌شوند و به شرکت‌های به‌روز، چابک و سودده بدل خواهند شد ولی این امیدواری بزرگ برای آینده وجود دارد.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.