آی‌بی‌ام و فوجی‌فیلم برای اولین بار در دنیا، نوعی نوار مغناطیسی با ظرفیت ذخیره ۵۸۰ ترابایت اطلاعات ساختند

افزایش حجم و تراکم اطلاعات با بهبودهایی در قدیمی‌ترین رسانه ذخیره‌سازی اطلاعات دنیا

0

بسیاری از ما تصور می‌کنیم نوار مغناطیسی یک فناوری و مدیای ذخیره‌سازی اطلاعات بسیار قدیمی است اما هنوز در مراکزداده بزرگ از ظرفیت و تراکم بالای آن استفاده می‌شود.

اکنون، شرکت آی‌بی‌ام و فوجی‌فیلم تیمی راه‌اندازی کردند که روی یک نوار کاتریج نمونه اولیه با تراکم بسیار بالا کار کنند. این نوار مغناطیسی می‌تواند ظرفیتی تا ۵۸۰ ترابایت داشته باشد که در دنیای ذخیره‌سازی بی‌سابقه و یک رکوردشکنی بزرگ است.

بسیاری از رسانه‌های ذخیره‌سازی عمر طولانی نداشته و پس از مدتی کنار گذاشته شدند ولی نوار مغناطیسی از زمان اختراع در سال ۱۹۵۲ تا کنون یک رسانه ذخیره‌سازی مطمئن و قابل اعتماد بوده است. چون دوام، چگالی، طول عمر زیاد، بازدهی انرژی، مقیاس‌پذیری و از همه مهم‌تر هزینه کمی دارد. البته، طی دهه‌های مختلف بهبودهایی یافته است.

جدیدترین کاتریج نوار مغناطیسی نمونه اولیه می‌تواند ۳۱۷ گیگابیت بر ثانیه اطلاعات را در یک اینچ مربع (۶.۴۵ سانتی‌متر مربع) نوار فشرده‌سازی و ذخیره‌سازی کند؛ در حالی‌که ضخامت آن ۴.۳ میکرومتر و طول آن ۱.۳ کیلومتر (۰.۸ مایل) است. در مجموع حجمی حدود ۵۸۰ ترابایت اطلاعات می‌تواند روی این نوار مغناطیسی ذخیره‌سازی شود که نسبت به رکورد قبلی شرکت IBM در سال ۲۰۱۷، افزایش حجم بسیار بیشتری دارد.

آی‌بی‌ام و سونی در سال ۲۰۱۷ نوار کاتریجی ساختند که ظرفیت ذخیره‌سازی ۲۰۱ گیگابیت بر اینچ مربع و در مجموع ۳۳۰ ترابایت داشت.

نکته کلیدی موفقیت اخیر

بهبود اصلی که باعث افزایش حجم ذخیره‌سازی اطلاعات شده است؛ مواد اولین ساخت نوار مغناطیسی است که توسط شرکت فوجی‌فیلم تهیه شده است. اکثر نوار مغناطیسی‌های کنونی از ذرات مغناطیسی فریب باریم (barium ferrite یا BaFe) ساخته شدند اما این بار فوجی‌فیلم از ذرات جدیدی به نام فریب استرانسیم (strontium ferrite یا SrFe) استفاده کرده است که ۶۰ درصد فضای فیزیکی کمتری نسبت به BaFe اشغال می‌کنند و باعث می‌شوند تعداد بیشتری از آن‌ها در یک قسمت نوار قرار بگیرند.

یک زیر لایه غیر مغناطیسی جدید نیز همواری بیشتری به نوار داده و باعث می‌شود هد خواندن و نوشتن نزدیک‌تر به نوار مغناطیسی قرار بگیرد. شرکت آی‌بی‌ام در توسعه این نوار مغناطیسی، وظیفه توسعه هد خواندن/نوشتن به همراه فعال‌کننده‌ها و نگهداری آن‌ها را برعهده داشته است. آی‌بی‌ام می‌گوید بهبودهای جدید داده شده اجازه می‌دهند تا هدها در فاصله ۳.۲ نانومتری قرار بگیرند که یک رکورد جهانی از نظر دقت خواندن و نوشتن اطلاعات است.

این نوار کاتریج به طور ویژه برای استفاده در مراکزداده بزرگ مناسب است. ما هر روز شاهد رشد اطلاعات هستیم و مراکزداده به طور جدی با مسئله ذخیره‌سازی، پردازش و انتقال اطلاعات روبرو هستند؛ در حالی‌که نمی‌توانند به طور مرتب سرورهای ذخیره‌سازی از نوع هارددیسک یا SSD به تجهیزات خود اضافه کنند؛ چون با مشکلات دیگری مانند افزایش مصرف انرژی، خنک‌کنندگی و مدیریت آن‌ها روبرو می‌شوند.


منبع newatlas
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.