برای اولین بار ابزارهای جاسوسان شوروی در جنگ سرد فروخته می‌شوند

0

تصور کنید با قیمتی نه چندان زیاد می‌توانید صاحب یک رژ لب شوید که می‌تواند تفنگ هفت‌تیر شود؛ کیف پولی زنانه با دوربین مخفی یا دستگاهی برای شنود صحبت‌های دیگران در اتاق‌های هتل‌ها داشته باشید.

حراجی امریکایی Julien می‌خواهد اواسط ماه ژانویه، بیش از ۴۰۰ ابزار جاسوسی نیروهای کا.گ.ب شوروی سابق را ابتدا به صورت آنلاین و بعد حضوری به فروش برساند. این حراج پرسروصدا تا ۱۳ فوریه و به مدت یک ماه طول می‌کشد.

اخیرا، این تجهیزات در موزه KGB Espionage Museum منهتن نیویورک به نمایش عمومی درآمدند. این موزه خصوصی در ژانویه ۲۰۱۹ توسط یک مورخ لیتوانیایی به نام Julius Urbaitis افتتاح شد ولی با شیوع ویروس کرونا به تعطیلی رفت.

این تجهیزات در زمان جنگ سرد توسط جاسوسان کشور شوروی موسوم به کا.گ.ب مورد استفاده قرار گرفتند و اینک از رده خارج هستند.

مارتین نولان، مدیر مالی حراجی جولین می‌گوید: «هیچ اطلاعاتی از حراجی‌های مشابه برای فروش ابزارهای جاسوسی نداریم. انتظار داریم مردم زیادی در این حراجی شرکت کنند چون همه شیفته چنین ابزارهایی هستند.»

نامه فیدل کاسترو و کارنامه دبیرستان چه گوارا

قیمت این ابزارهای جاسوسی کا.گ.ب زیاد نیست و شاید همین رژ لب هفت‌تیری قیمتی بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار باشد. به طور کلی قرار است در این حراجی ابزارهای جاسوسی از صد دلار تا ۱۲ هزار دلار قیمت‌گذاری شوند.

پیش‌بینی می‌شود مجسمه نیم تنه ولادیمیر لنین بین ۵ تا ۷ هزار دلار به فروش برسد. همچنین، درب فولادی از یک بیمارستان زندان سابق KGB بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار به فروش برسد.

گفته می‌شود در میان این ابزارها، نامه‌ای از فیدل کاسترو به حراج گذاشته می‌شود. کاسترو این نامه را در سال ۱۹۸۵ نوشته و در آن طرح فتح هاوانا تشریح شده است. کارنامه دبیرستان چه ‌گوارا نیز در میان این تجهیزات برای فروش عرضه می‌شود. اسنادی هم از مسابقه فضایی میان دو کشور ایالات متحده و شوروی به حراج گذاشته می‌شود.

نولان می‌گوید ابزارهای جاسوسی که قرار است در این حراجی به فروش گذاشته شوند؛ گران‌قیمت نیستند و قرار نیست درآمد بالایی از فروش آن‌ها کسب شود؛ بلکه ما بیشتر به مثابه ابزارهای سرگرمی با آن‌ها برخورد می‌کنیم.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.