آیا متادیتای عکس منتشر شده از «جان مک‌آفی»، محل اختفای او را لو داده است؟

0

جان مک‌آفی را احتمالا بیشتر شما می‌شناسید، او مؤسس شرکت ضد ویروس و امنیتی مشهور مک‌آفی است، اما سال ۲۰۱۲ سال خوبی برای نبود.

محل زندگی مک‌آفی ۶۷ ساله، بعد از بازنشستگی، یکی از جزایر کشور کوچک «بلیز» در آمریکای مرکزی بود، در ۳۰ آوریل، پلیس به محل زندگی او حمله کرد، دلیل این یورش، شک پلیس به تولید مواد مخدر و داشتن سلاح بدون مجوز بود، اما مک‌آفی بعد از چند ساعت، بدون اتهامی آزاد شد.

اما در ماه نوامبر مشکل بزرگ‌تری گریبان مک‌آفی را گرفت، این بار او متهم به قتل همسایه‌اش با اسلحه گرم شد. مقتول «گرگوری ویانت فاول» نام داشت.

مک‌آفی البته خود را بیگناه می‌داند، اما ادعا می‌کند که از بیم کشته شدن توسط پلیس، از انجام تحقیقات سر باز زده است و از آن زمان ناپدید شده است. اما نخست‌وزیر بلیز، مک‌آفی را پارانویید می‌داند.

به درستی مشخص نیست که مک‌آفی خود را گرفتار چه کارهایی کرده است، اما در تازه‌ترین خبر در مورد او، نشریه Vice که گفتگویی با او در محلی نامعلوم ترتیب داده بود، در خبری احتمال داده است که غفلت این نشریه در پاک نکرن متادیتای عکس گرفته شده، احتمالا باعث لو رفتن جای مک‌آفی شده است.

در این عکس اطلاعات مربوط به محل گرفته شدن عکس به صورت exif موجود بودند و نشان می‌دادند که او الان در گواتمالا است!

شما می‌توانید در اینجا به متادیتای عکس نگاه کنید.

اندکی صبر کنید! از مک‌آفی بعید بود که چنین اشتباهی انجام دهد و متا دیتاهای عکس را پاک نکند. بله! حدس ما درست است، مک‌آفی در وبلاگ خود نوشته است که برای گمراه کردن پلیس‌ها، متا دیتاهای عکس گرفته شده با آی‌فون خود را دستکاری کرده است و بعد عکس را در اختیار مصاحبه‌گر قرار داده است!

چند روز پیش اخباری در مورد دستگیری مک‌آفی منتشر شد، اما به زودی مشخص شده که فرد دستگیر شده در مکزیک، مک‌آفی نبوده است، بلکه بدل او بوده است که یک گذرنامه کره شمالی داشته است!

مثل فیلم‌های جاسوسی و تریلرهای هالیوودی می‌ماند و مک‌آفی در این مدت توانسته با سلامت از چنگ پلیس بگریزد و همزمان در وبلاگ، شبکه‌های اجتماعی و در قالب گفتگو با نشریاتی مثل wired، خود را مطرح و قضیه را جنجالی کند.

منبع

کمی کنجکاو شدم و خودم جستجویی انجام دادم و متوجه شدم در iOS اپلیکیشن‌هایی برای ویرایش اطلاعات exif وجود دارد، مثل این.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.