فیلم محرمانهٔ لس‌آنجلس – معرفی و خلاصه داستان – L.A. Confidential 1997

0

سال تولید : ۱۹۹۷
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : کورتیس هنسن، آرنن میلکان و مایکل ناتانسن
کارگردان : هنسن
فیلمنامه‌نویس : برایان هلگلاند و هنسن، بر مبنای رمانی نوشتهٔ جیمز الروی
فیلمبردار : دانته اسپینوتی
آهنگساز(موسیقی متن) : جری گلداسمیت
هنرپیشگان : کوین اسپیسی، راسل کرو، کیم بیسینگر، گای پی‌یرس، جیمز کرامول، ران ریفیکین و دانی د ویتو
نوع فیلم : رنگی، ۱۳۶ دقیقه

لس‌آنجلس، اوایل دهه ۱۹۵۰، شهری که رفته‌رفته رونق می‌گیرد و خود را از شر تصویر یک شهرک پرت و دورافتاده خلاص می‌کند. به‌واسطهٔ رسانهٔ جدید تلویزیون، لس‌آنجلس را به‌عنوان آرمان‌شهر آینده تبلیغ می‌کنند و حتی از آن به‌منزلهٔ بهشت روی زمین نام می‌برند. این ̎تصویر̎ی است که از این شهر ارائه می‌دهند. اما واقعیت امر چیزی است کاملاً متفاوت… از خانه‌های اربابی بزرگ ̎هنکاک پارک̎ گرفته تا کلوب‌های شبانهٔ ̎سانست استریپ̎، لس‌آنجلس شهری است که فساد، زد و بند و روابط پرشور و خطرناک در آن حاکم است…

فیلم محرمانهٔ لس‌آنجلس چند رشتهٔ ظاهرا بی‌ربط روایی را که همگی مربوط به فساد در اداره پلیس لس‌آنجلس در اوایل دهه ۱۹۵۰ است، به هم گره‌زده: جک وینسنس (اسپیسی)، پلیس از خود متشکری است که به عنوان «مشاور تکنیکی» برنامه‌ای تلویزیونی به نام «مدال افتخار» استخدام شده. او از معاشرت با رفقای هالیوودی و نفوذی که پیدا کرده، بیشتر لذت می‌برد تا از کارش به عنوان یک مرد قانون. باد وایت (کرو) پلیس بزن بهادری است متعهد، ولی عصبی است و زود از کوره در می‌رود. اد اکسلی (پیرس) افسر پلیسی است تحصیل‌کرده و مقرراتی که درباره واقعیت‌های کار پلیسی هنوز خیلی چیزها باید یاد بگیرد. این براکن (بسینگر)، زنی است با «قلبی طلایی» که شباهت زیادی به ورونیکا لیک (ستاره هالیوودی دهه ۱۹۴۰) دارد و با وایت آشنا می‌شود. در نهایت، زیگ هاجینز (دوویتو)، خبرنگار حقه باز روزنامه‌ای جنجالی است که وینسنس از طریق او رابط‌هایش را در محافل هالیوودی پیدا می‌کند.

عاملی که این پنج شخصیت را به یکدیگر نزدیک می‌کند، کشتاری است که در کلوبی شبانه اتفاق افتاده و مطبوعات اسم‌اش را براساس اسم خود آن محل، «کشتار جغد شب» گذاشته‌اند. و از سوی دیگر اما، آنچه تحقیقات مربوط به این کشتار فاش می‌سازد، میزان بالای فساد در نیروهای پلیس و باند تبهکاری است که از آدم‌های شبیه ستارگان معروف سینما (از جمله براکن) برای پیشبرد مقاصد اقتصادی استفاده می‌کند. پیرنگ محرمانهٔ لس آنجلس، مانند نوارهای کلاسیک، به خصوص، خواب بزرگ هاوارد هاکس، هزارتوی سرگیجه آوری است. معمای آن قتل‌ها و این‌که چه‌کسی مسئول «کشتار جغد شب» بوده، به انگیزه و موتور جستجوگر فساد در نیروهای پلیس تبدیل می‌شود. ولی جان کلام و آنچه از ورای این داستان به بیرون تراوش می‌کند، ابهام و دو پهلویی‌های عدالت است، و این که آیا واقعا می‌توان نیروهای پلیس را در تلاش‌شان برای سپردن «آدم بدا» به دست عدالت، فراتر از قانون دانست. و بعد به شیوه معمول جیمز الروی، فیلم این پرسش را مطرح می‌سازد که وقتی معلوم می‌شود «آدم بدا» همان «آدم خوبا» و «آدم خوبا» همان «آدم بدا» بوده‌اند، چه اتفاقی می‌افتد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.