پیکر بی‌جان جان مک‌آفی -خالق آنتی‌ویروس McAfee -در زندانی در اسپانیا پیدا شد – آیا او واقعا خودکشی کرده؟

یک روز پس از تایید حکم استرداد به خاک ایالات متحده

0

جان مک آفی، خالق نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس McAfee و یکی از کارآفرینان مشهور دهه‌های پیشین و نیز یکی از فعال رمزارزها، ساعاتی پس از قرار  استرادش به امریکا، در یکی از زندان‌های اسپانیا خودکشی کرد.

روز چهارشنبه، جسد مرده وی در سلول زندانش پیدا می‌شود. پلیس منطقه‌ای کاتالان به خبرنگاران و رسانه‌های اسپانیایی گفته است که جسد مک آفی ۷۵ ساله را در یکی از سلول‌های زندان Brians 2 در نزدیکی شهر بارسلونا پیدا کردند.

طی بیانیه‌ای، دادگستری کاتالونیا اعلام کرده افسران و پزشکان زندان سعی کردند جان این شخص را نجات دهند اما موفق نشدند. همین‌طور بیان شده که کارشناسان دادگستری به زندان رفته و در حال بررسی علل مرگ جان مک آفی هستند اما همه شواهد نشان از خودکشی دارد. وکیل مک آفی به خبرگزاری رویترز گفته است که مک آفی ظاهرا در سلول زندان خود را به دار آویخته است.

جان مک آفی به اتهام فرارهای مالیاتی در اسپانیا دستگیر و به زندان رفته بود. اکتبر سال گذشته، هنگامی که قصد داشت سوار پرواز استانبول شود؛ در فرودگاه بین‌المللی بارسلونا دستگیر شد. دستگیری او دقیقا یک روز پس از علنی شدن کیفرخواست او برای فرارهای مالیاتی رخ داد.

پایانی بر چند دهه جنجال و اتهام

فرار مالیاتی مک‌آفی مربوط به مشاوره، سخنرانی، خرید و فروش و فعالیت‌های دیگر در حوزه رمزارزها می‌شود. به گفته وزارت دادگستری ایالات متحده، جان مک آفی برای فرار از پرداخت مالیات ثروت بی‌شمار خود، بخش عظیمی از آن را به ارزهای دیجیتالی تبدیل کرده یا از حساب‌های بانکی صوری استفاده می‌کند. او حتی به پنهان‌کاری دارایی‌های خود نیز محکوم شده است.

روز چهارشنبه، عالی‌ترین دادگاه اسپانیا، حکم استرداد مک آفی به ایالات متحده را تایید کرد؛ اگرچه این تصمیم قابل اعتراض بود و باید توسط کابینه اسپانیا تصویب شود.

جان مکا آفی در دهه ۱۹۸۰ با خلق یکی از معروف‌ترین و قوی‌ترین آنتی‌ویروس‌های جهان به نام McAfee به شهرت و ثروت هنگفتی رسید ولی از همان زمان رفتارهای هنجارشکنانه و نامنظم خود آغاز شد. زندگی شخصی او همیشه با جنجال‌ها و پرونده‌های مالی و قضایی درگیر بوده است؛ حتی یک بار پای او به قتل یکی از همسایگان نیز کشیده شد.

یک روز او را در قایق تفریحی‌اش دستگیر کردند و روز دیگری یک انبار پر از اسلحه‌های سبک و سنگین از خانه‌اش کشف شد. یک بار به مدت یک ماه از نظر رسانه‌ها ناپدید شد و شایعه مرگ یا قتل او بر سر زبان‌ها افتاد. روز دیگری هم به جرم رانندگی در حال مست و همراه داشتن اسلحه گرم دستگیر شد.

البته، همیشه در این مدت خود جان مک آفی و طرفداران‌اش قائل به یک توطئه بر ضدش بودند و او را از اتهامات وارده بی‌گناه می‌دانستند.

سرانجام، به نظر می‌رسد با مرگ یا خودکشی جان مک آفی، پرونده شایعات و جنجال‌های زندگی او بسته می‌شود.

منبع theguardian
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.