احتمالا نمی‌توانید تعداد ماسک‌های درون عکس را بشمارید

تشریح یک پدیده علمی در قالب سرگرمی و معمای تصویری

3

فکر می‌کنید در تصویر بالا چند ماسک وجود دارد؟ احتمالا برای یافتن ۲۴ ماسک صورت مشکل دارید؟

یک دلیل مشخص برای آن وجود دارد. همان دلیلی که باعث شده کارهایی مانند بازی‌های پازلی یا معماهای تصویری جذاب و چالش‌برانگیز شوند: ما همه‌چیز را از زاویه چشم خود نمی‌بینیم؛ چون مغز ما اجازه این کار را نمی‌دهد!

سوزانا مارتینز-کونده، دانشمند مغز و اعصاب مرکز پزشکی SUNY Downstate در نیویورک می‌گوید: «مغز ما فقط می‌تواند یک بار روی همه‌چیز تمرکز کند.»

سلول‌های عصبی در لایه‌های بخش‌های بینایی ما پهنای‌باند محدودی دارند. اگر آن‌ها سعی کنند همه‌چیز را بپذیرند؛ ما جزئیات زیادی از زندگی را از دست دادیم و با خطر مرگ روبرو هستیم.

به همین دلیل، مغز سعی می‌کند بینایی ما را هدایت و اشیا یا آبجکت‌های بی‌ربط را فیلتر کند. وقی در حال عبور از خیابان هستیم؛ مغز ما سیگنال‌هایی می‌فرستد تا سیستم بینایی فقط روی ماشینی که با سرعت در حال نزدیک شدن به ما است؛ تمرکز کند و دیگر شاید یک پرنده آبی در نزدیکی ما یا دوستی آشنا در آن سوی خیابان را نبینیم یا چشم ببیند ولی هیچ پردازشی روی آن‌ها صورت نگیرد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

این‌طوری است که برخی جزئیات زندگی را از دست می‌دهیم و داستان‌ها برای بازگو کردن همین جزئیات روایت می‌شوند.

در معمای بالا که نشان‌دهنده یک پدیده علمی است ولی جنبه سرگرمی هم دارد و برای دوران قرنطینه خوب است؛ سعی کنید چندین بار به عکس نگاه کرده و هر بار روی بخش کوچکی از آن تمرکز کنید. در غیر این صورت، تمام توجه شما روی قسمت‌های بزرگ تصویر قفل می‌شود و دیگر ماسک‌ها را نخواهید دید.

برای دیدن جواب این معما اینجا را کلیک کنید

منبع پاپیولار ساینس
   
3 نظرات
  1. بهمن می گوید

    ۲۴تا

  2. فراز گرگین می گوید

    من ۲۵ تا شماردم.

  3. جعفر رهبری می گوید

    ۲۵ تا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.