اسناد پارادایز از شگرد جدید فرار مالیاتی و مخفی‌گاه پول‌های اپل پرده برداشتند

0

اپل شرکتی با سود بالا است که همیشه در حال فرار از پرداخت مالیات کل سود و درآمدش به دولت‌ها است.

طی سال‌های اخیر؛ بارها اپل به فرار مالیاتی متهم شده است. این شرکت برای کاهش مالیات خود، بخش عمده‌ای از درآمدش را به خارج از خاک امریکا منتقل می‌کند.

تا چند سال پیش؛ شرکت‌های ایرلندی تحت مالکیت اپل، مقر فرار مالیاتی این شرکت بودند اما اسناد تازه منتشر شده پارادایز نشان می‌دهند اپل از سال ۲۰۱۳؛ مکان دیگری را برای انباشت درآمدهای خود انتخاب کرده است.

در این اسناد ذکر شده اپل پول نقدی معادل ۲۵۲ میلیارد دلار را که برایش مالیات پرداخت نکرده است؛ از ایرلند خارج و به مکان مخفی دیگری به نام «جزیره جرزی» در دریای مانش منتقل کرده است. جزیره جرزی زیرنظر دولت بریتانیا است و از شرکت‌های بزرگ مالیات نمی‌گیرد.

اسناد پارادایز می‌گویند؛ اپل پس از سال ۲۰۱۴ و تنش‌هایی که با اتحادیه اروپا درباره فعالیت‌هایش در ایرلند پیدا کرد؛ به دنبال یک پناه‌گاه جدید مالیاتی بوده و در نهایت با مشاوره و پرسش‌نامه توانسته جزیره جرزی را انتخاب کند.

انبار پول جدید اپل

اپل تا قبل از سال ۲۰۱۴؛ با استفاده از یک مفر مالیاتی بین قوانین امریکا و کشور ایرلند؛ توانسته بود حدود ۵۵ درصد گردش مالی و فروش خود را به خارج از خاک امریکا منتقل کند. شرکت‌های زیر مجموعه اپل در ایرلند زیرنظر هیچ دولتی قرار نمی‌گیرند و نیازی به پرداخت مالیات نداشتند.

اپل در خاک امریکا باید مالیاتی ۳۵ درصدی و در خاک ایرلند مالیاتی ۱۲.۵ درصدی بپردازد که با شگرد جدیدش در تاسیس شرکت‌های ایرلندی خارج از خاک امریکا مالیاتی زیر ۵ درصد و گاها ۲ درصد پرداخت کرده است.

گزارش‌های مالی اپل در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهند که این شرکت ۴۴.۷ میلیارد دلار در بیرون خاک امریکا درآمد داشته و ۱.۶۵ میلیارد دلار مالیات به دولت‌های خارجی پرداخته است؛ یعنی ۳.۷ درصد مالیات داده است. این کمتر از یک ششم نرخ متوسط مالیات در دنیا است.

مطابق اسناد پارادایز؛ دو شرکت ایرلندی اپل از سال ۲۰۱۵ به بعد از دفتر شرکت اپل‌بی در جزیره جرزی مدیریت شده‌اند. این شگرد جدید به اپل کمک کرده است از پرداخت میلیاردها دلار مالیات فرار کند.

مدیران اپل این ادعاها را قبول ندارند و می‌گویند بزرگ‌ترین شرکت مالیات‌دهنده در دنیا هستند. اپل می‌گوید در سه سال گذشته، حدود ۳۵ میلیارد دلار مالیات داده است و کاملا از قانون مالیاتی کشورهای امریکا و ایرلند تبعیت کرده است.

اپل مدعی است در سال‌های اخیر؛ ساختار جدیدی برای خارج کردن درآمدهایش از ایرلند نداشته و هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری یا فعالیت مالی در نقطه دیگری از دنیا انجام نداده است.

اکنون، اتحادیه اروپا خواستار توضیحات بیشتر اپل در این زمینه شده است. اپل می‌گوید گزارش‌های مالی فعالیت‌هایش در ایرلند شفاف و کاملا روشن هستند و نشان می‌دهند که هیچ پولی از این کشور خارج نشده است.

اسناد پارادایز مجموعه‌ای بیش از ۱۳ میلیون صفحه سند و مدرک الکترونیکی درباره تخلف‌های مالیاتی شرکت‌ها و افراد بزرگ دنیا است که در ۵ نوامبر ۲۰۱۷ منتشر شدند.

منبع: + و +

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.