داستان عجیب جاسوسی جان مک‌آفی

13

در یکی از پست‌های پیشین یک پزشک در مورد جان مک‌آفی برایتان نوشته بودم، به صورت خلاصه نوشته بودم که جان مک‌آفی -مؤسس شرکت امنیتی و ضدویروس مشهور مک‌آفی- که دوران بازنشستگی خود را کشور کوچک «بلیز» طی می‌کرد، به دردسر افتاده بود. به دنبال قتل یکی از همسایگان، پلیس در نظر داشت برای انجام تحقیقاتی او را توقیف کند، اما او با این ادعای عجیب که پلیس بلیز او را خواهد کشت، از بلیز فرار کرد و به گواتمالا رفت. در این کشور هم به دنبال انتشار عکسی از او در یکی از نشریات، از روی متادیتای عکس، مقامات متوجه محل گریز او شدند.

اما چیزی که در این میان مشخص نبود، این بود که چرا جان مک‌آفی این همه از پلیس بلیز واهمه دارد. جان مک‌آفی در اقدامی عجیب توضیح داده که چرا این همه می‌ترسیده است:

به گفته مک‌آفی در وبلاگش او در بلیز، 75 لپ‌تاپ ارزان خرید و با کمک برخی‌ها، برنامه‌های keystroke که اطلاعات مربوط به تایپ کاربر را ذخیره و ارسال می‌کنند، روی آنها نصب کرد. بدافزارهای او می‌توانستند میکروفن و دوربین لپ‌تاپ‌ها را هم خاموش و روشن کنند.

در مرحله بعد مک‌آفی این لپ‌تاپ‌ها را دوباره بسته‌بندی کرد، طوری که مشخص نباشد، بسته‌بندی آنها باز شده و سپس آنها را به عنوان هدیه به جمعی از کارمندان دولتی، افسران پلیس، مشاوران وزرا و حتی دوست‌دخترها و دوست‌پسرهای شخصیت‌های مهم داد!

گام بعدی مک‌آفی این بود که 4 نفر را اجیر کند تا به صورت تمام‌وقت، اطلاعات ارسالی را پایش کنند، پسوردهای ایمیل‌، فیس‌بوک و اکانت‌های دیگر را برای او استخراج کنند.

مک‌آفی می‌خواست نوعی جاسوسی گسترده و یا به تعبیر خودش یک برنامه مهندسی اجتماعی گسترده انجام بدهد، بنابراین  23 زن و 6 مرد را استخدام کرد تا وارد روابط غیراخلاقی با سوژه‌هایش شوند.

جاسوسی او به زودی چیزهای زیادی را برای او مشخص کرد، چیزهای مثل روابط جن..سی گسترده، ارتباط‌های متنی و چت‌های غیراخلاقی، بی‌بند و باری، حسادت و خشم‌های همه‌گیر.

01-07-2013 11-34-19 AM

اما کسب اطلاعات با کامپیوتر برای مک‌آفی کافی نبود، او تصمیم گرفت که جاسوسی خود را گسترده‌تر کند و این بار با مراجعه به دو شرکت مخابراتی و فریفتن تعدادی از کارمندان کلیدی آنها، به اطلاعات تماس‌ اشخاص مهم دسترسی پیدا کرد، حالا او دیگر حتی شماره تلفن اشخاصی را که مواد مخدر برای سوژه‌های او فراهم می‌کردند، می‌دانست!

هدف نهایی مک‌آفی این بود که شواهدی از نفوذ  تروریست‌ها به خاک آمریکا و کمپ‌های آنها پیدا کند، چیزی که به گفته خودش در آن توفیق پیدا کرد، این روزها اگر اخبار سیاسی را دنبال کنید، شاید به اخباری در این مورد برخورده باشید.

او حتی در یکی از برنامه‌هایش توانست بفهمد که نخست‌وزیر بلیز شخصا دستور قتل یک فرد را صادر کرده است.

اما واقعا انگیزه مک‌آفی از این جاسوسی‌ها چه بود؟ آیا او یک انگیزه شخصی مثل انتقام داشت؟ آیا مقامات بلیز حقی از او ضایع کرده بودند؟

مک‌آفی آدم مرموز و غیرقابل اعتمادی است که به هیچ یک از حرف‌هایش نمی‌توان اعتماد کرد. او سابقه خوبی نداشته است، برای مثال او دو سال بعد از نقل مکان به بلیز در فورومی در مورد طرز تهیه یک داروی محرک عصبی نوشته بود! او نوشته بود که بعد از تهیه این ماده، قطره‌ای از آن روی انگشتش ریخته بود و تحت تأثیر دارو 4 روز نتوانسته بود بخوابد و توهمات شنوایی و بینایی و پارانویا داشت.

او ادعا کرده بود که سه هزار دوز از این دارو را در کشور بلیز توزیع کرده است. ولی عملا شواهدی از مصرف و توزیع این دارو پیدا نشد.

به راستی مک‌آفی کیست؟ یک گیک کنجکاو ماجراجو، یک جاسوس مأمورشده با اهداف خاص یا یک خلافکار ذاتی بااستعداد؟

مک‌آفی بعد از اینکه در گواتمالا دستگیر شد، با تمارض به سکته قلبی مدتی وقت خرید و بستری شد، در این زمان، وکلای او توانستند ترتیب بازگشت او را به آمریکا بدهند.

مورد جان مک‌آفی آدم را نگران میزان درستکاری شرکت‌های امنیت کامپیوتری و ضدویروسی می‌کند، به راستی چه میزان می‌شود به این شرکت‌ها و گردانندگان آنها اطمینان کرد؟

منبع

 

 


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

چرا بعضی‌ها وقتی پا به سن می‌گذارند جذاب می‌شوند یا دست‌کم کمتر زشت به نظر می‌رسند؟ عکس‌های قدیمی…

خب، این هم بحثی است که نمی‌دانم شما تا حالا در موردش با کسی صحبت کرده‌اید یا خیر. برخی در جوانی واقعا چهره یا قامت غیرقابل تحملی دارند. مثلا زیاد زمخت هستند، بینی یا فک یا گوش‌های بزرگ دارند. تناسب چهره ندارند. کلا جزو زیباروها به حساب…

عکس‌های این عکاس فرانسوی مانند تابلوهای نقاشی زیبای سبک امپرسیونیسم هستند

امپرسیونیسم یک جنبش هنری است که در اواخر قرن نوزدهم، عمدتاً در فرانسه ظهور کرد. مشخصه آن تاکید بر ثبت اثرات زودگذر نور و رنگ در دنیای طبیعی است. نقاشان امپرسیونیست به دنبال این بودند که برداشت‌های دیداری فوری خود را از یک صحنه به تصویر…

آخرین «نمونه» مقاوم – هر یک از اینها، آخرین چیزهای سالم به جا مانده در طول تاریخ هستند

از برخی جنبه‌های تاریخی چیزهای قالب توجهی به جا مانده، مثلا هزاران سکه از یک دوره تاریخ یا ده‌ها زره یا شمشیر یا کتاب‌های پوستی فراوان. اما برخی چیزها هم آنقدر نادر از بلایایی طبیعی و فساد و آتش‌سوزی‌های در امان مانده‌اند که تبدیل به آخرین…

اگر عاشق یک فیلم بودید و با بودجه کافی یک اتاق خوب در سبک و سیاق آن فیلم می‌ساختید

ما اگر خیلی عاشق یک فیلمی باشیمِ پوستری چاپ می‌کنیم و بالای سرمان می‌زنیم و هر روز نگاهی به آن می‌اندازیم یا مقاله‌ای در موردش می‌نویسم.اما فراتر از آن اگر قرار بود، اتاق خواب یا اتاق هتلی به سبک یک فیلم بسازیمِ چطور از آب درمی‌آمد.…

چهره و شکل و شمایل یک شهروند کشورهای اسکاندیناوی یا منطقه نوردیک به چه صورت است؟

کشور‌های اسکاندیناوی که به عنوان کشورهای شمال اروپا یا منطقه نوردیک نیز شناخته می‌شوند، به گروهی از کشور‌های شمال اروپا اطلاق می‌شود. واژه نوردیک اغلب برای توصیف دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد که اعضای اصلی شورای شمال اروپا هستند،…

سفری در شهرهای باستانی دنیا به یاری تخیل میدجرنی

از شهرهای باستانی دنیا بقایایی مانده و بر اساس همین یقایا و توصیف‌ها و تحلیل مورخان، برخی‌ها اقدام به بازسازی رایانه‌ای شهرهای قدیمی کرده‌اند تا شکوه و عظمت آنها را به ما بنمایانند.اما میدجرنی هم راهی آسان برای این تصور بدون نیاز به…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
13 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  به هیچ عنوان نمیشه به هیچکدوم از شرکت‌های موجود در عرصه فناوری از این نظر اعتماد کرد، مگر اینکه نرم‌افزارها اُپن‌سورس باشند و نقشه‌های سخت‌افزارها در دسترس عموم قرار بگیره، و افراد خبره‌ای هم برای نظارت و افشاگری کدها و بخش‌های سخت‌افزاری ماجراجویانه (و غیر قابل قبول برای کاربر خواهان امنیت واقعی) برای این کار موجود باشند (تازه در این صورت هم مشروعیت اخلاقی چنین افرادی مهم هست!). اونوقت تا حدودی میشه اعتماد خرج کرد…
  در دنیایی که دست‌های پشت پرده زیادی در حال چرخوندن سیاست‌های کلی و منطقه‌ای هست، دستیابی به چنین سطح امنیتی غیر ممکنه، چون همون دست های پشت پرده به طور کاملاً عمد و به طرقی مانند داستان پست شما حریم خصوصی افراد رو نقض میکنند!

 2. همایون می گوید

  اوه اوه اوه
  خداروشکر که گنو/لینوکس استفاده می‌کنم!
  یکی از دلایل عمده‌ای که منو به اوپن سورس علاقه مند کرده بعد از ترویج علم و دانش، شفافیت و اطمینان کدی هست که روی سیستم اجرا می‌کنم!

 3. شهاب الدین می گوید

  این آدم مرموز با اون کارهاش آدم رو یاد برخی شخصیت‌های فیلم‌ها می‌ندازه که بهشون می‌گیم آدم بده! از اینا که می‌خوان دنیا رو کنترل کنند. یه چیزی تو مایه های کُلا تو کاراگاه گجت!
  در مورد سایر شرکت‌های امنیت کامپیوتری هم فکر می‌کنم وضع به همین صورته. حتی در مورد گوگل و فیس‌بوک و توییتر. توهم توطئه نزدم و خودم هم از همین‌ها استفاده می‌کنم اما با علم به اینکه چیزی به اسم حریم خصوصی تو اینترنت وجود نداره.

 4. امین می گوید

  فقط میتونم در مورد این فرد بگم
  یا امامزاده بیژن!

 5. ali می گوید

  عجب ایده ای واسه جاسوسی داد کافیه نرم افزار بنویسی کلمات خاصی که فکر میکنی کلیدین از اطلاعات دزدیده شده واست جدا کنه دیگه استخدامم نمیخوای تو ایران یادم باشه دی:
  حریم خصوصی از قدیم هم وجود نداشت همسایه ها فال گوش وای میستادن الان راحت تر شده اوضاع

 6. Aef می گوید

  در هر صورت ، آدم واقعا باهوش و خارق العادیه.

 7. مهران می گوید

  نگاهش که میکنم ازش بدم میاد کلا از آدم های خلاف کار بدم میاد !

 8. احمد ک می گوید

  سلام.کارش هرچی بوده ؟ این فایده رو برا من داشت که فهمیدم کشوری به اسم بلیز وجود داره .لامصب 30 سال چغرافی درس دادم وهی نگاه اطلس های جوراجور کردم نفهمیدم بلیز وجود داره .حالا همه دنیا فهمیدن .این خودش کم کاری نیست .راستی چند کشور باحرف ب داریم ؟

 9. خودم می گوید

  اصلا خوندم لذت بردم، به این میگن آدم باحال :دی

 10. حمیدرضا می گوید

  به قیافه اش نمیاد اهل کامپیوتر باشه. خدا بخیر کنه من روی سیستم ام مکافی نصبه.

 11. مينو می گوید

  به نظر من که روانشناس ها باید از نظر شخصیتی بررسیش کنن.

 12. Alireza می گوید

  من رو یاد سریال های امریکایی میندازه . اینا واقعیت هستن چرا امریکاییها علمی تخیلیشو میسازن ؟ میتونن همین هارو فیلم کنن .

 13. رایتل می گوید

  سلام جناب دکتر زندگی اینجور افراد حیلی جالبه اگر بتونید هر مدت یه بار زندگی یکی از این افراد رو بنویسی عالی میشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.