پلی مخصوص حیوانات: پل روگذر ایالت یوتای آمریکا زودتر از چیزی که تصور می‌شد، نتایج امیدبخش به همراه داشته است

2

جاده‌ها قتلگاه حیوانات هستند. با این همه ما بی‌شرمانه به محل زندگی حیوانات تجاوز می‌کنیم و دستگاهی کارا برای کشتنشان می‌سازیم.

اما در سال ۲۰۱۸، دپارتمان حمل و نقل ایالت یوتای امریکا ساخت پلی ویژه حیوانات را به پایان برد.

خب، آن زمان این شک و تردید وجود داشت که شاید این پل کارایی نداشته باشد و فقط هزینه برای مالیات‌دهندگان داشته باشد.

ولی به تازگی ویدئوی تازه‌ای منتشر شده که نشان می‌دهد یک دوجین حیوان معصوم در حال استفاده از این پل هستند و به این ترتیب از بزرگراه شش خطه و ترافیک وحشتناکش جان سالم به در می‌برند.

این پل روگذر، ۱۵ متر عرض و نزدیک به ۱۰۰ متر درازا دارد. محل احداث آن هم شانسی نبود و قبل از آن تحقیقات کافی برای تعیین الگوی حرکتی و مهاجراتی حیوانات انجام شده بود. اما متخصصان تصور می‌کردند که سال‌ها طول بکشد که حیات وحش به این پل عادت کند و عملا از آن استفاده کند.

برای تعیین میزان موفقیت پروژه، دوربین‌های روی گاردریل پل نصب شد و مشخص شد که زودتر از چیزی که قبلا تصور می‌شد، حیوانات به آن خو گرفته‌اند و توسط آهوها، گوزن‌ها، جانوران شکارچی و پستانداران کوچک دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محققان در صدد هستند که تحلیل میزان کارایی پل را ۳ تا ۵ سال دیگر ادامه بدهند.

ویدئوی شورانگیزی که در مورد استفاده حیوانات از این پل روگذر در فیس‌بوک در ۱۹ نوامبر منتشر شد، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

ظرف ۲ سال قبل از بهره‌برداری از پل، ۱۰۶ تصادف در بزرگراه بین حیوانات و خودروهای گذری صورت گرفت. این امر باعث دخالت سازمان غیرانتفاعی به نام «نجات انسان‌ها، نجات حیات وحش» شد. این سازمان بزرگراه را قتلگاه موجودات زنده لقب داد. در پی آن موفق شد مقامات را به احداث روگذر وادار کند.

البته لازمه موفقیت این روگذر این بود که در دو سوی منتهی به آن ۳ مایل فنس‌گذاری شود تا جانوران به سمت آن راهنمایی شوند.

برآورد می‌شود که احداث این پل، ۸۵ تا ۹۵ درصد میزان عبور حیوانات از جاده را کاهش دهد.

البته در یوتا هم حماقت انسان‌ها وجود دارد و علیرغم تاکید بر اینکه این پل ویژه حیوانات است، برخی شهروندان هم از آن استفاده می‌کنند و این امر می‌تواند خطراتی در بر داشته باشد.

منبع smithsonianmag
 
2 نظرات
  1. فراز گرگین می گوید

    وقتی شنیدم تو تهران پل طبیعت قراره بزنن، اولین فکری که به ذهنم رسید برای عبور حیوونا بود. بعدش دیدم نیست حدس زدم که با مصالح طبیعی و حالت جنگلی درست شده. وقتی از نزدیک دیدمش خیلی ناامید شدم و گفتم این پل هرچی که اسمش هست، طبیعت نیست. اینی که الان خوندم و دیدم، پل طبیعت واقعیه.

  2. حامد می گوید

    من میدونم حداقل در آلمان ۶۰ تایی از این پل ها وجود داره.
    https://de.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%BCnbr%C3%BCcke#Deutschland

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.