یک ویرایش ساده ویکی‌پدیا می‌تواند درآمد زیادی نصیب شهرهای کوچک و صنعت گردشگری کند

0

اگر می‌خواهید از طریق صنعت گردشگری درآمدزایی کنید؛ چاپ بروشورهای پر زرق و برق سفر یا سایت‌های آنلاین پر سر و صدا برای معرفی مناطق جذاب را فراموش کنید.

یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین روش‌های درآمدزایی از گردشگری و رونق دادن به صنعت توریست در شهرها و مناطق جذاب و ویژه، به‌روزرسانی صفحات ویکی‌پدیا است.

یک آزمایش انجام شده توسط اقتصاددانانی در دانشگاه Collegio Carlo Alberto شهر تورین ایتالیا و ZEW مانهایم آلمان نشان داد چند ویرایش ساده در یک صفحه ویکی‌پدیا می‌تواند سالیانه ۱۰۰ هزار پوند درآمد برای شهرهای کوچک به همراه داشته باشد.

این محققان به طور تصادفی چندین شهر در سراسر اسپانیا را انتخاب و با مراجعه به صفحات ویکی‌پدیا آن‌ها، چندین پاراگراف از اطلاعات مربوط به تاریخچه و جاذبه‌های گردشگری محلی آن‌ها را به‌روزرسانی و همین‌طور چندین عکس با کیفیت و جذاب از منطقه آپلود کردند.

نیازی به هیچ‌گونه تخصص یا مطالعه برای ویرایش صفحات ویکی‌پدیا نیست. بسیاری از اطلاعاتی که این محققین به صفحات ویکی‌پدیای اسپانیایی اضافه کردند؛ قبلا به زبان‌های فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و هلندی ترجمه شده‌اند.

اما تاثیر این کار بسیار فوری و چشم‌گیر بود. افزودن دو پاراگراف متن و یک عکس به صفحات یکی از شهرها باعث افزایش ۹ درصدی شب‌های اقامت گردشگران در طول یک فصل شد. برای برخی از شهرها این افزایش توریست بیشتر بوده است.

برای شهرهای بسیار کوچکی که به سختی می‌توان در اینترنت چیزی یافت و مقصد معمول تورهای گردشگری نیستند؛ یک ویرایش ساده مدخل ویکی‌پدیای آن می‌تواند بازدیدها را تا یک سوم افزایش دهد.

این محققان می‌گویند اگر این وضعیت را به کل صنعت جهانگردی تعمیم دهیم؛ تاثیر آن بسیار زیاد خواهد بود و می‌تواند میلیاردها یورو درآمدزایی کند.

پس، چرا همه صفحات گردشگری ویکی‌پدیا به‌روز نمی‌شوند؟

در واقع، این تاثیر آن‌قدر زیاد است که این پرسش اساسی را به ذهن متبادر می‌کند که چرا شهرهای بیشتری در دنیا با ویرایش اطلاعات صفحه ویکی‌پدیای خود سراغ افزایش بازدیدهای گردشگران از شهرشان نمی‌روند؟

در این میان، برخی محدودیت‌های ویکی‌پدیا به‌ویژه برای برخی زبان‌ها بی‌تاثیر نبوده است. مثلا، نسخه هلندی سایت ویکی‌پدیا به راحتی اجازه ویرایش مجدد اطلاعات یک صفحه را نمی‌دهد و محققان وقتی یک صفحه را به طور کامل به‌روزرسانی کردند؛ ۲۴ ساعت بعد تقریبا تمام موارد اضافه شده در نسخه هلندی حذف شدند.

ویکی‌پدیا اگر تشخیص دهد برخی ویرایش‌ها سمت و سوی تجاری و کسب‌وکاری پیدا کردند؛ آن‌ها را حذف خواهد کرد.

این تحقیق اولین مورد نشان‌دهنده قدرت دایره‌المعارف آنلاین در زندگی‌های امروزی نیست. در تحقیق دیگری مشخص شد افزودن محتوای علمی جدید به یک دایره‌المعارف آنلاین می‌تواند منشا تولید صدها مقاله علمی دیگر در سراسر جهان شود.

حتی دانشگاهیان و اساتید برجسته در علوم مختلف سراغ ویکی‌پدیا آمده و به مطالب آن در مقالات و سایت‌های خود استناد می‌کنند.

قدرت ویکی‌پدیا می‌تواند برای اهداف خوب یا بد استفاده شود. در ماه آگوست مشخص شد یک نوجوان امریکایی که قدرت تلکم ندارد؛ از ۱۲ سالگی به عنوان سرگرمی مشغول ویرایش صفحات ویکی‌پدیا کرده است و کم‌کم یکی از ویراستاران اصلی نسخه اسکاتلندی این سایت شده است.

او همه مقالات انگلیسی را با کلمات مشابه اسکاتلندی جایگزین کرده است و هیچ توجهی به معنای کلمات یا دستور زبان نداشته است. نتیجه کار او آسیب رسیدن به هزاران صفحه ویکی‌پدیا اسکاتلندی است و می‌شود نامش را یک تخریب فرهنگی نهاد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.