آیا شما هم به عنوان یک فیلم‌بین حرفه‌ای این سندرم را دارید: مزه کردن فیلم یا سریال‌های تصادفی که از وسط از تلویزیون در حال پخش هستند و ندیدن فیلم‌های به دقت گزینش شده هارد؟!

0

قبلا در «یک پزشک» این مشکل را با هم مروز کرده بودیم که چرا سندرم دانلود فیلم و ندیدن آنها را داریم.

اگر آدمی باشیم که هر روز یک ساعتی برای فیلم یا سریال دیدن وقت داشته باشیم، یکی از مشکلات روزانه ما این است که چه فیلم و سریالی متناسب با میزان خستگی یا روحیه خود داریم.

از سوی دیگر می‌دانیم که هارد دیسک‌ها dما پر از فیلم‌های خوب ندیده هستند. فقط کافی است که در آنها کمی جستجو کنیم. اما باز هم، هر روز، در سایت‌های دانلود می‌چرخیم. اسم فیلم‌ها و سریال‌ها و امتیاز آنها و همچنین داستان و عوامل آنها را مرور می‌کنیم.

اگر آدمی باشیم که 10 – 15 سال است مرتب فیلم می‌دیده، غالبا سطح سلیقه‌مان بالا رفته و به هر فیلم حادثه‌ای یا عاشقانه‌ آبکی رضایت نمی‌دهیم.

دست آخر می‌گوییم که مثل اینکه امشب هم باید یک چیز دم دستی ببینم و آهی از اندرون می‌کشیم.

اما در همین حال یک سندرم جانبی هم ما را آزار می‌دهد: اینکه وقتی به تصادف کانال‌ها را عوض می‌کنیم و فیلم‌ها و سریال‌های در حال پخش را می‌بینیم، جذبشان می‌شویم و حتی در مورد آنهایی که جدید هستند یا آنهایی که قبلا از سیستم گزینش ما در بررسی مقدماتی، کاملا رد شده‌اند، چیزهای خوبی کشف می‌کنیم. به خودمان نهیب می‌زنیم که فریب نخور! این فیلم یا سریال را قبلا در سایت‌های دانلود دیده‌ای و تشخیص داده‌ای که نباید برایش وقت گذاشت، اما از سوی دیگر ندایی دیگر می‌آید که می‌گوید که انگار زیاد هم بد نیست! کاش کیفیت پخش بهتر بود و کاش تبلیغ طولانی وسط فیلم پخش نمی‌شد، در این صورت کامل می‌دیدمش! در موارد اندکی هم اصلا فیلم یا سریال را دانلود می‌کنیم یا حتی ضبط می‌کنیم!

چرا چنین می‌شود، چرا چیزی که قبلا رد کرده‌ایم، ناگهان توجه ما را به خود جلب می‌کند؟

دلایل مختلفی وجود دارد:

1- معیارهای سختگیرانه: ما به مرور زمان سیستم سختگیرانه‌ای برای تایید فیلم‌ها برای خودمان درست کرده‌ایم و هرچند نمره‌های بالای 7 هم این روزها، معیار خوب بودن یک فیلم نیستند اما نمره زیر به صورت معکوس می‌تواند نشانه این باشد که یک فیلم یا سریال آنقدر بد است که حتی به اصطلاح عوام هم از فیلم خوششان نیامده.

گاهی هم عجله می‌کنیم و پوستری که با معیارهای ذهنی ما جور نیست یا کارگردان و بازیگران ناآشنا باعث می‌شوند فیلم را دانلود نکنیم.

2- خواندن خلاصه داستان فیلم و سریال و دلزده شدن از آن: ما از تکرار و موضوعات کلیشه‌ای بدمان می‌آید، متاسفانه خلاصه اکثر فیلم‌ها و سریال‌ها هیچ ربطی با دورنمای کلی سوژه ما ندارد و به خاطر همین خلاصه‌ها گاهی فیلم‌های نسبتا خوب را از دست می‌دهیم.

3- اشتباه در انتخاب یک فیلم در هنگام دانلود، یعنی از دست رفتن نزدیک به یک گیگ پهنای باند، اما تماشای تصادفی دقایقی از یک فیلم، هزینه‌ای مادی ندارد.

4- وقتی تصادفی فیلم و سریال از تلویزیون می‌بینیم معمولا دقایق وسط و اوج آن را می‌بینیم، در حالی که حتی وقتی فیلمی را دانلود کرده باشیم و به سبک معمول جلو و عقبش می‌زنیم تا ببینیم فیلم واقعا چطور است، ممکن است دچار شتاب‌زدگی و اشتباه بشویم یا ماوس ما روی نقطه اوج فیلم نرود.

5- گذشت چند سال از پخش یک فیلم یا سریال: در این حالت ما می‌دانیم که فیلم جایی در یکی از هاردهای ماست. اما پیدا کردن آن تقریبا غیرممکن است. اما فیلم حالا دارد مجانی از جایی بخش می‌شود.

6- تابو کردن ذهنی فیلم‌های ساخت برخی از کشورها برای خودمان: ما ممکن است اصلا فیلم هندی یا چینی یا روسی نبینیم و به محض اینکه مشخص شود فیلمی ساخت این کشورهاست، دانلودش نکنیم. اما وقتی همین‌ها در حال پخش هستند و به خصوص وقتی کسی دور و برمان نباشد که مچمان را بگیرد، ممکن است خیلی هم از این فیلم‌ها خوشمان بیاید.

در هر صورت با توجه به نوع فیلمسازی و سریال‌سازی این روزها و کمبود روزافزون وقت و بد بودن نقدهای آنلاین، آرزوی شخصی من این بوده که هوش مصنوعی بیشتر وارد قلمرو انتخاب فیلم‌ها با ما بشود.

سیستم‌های پیشنهاد خودکار فعلی، چندان کارآمد نیستند. آنها خیلی تلاش می‌کنند که بر اساس حال و هوا یا بازیگران یا ژانر فیلم به ما فیلم‌های مشابه پیشنهاد کنند، اما هیچ چیز انتخاب شخصی ما نمی‌شود و برای انتخاب شخصی هم باید کلی وقت گذاشت که نداریم.

اما تخیل کنید که یک کلون از مغز شما به صورت سریع بتواند ترجیحات شما را دریابد و برای شما فیلم انتخاب کند! چنین چیزی خیلی رویایی است. البته متاسفانه به سرعت قابل سوء استفاده برای تبلیغات و بدتر از آن مغزشویی هم است.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

25 آزمایش روانشناسی تاثیرگذار و به‌یادماندنی در تاریخ کدام‌ها هستند؟

تأثیرگذارترین آزمایش‌های روانشناختی در تاریخ رشته روانشناسی، یک رشته آزمایش گسترده هستند که هر یک در حیطه حوزه‌های تخصصی کوچکتر شکل گرفته‌اند. هر یک از این حوزه‌های تخصصی در طول سال‌ها با مطالعات و تحقیقات و آزمایش‌های به دقت طراحی شده،…

مردان خوش‌لباس و خوش‌تیپ سال‌ها و دهه‌های آینده احتمالا چه لباس و آرایش موی سر و صورتی خواهند داشت

پیشبینی مد بسیار دشوار است. در داستان‌های علمی تخیلی گاهی چیزهایی در مورد آنها می‌خوانیم. مثلا سرهای تراشیده شده‌ای که جواهرات بر فرق سر دوخته شده‌اند یا خالکوبی‌ها. اما با توجه به تغییرات اقلیمی و درگیری‌ها و وسایل فناورانه‌ای که در حال…

عکس‌های بی‌نظیر از آبشارهای رنگارنگ دریاچه‌های پلیتویس در کرواسی و مقایسه آنها با فصل یخ‌زده

نوشته: تاماس دومبورا توث من چهار سال پیش در فصل زمستان از دریاچه‌های پلیتویس بازدید کردم و از دنیای زیبا و یخ زده آنها با آبشارهای یخی و مناظر سفید عکس گرفتم. اخیراً دوباره به این دریاچه‌ها بازگشته‌ام تا از همان منظره خیره‌کننده عکس…

هوش مصنوعی یکی از تخیل‌های کودکی ما را تصویرسازی کرد: کشتزارهایی از همه چیز: بستنی قیفی –…

شاید سریال کارتونی پینوکیو باعثش شد. شاید هم نه! در آن قسمت دلپذیر و خاطره‌انگیز، روباه مکار و گربه ننه، پینوکیو را فریفتند تا سکه خود را بکارد تا درختی از سکه بروید و بتواند سکه‌های بی‌شمار برداشت کند. سال‌ها از آن زمان گذشته، الان هم…

صخره‌های عجیب فنلاندی موسوم به کوماکیوی – هزاران سال تعادل و مبارزه با جاذبه

کوماکیوی Kummakivi یک کلمه فنلاندی است که در انگلیسی به معنی "سنگ عجیب" است. این کلمه اغلب برای توصیف نوعی تشکیل سنگ که شکلی عجیب یا غیرعادی دارد استفاده می‌شود. این نوع سنگ‌ها در سرتاسر فنلاند یافت می‌شوند و به دلیل ظاهر منحصر به فردشان…

عکس‌های قدیمی از کلاس‌های تایپ دهه 1950 تا 1970 – زمانی که تایپ یک مهارت پایه بود و چه بسا با…

در تاریخ آموزش آمریکا، در یک برهه دبیرستان‌های آمریکا برای آموزش یک مهارت ضروری برای ورود به دنیای مدرن تجهیز شدند: تایپ کردن. ظهور کلاس‌های تایپ در دبیرستان‌های ایالات متحده، فصلی جذاب در تاریخی آموزش بود. شروع  آموزش تایپ را می‌توان در…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5