فیلم برادری گرگ – Brotherhood of the Wolf (2001) – داستان – بررسی و تحلیل

0

کارگردان: کریستوفر گان

بازیگران: ونسان کاسل، ساموئل لوبیان، امیلی دوکن، مونیکا بلوچی، ژان یان، ژرمی رنیه و مارک داکاسکو.

بر مبنای افسانه ای فرانسوی، موجودی معروف به «جانور ژوردان» – هیولایی عظیم شبیه به گرگ – مسئول مرگ بیش از صد نفر آدم در نیمه دوم قرن هجدهم بوده و این حکایت دو مرد است که به کوه و دشت می زنند تا او را به دام بیندازند: پس از آن که تعدادی جسد مثله شده در مناطق روستایی فرانسه کشف می شود، «شوالیه گره گوار» طبیعی دان (لوبیان) از سوی شاه ماموریت می یابد تا جانوری را که مرتکب این قتل ها شده، پیدا کند. «مانی» (داکاسکو)، سرخ پوستی اهل کانادا و متخصص حیات وحش، استخدام می شود تا در این کار به «گره گوار» یاری برساند.

ماموریت «گره گوار» باعث میشود با «ماریان دو مورانژیا» (دوکن) دختر دوست داشتنی «گنت درمورانژیا »ای ثروتمند آشنا شود؛ ولی از طرف دیگر، «گره گوار» از سوی برادر «ماریان»، «ژان فرانسوا» (کاسل) با سردی مورد استقبال قرار میگیرد . جوانی که با وجود از دست دادن بازویش در حمله شیری در افریقا، هنوز شکارچی قهاری است. وقتی «گره گوار» و مانی» به دهکده «ژوردان» می رسند، به نوشگاه محلی سری میزنند و در آن جا آشکار می شود که رفتار جانورمنشانه و قدرت های فوق طبیعی «سیلویا» (بلوچی) تاثیر عمیقی بر «گره گوار» ساده دل گذاشته است…

این فیلم را (که ماجرای آن براساس حوادثی واقعی در سال های دهه ۱۷۶۰ فرانسه شکل گرفته است می توان هم زمان اثری در ژانرهای تاریخی، ترسناک، رمانس، تریلر، ورزش های رزمی و… دانست که با فیلم برداری خیره کننده، صحنه های پررنگ و لعاب و پرزدوخورد، توانسته هیجان و تعلیق را از نمایی به نمای دیگر حفظ و منتقل کند. نماهای متنوع آن، به ویژه در صحنه هایی که هیولا حمله می کند، و حرکات کند یا سریع دوربین با مهارت تمام به کار گرفته شده اند تا فضای حاکم بر داستان را (که تا حدودی یاد آور آثار تیم برتن است) تأثیرگذار تر جلوه دهند. تمامی فیلم به صورت رجعت به گذشته و از نقطه نظر شخصیتی به نمایش در می آید که توده های انقلابی می خواهند سرش را به گیوتین بسپارند. و از همین جا است که تماشاگر به صرافت می افتد شاید با یک قصه سیاسی تمثیلی سروکار دارد و هیولای قصه اش نمونه نوعی کارگزاران سیاسی کشور است. اما این هیولا تلفیقی از آهن و گوشت و خون است، که باز این را می توان استعاره ای برای تأثیرات زیست محیطی، صنعتی و تکنولوژیک بر تاریخ بشر قلمداد کرد.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.