خالق آنتی‌ویروس مک‌آفی به اتهام فرار مالیاتی در اسپانیا دستگیر شد

0

جان مک‌آفی، یکی از تاثیرگذارترین و البته جنجال‌آفرین‌ترین چهره‌های سیلیون‌ولی در کشور اسپانیا دستگیر و به‌زودی تحویل مقامات امریکایی می‌شود.

دلیل دستگیری او فرار مالیاتی از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ عنوان شده است. گفته می‌شود جان مک‌آفی ۷۵ ساله در طی این سال‌ها درآمد و ثروت هنگفتی از روش‌های مختلفی مانند تبلیغات و مشاوره ارزهای دیجیتال و حتی حق فروش اطلاعات زندگی شخصی خود به دست آورده ولی به دولت اعلام نکرده است.

وزارت دادگستری ایالات متحده‌ آمریکا طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده جان مک‌آفی به فرار مالی گسترده متهم است و دولت اسپانیا باید این شخص را هرچه زودتر به آن‌ها تحویل دهد.

اولین باری نیست که خالق یکی از موفق‌ترین و پرفروش‌ترین آنتی‌ویروس جهان، در صدر اخبار دنیا قرار می‌گیرد. او  در سال ۲۰۱۲ متهم به قتل یکی از همسایگان خود شد و در حین بازجویی، ناپدید شد.

از آن زمان تا کنون، پلیس ایالات متحده به دنبال جان مک‌آفی است و او هر چند سال یک بار با انتشار ویدئویی، خبر از زنده بودن خود می‌دهد.

در آخرین ویدئو که مربوط به ژانویه سال ۲۰۱۹ بود؛ اعتراف کرد بیش از هشت سال است به دولت مالیات پرداخت نکرده است. چندی پس از آن هم با انتشار یک توییت گفت CIA به دنبال دستگیری او است. در آن زمان مک‌آفی در جمهوری دومینیکن بود و گفته می‌شود چندین روز بازداشت و بعد آزاد شده است. حتی تصویری از او با یک تفنگ در دست روی قایقی منتشر شد.

مرد شرور سیلیون‌ولی

یکی دیگر از اتهامات جان مک‌آفی، استفاده از رمزامرزها بر ضد دولت ایالات متحده است. همچنین، وزارت دادگستری امریکا می‌گوید او با روش‌های مختلفی از جمله استفاده از نام افراد دیگر سعی در فرار مالیاتی دارد. او پول‌هایش را به رمزامرز تبدیل کرده و با حساب‌ها و افراد دیگر سعی در مخفی داشتن آن‌ها دارد.

وزارت دادگستری ایالات متحده در فایلی که حاوی پرونده کامل اعلام جرم مک‌آفی است و به طور عمومی منتشر شده است؛ می‌گوید مک‌آفی دارایی‌های دیگری هم دارد که در اظهارنامه‌های مالیاتی دیگر نیاورده است.

در قوانین دولت ایالات متحده، برای هر پنج مورد فرار مالیاتی یک سال زندان در نظر گرفته شده است. حقوق‌دانان می‌گویند شاید مک‌آفی حداکثر به پنج سال زندان محکوم شود و البته برخی دیگر می‌گویند حداقل یک سال زندان در انتظار او است.

حواشی پیرامون جان مک‌آفی در طی این سال‌ها بسیار زیاد بوده است. در سال ۲۰۱۶، شبکه شوتایم (Showtime) مستندی درباره جان مک‌آفی منتشر کرد که نشان می‌داد او در نوامبر ۲۰۱۲ و هنگامی که در کشور بلیز بوده است؛ به یک قاتل پول داده تا همسایه‌اش را به قتل برساند.

در این سال‌ها، در کشورهای مختلفی از جمله گواتمالا دیده شده است تا نهایتا در کشور اسپانیا دستگیر و به‌زودی تحویل مقامات وزارت دادگستری ایالات متحده می‌شود.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.