بیمار سلیاک چیست و چطور درمان می‌شود؟

0

اسپروی سیلیاک (اسپروی غیرگرمسیری، انتروپاتی ناشی از حساسیت به گلوتن)

ویژگی شاخص بیماری سیلیاک، آسیب مخاط روده است که به دلیل تخریب ایمنولوژیک توسط گلوتن در کسانی که از لحاظ ژنتیکی مستعد آن هستند، بوجود می آید.

در افراد مستعد از لحاظ ژنتیکی، مصرف گلوتن که در گندم [دارای گلیادین]، جو و چاودار یافت میشود، منجر به آغاز پاسخ ایمنی سلولی می شود که در نهایت باعث تخریب مخاط روده ( به ویژه در پروگزیمال روده) می شود.

اپیدمیولوژی: شیوع سیلیاک در بستگان بیمار حدود ۱۰٪ می باشد.

سیلیاک با HLA – DQ8 و HLA – DQ2 (آنتی ژن کلاس HLA II) ارتباط قوی دارد.

آنزیم ترانس گلوتامیناز بافتی (tTG)، ممکن است نقش اتوآنتی ژن را در اسپروی سیلیاک ایفاء کند.

علائم بالینی سلیاک :

سیلیاک می تواند با علائم سوء جذب تظاهر یابد. سیلیاک ممکن است به صورت تظاهرات آتیپیک و غیراختصاصی گوارشی (مانند: نفخ، اسهال مزمن با یا بدون استئاتوره، دفع گاز زیاد، عدم تحمل لاکتوز یا کمبودهای یک Micronutrient مانند آنمی فقر آهن) و یا علائم غیرگوارشی (مانند: افسردگی، خستگی، درد مفاصل، استئوپروز و استئومالاسی) تظاهر پیدا کند.

بیماری های همراه: بیماری سلیاک ممکن است با بیماری های زیر همراهی داشته باشد:

۱- درماتیت هرپتی فورم

۲- دیابت نوع I

۳- بیماری های اتوایمیون تیروئید

۴- کمبود انتخابی IgA

تشخیص سلیاک :

آندوسکوپی فیبرواپتیک یا کپسولی ممکن است بافته های تیپیک پرزهای پهن و صاف را نشان دهند. به کمک آندوسکوپی فیبرواپتیک می توان بیوپسی هم تهیه نمود. بهترین تست جهت تشخیص قطعی سیلیاک، بیوپسی روده است.

تغییرات پاتولوژیک در نمونه حاصل از بیوپسی روده به صورت طیفی از شکل طبیعی پرزها همراه با افزایش پلاسماسلها و لنفوسیت های مخاطی (ضایعه اینفلتراتیو) تا آتروفی نسبی یا کامل پرزها مشاهده می گردند.

پاسخ بالینی به رژیم غذایی فاقد گلوتن تشخیص سیلیاک را قطعی می نماید و در افراد بالغ نیازی به تکرار بیوپسی جهت تایید بهبودی بافتی نمی باشد.

تست های سرولوژیک خونی مثل آنتی بادی های آنتی گلیادین، آنتی اندومیزیال و رتیکولین جهت غربالگری بیماران با علائم آتیپیک یا  بستگان بدون علامت بیماران مفید می باشند .

از آنجایی که آنزیم ترانس گلوتامیناز بافتی (tTG) نقش اتوآنتی ژن را  در اسپروی سیلیاک ایفاء می کند، لذا سنجش Anti  tTG نقش مهمی در تشخیص سیلیاک دارد.

الگوی باریمی اختصاصی در سیلیاک شامل قوس های روده با دیواره نازک و متسع (Thin Wall) مطرح کننده سیلیاک می باشد.

درمان سلیاک :

تنها درمان بیماری سیلیاک رعایت جدی رژیم غذایی بدون گلوتن برای تمام عمر است. مکمل های غذایی (به ویژه آهن، ویتامین ها و کلسیم) برای اصلاح کمبودها باید مصرف شوند. پاسخ بالینی به درمان ممکن است ظرف چند هفته مشاهده شود.

پیش آگہی: پیش آگهی درازمدت با رعایت رژیم غذایی عالی است؛ اما ممکن است افزایش اندکی در بروز بدخیمی ها به خصوص لنفوم مشاهده گردد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.