منفی شدن آزمایش کرونا و تفسیر اشتباهی که برخی‌ها این روزها از آن می‌کنند

0

مدتی است که تست کرونا یا COVID-19 را گروه‌های بیشتری از مردم انجام می‌دهند. یک زمانی این تست فقط برای بیماران بدحال انجام می‌شد، اما الان گروه‌هایی از آدم‌های ظاهرا سالم برای اطمینان خاطر یا آنهایی که علایم جزئی دارند و یا آنهایی که می‌خواهند بدانند که ناخوشی قبلی آنها ناشی از کرونا بوده یا خیر، تست کرونا را انجام می‌دهند.

اما آن طور که آتلانتیک می‌نویسد، اگر آزمایش کرونای شما منفی شد، در تفسیر آن باید دقت کنید.

مثلا تصور کنید که هفته پیش ناپرهیزی کرده‌اید و یک مهمانی رفته‌اید و الان نگران هستید نکند مبتلا به کرونا شده‌اید و می‌ترسید که وقتی به پدر و مادرتان سر می‌زنید، ناخواسته بیماری را به آنها منتقل کنید. اگر تست بدهید و تست کرونای شما منفی باشد، می‌توانید با خیال راحت به ملاقات والدین خود بروید؟

متخصصان می‌گویند که اینگونه نیست و نمی‌توانید کاملا مطمئن باشید که باعث انتقال بیماری نشوید. در حقیقت، میزان کارایی تست کرونا COVID-19 در آدم‌های به ظاهرا سالم در همه‌گیری بیماری، نامشخص است. اگر میزان ویروس در بدن شما کم باشد و علایم شما هنوز پیشرفت نکرده باشند، آزمایش ما ممکن است منفی باشد؛ اما در عین حال شما ممکن است در همین شرایط باعث انتقال بیماری کرونا بشوید.

به عبارت دیگر اگر فرضا پیش از انجام یک گردهمایی از همه افراد تست منفی داشته باشید، نمی‌شود اطمینان داشت که این وسط کسی انتقال‌دهنده بیماری نباشد. پس کار منطقی‌تر همچنان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی است.

اگر نتایج آزمایش کسی، علیرغم مبتلا بودنش به بیماری منفی بشود، اصطلاحا می‌گوییم که آزمایش او منفی کاذب است. این افراد منفی کاذب اتفاقا نقش زیادی در پخش شدن بیماری دارند.

بر اساس پژوهشی که در چین انجام شده، ۴۴ درصد موارد انتقال بیماری توسط کسانی انجام می‌شود که هنوز علایمی از بیماری را بروز نداد‌ه‌اند. پس اینکه ما بیاییم و صرفا کسانی که علایم دارند را قرنطینه کنیم و سایر احتیاطها را کنار بگذاریم، کار صحیحی نیست.

سوال دیگری که شاید برای خیلی‌ها پیش آمده این است که اگر فرضا به هر علتی روزی احتیاط نکردید و به شدت نگران بودید که به این سبب بیماری به شما منتقل شده، چند روز بعد از آن باید آزمایش بدهید؟

مسلم است که اگر همان روز آزمایش بدهید، یک آزمایش منفی کاذب تحویل شما داده خواهد شد.

بین ۲ تا ۱۴ روز طول می‌کشد تا میزان تکثیر ویروس به میزانی برسد که تست‌ها را مثبت کند. اما مقامات بهداشتی توصیه می‌کنند که شما ۴ روز را در نظر داشته باشید.

بر اساس پژوهشی که در واقع تجمیع هفت مطالعه قبلی بوده است؛ میزان منفی کاذب بعد از عفونت ویرویس کرونا به صورت زیر است:

– روز اول: ۱۰۰ درصد

– روز پنجم: ۳۸ درصد

– روز هشتم: ۲۰ درصد

اما کلا در همه این پژوهش‌ها، چیز جالب این بود که تنها یک بیمار قبل از بروی علایم تشخیص داده شد. این بعنی اینکه شاید بهتر باشد به جای تست دادن، متکی به همان علایم بالینی بود.

شاید به همین خاطر باشد که سازمان غذا و داروی آمریکا FDA هنوز هیج آزمایش «غربالگری» برای بیماری کرونا را تایید نکرده است.

به واژه غربالگری دقت بفرمایید. غربالگری یعنی اینکه شما آزمایشی داشته باشید که به یاری آن با دقت قابل قبولی بتوانید در جمعیت ظاهرا سالم در معرض خطر یک بیماری، موارد بیماری را پیدا کنید.

FDA باز هم تاکید کرده که تست منفی کرونا، رد کننده عفونت نیست و شما باید چیزهایی مانند در معرض عفونت قرار گرفتن، علایم بالینی و نشانه‌ها بیماری را هم در کنار تست منفی درنظر بگیرید و آنها را با هم تفسیر کنید.

بنابراین آنگونه که آتلانتیک می‌نویسد، شما باید همچنان مسئولیت‌پذیر باشید، به ویژه زمانی که قصد ملاقات خویشاوندان پیر خود را دارید:

اگر علایم مشکوک دارید که تکلیف مشخص است و نباید به نزد فامیل سالخورده بروید. اگر هم در جایی کار می‌کنید که احتمال انتقال بیماری به شما زیاد است (مثلا جزو کادر درمان هستید یا در یک مکان پرازدحام مثل بانک‌ها هستید)، تست منفی نباید شما را فریب بدهد و ناخواسته شما تبدیل به انتقال‌دهنده بیماری کند.

تفسیر به صورت دیگر:

تست منفی کرونا، تنها در صورتی می‌تواند منفی واقعی در نظر گرفته شود که:

– شما در مجاورت بیماران احتمالی نبوده‌اید.

– در جای پرازدحام کار یا زندگی نمی‌کنید.

-فاصله‌گذاری را به خوبی رعایت می‌کنید.

-همیشه ماسک می‌زنید.

-علایمی ندارید.

پس خلاصه اینکه از تست منفی کرونا به عنوان بهانه‌ای برای شانه خالی کردن از مسئولیت‌های اجتماعی و فاصله‌گذاری اجتماعی استفاده نکنید.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.