رصدخانه مشهور آرسیبو در آستانه تخریب

0

اگر اخبار اخترشناسی و فضا را دنبال می‌کرده‌اید یا لااقل فیلم‌های تماس Contact و چشم‌طلایی GoldenEye را دیده باشید، حتما رصدخانه منحصر به فرد آرسیبو در پورتوریکو را می‌شناسید. این رصدخانه ۵۷ سال تمام است که به دانشمندان کمک می‌کند به امواج رادیویی از اعماق فضا گوشی کنند.

اما بعد از آسیب رسیدن به دو کابل عمده و اصلی این رصدخانه، حالا مهندسان نظر داده‌اند که دیگر امیدی به تعمیر آن، بدون اینکه جان انسان‌ها به خطر بیفتد، ندارند و ناگزیرند که آن را برای ایمنی ساختمان‌های اطراف در بخش‌های تخریب کنند و کل رصدخانه را ببندند.

پلتفرم اصلی رصدی این رصدخانه، ساختار ۹۰۰ تنی معلقی است که وزنش را کابل‌هایی تحمل می‌کنند و حالا همان طور که گفته ۲ کابل اصلی آن آسیب دیده‌اند و هر آن امکان دارد که سه برج اطراف آن در هر جهتی سقوط کنند: به سمت مرکز و یا به سمت ساختمان‌های مهم اطراف.

مدتی است که رصدخانه از کارکنان تخلیه شده و مهندسان نقاطی برای کارگزاری مواد منفجره تعیین کرده‌اند. پروژه‌هایی هم برای جداسازی ایمن قطعات با کمک هلیکوپتر وجود دارد.

رصدخانه آرسیبو سال‌های سال به دانشمندان کمک کرد که به ژرفای فضا گوش کنند و تپ‌اخترها یا پالسارها را تحت نظر بگیرند.

در پروژه «ستی» یا جستجو برای حیات هوشمند فرازمینی و پیدا کردن شبه‌سیاره‌ها باز از آرسیبو استفاده شد.

تخریب و آسیب‌دیدگی رضدخانه از سال ۲۰۱۷ شروع شد، زمانی که توفند ماریا به پورتوریکو رسید و یک آسیب ۱۴.۳ میلیون دلاری به رضدخانه زد. بعد در ماه آگوست امسال؛ یک کابل کمکی از جایش درآمد. تلاش برای جایگزینی این کابل در جریان بود که یک کابل دیگر در ۶ نوامبر آسیب دید.

منبع verge
   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.