دانشمندان چینی ادعا می‌کنند که به لحظه تعیین‌کننده‌ای در ساخت کامپیوترهای کوانتومی رسیده‌اند

0

بر اساس آنچه دانشمند چینی در نشریه ساینس منتشر کرده‌اند، آنها موفق شده‌اند که به روشی برای ساخت کامپیوتر کوانتومی برسند که در صورت صحت ادعاهایشان منجر به تولید ابرکامپیوترهایی با توان پردازشی ۱۰۰ تریلیون برابر ابرکامپیوترهای پیشرفته امروزی خواهد شد!

آنها در تحقیق خود نمونه اولیه یک کامپیوتر کوانتومی را ساخته‌اند. در یک الگوریتم شبیه‌سازی استاندارد، این کامپیوتر توانسته توان خود را به رخ بکشد.

اگر واقعا چین در این مسیر قرار داده باشد ممکن است ما در آستانه تحولی باشیم که دیگر در آن کامپیوترهای روتینی که الان استفاده می‌کنیم، توان رقابت با کامپیوترهای کوانتومی را نداشته باشند.

کامپیوترهای کوانتومی هنوز در دوره نوزادی خود هستند، اما پیشبینی می‌شود که قادر خواهند بود شبیه‌سازی سیستم‌های بزرگ را انجام بدهند و دانش‌های فیزیکی و شیمی و غیره را متحول کنند.

البته چینی‌ها در این زمینه در حال رقابت با شرکت‌های بزرگ آمریکایی مانند آلفابت، آمازون و مایکروسافت هستند.

چند وقت پیش گوگل هم ادعا کرده بود که کامپیوتر کوانتومی ساخته که تنها در ۲۰۰ ثانیه حجم محاسباتی انجام می‌دهد که سریع‌ترین ابرکامپیوتر در ۱۰ هزار سال انجام می‌دهد.

اما حالا چین دیگر بسیار فراتر از اینها رفته و گفته که نمونه اولیه کامپیوتر کوانتومی‌اش ۱۰ بیلیون بار از نمونه گوگل هم سریع‌تر است. البته طبق گزارش شینهوآ!

دولت پکن بودجه هنگفت ۱۰ میلیارد دلاری برای آزمایشگاه ملی دانش اطلاعات کوانتونی تصویب کرده. در صورتی که دولت ترامپ تنها یک میلیارد دلار به این قسمت از فناوری و هوش مصنوعی، روی هم اختصاص داده بود و از دولت ترامپ انتقاد شده بود که اعتبار پیشرفت‌های شرکت گوگل در زمینه کوانتومی را برای خود سرقت کرده است.

به هر حال دانش و سیاست و اقتصاد از هم جدا نیستند و همیشه با هم در حال تعامل و جدال هستند.

منبع fortune
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.