شصت و سومین زادروز هانس زیمر: مسیح موسیقی

2

هانس زیمر، قطعاً محبوب‌ترین آهنگساز معاصر برای من است. می‌توانم ساعت‌ها درباره‌ی تنها یک قطعه از او، حرف بزنم و باز کلام، حق مطلب را ادا نکند. به هرحال، تلاش برای ادای دین هم خوب است!

روزی را در خاطر دارم که شیرشاه را در کودکی می‌دیدم و بیش از انیمیشن، موسیقی آن بود که برایم اعجاب‌آور بود. نوایی از سرزمین‌های آفریقا که ناشناخته و حماسی بود و در همان عالم کودکی، جاهایی از آن اشک‌م را سرازیر کرد. بزرگ‌ که شدم، فهمیدم نت‌ها، بلدند سوای رنگ و جنسیت و دین و زبان، با آدمی حرف بزنند و آهنگسازان، به زبان تمام جهان سخن می‌گویند.

و گلادیاتور که ابتدای نوجوانی و غلیان احساسات‌ش دیدم، و هنوز آن موسیقی برای من، همان است که روز نخست شنیدم. جریانی از شور و روح تاریخ که از گوشم در تمام تنم منتشر می‌شود و جهان، دردها و شادی‌های‌ش در برابر سلحشوریِ اندوهگین این مجموعه‌ی باشکوه، مبدل به ماسه‌های ریزی می‌شود که با باد ملایمی پراکنده می‌شود.

موسیقی زیمر در فیلم آخرین سامورایی، تمام داستان زندگی من است. دور از تمام خاطرات، گرگ و میش صبح، میان جنگلی مرطوب از شبنم صبحگاه به مراقبه نشسته‌ای که نخستین پرتوهای صبح جهان را روشن می‌کند. مرگ و غم تمام اهمیت خود را در برابر این ثانیه‌ها می‌بازند. با خود می‌گویی این لحظه‌ها را همیشه جایی از قلبم نگاه می‌دارم، به بهای تمام درک نشدن‌ها و خشونت‌های زندگی با من، اما از باورم دست نخواهم کشید.

مجموعه شوالیه تاریکی و مفهوم عمیقی از تردید برای ایستادگی تا جنگیدن برای آزادی. از مرگ امیدواری در جامعه تا از نو زاده شدنش و آن لحظه که می‌دانی «قهرمان می‌تواند هرکسی باشد. حتی مردی که کتش را روی شانه پسرکی می‌اندازد تا او بداند دنیا به آخر نرسیده!»

اینسپشن و اینتراستلار: به گمانم جهان مدیون زیمر و نولان است که ژانر علمی – تخیلی را برای همیشه با مفهومی که در این فیلم‌ها منتشر کردند، تغییر دادند. چطور ممکن است کسی بر زمان غلبه کند و مفهوم بی‌زمانی در فضا و رؤیا را تجسم دهد؟!

و زیمر، این معجزه را هم کرده. جنون جک اسپارو و شیطنتش را با تخیل و حماسه مخلوط کرده و دزدان دریایی کارائیب را ساخته.

هانس زیمر مسیح منجی موسیقی است. او بارها قلبم را منفجر کرده و باز زنده‌ام ساخته. می‌دانم که باز می‌میراندم و زنده‌ام می‌کند. چون بلد است هر مفهومی را در متافیزیکی‌ترین ابعاد،به روایت نت‌هایش دربیاورد. باید به جهانی که هانس زیمر را دارد، امیدوار ماند.

 
2 نظرات
  1. سعید می گوید

    زیبا بود، اما حیف هست که از موسیقی Inception حرفی زده نشده. بنظرم زیباترین کار زیمر هست

  2. F.V می گوید

    به قول یکی از آهنگسازان معروف:هانس زیمر حرفه ی ما رو زیر و رو کرد.تولد آقای نابغه مبارک…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.