بازی عالی جانی‌دپ در نقش جک اسپارو در فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب – داستان، نقد و بررسی

0

تد الیوت و‌تری روسیو خالقان یک دزد دریایی دوست‌داشتنی و بامزه هستند که جانی دپ به آن شکل و شخصیتی به یادماندنی داده است. در طراحی ناخدا جک اسپارو، از کیث ریچاردز، گیتاریست بزرگ گروه افسانه‌ای رولینگ استونز (که در نقش پدر او، ناخدا تیگ هم در این سری فیلم ظاهر شده) و شخصیتی کارتونی در سری مری ملودیز از انیمیشن‌های کمپانی برادران وارنر، یک راسو به نام پپه بوگندو، الهام گرفته شده است.

جک اولین بار در سال ۲۰۰۳ با فیلم دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه بر پرده سینما ظاهر شد. جک اسپارو دزد دریایی باهوشی است که به جای جنگیدن و مبارزه رودررو، با کلک‌هایی که بلد است و حقه‌ها و تردستی‌هایی که انجام می‌دهد، راه را برای رسیدن به اهداف‌اش باز می‌کند و با شیرین‌ترین و بامزه‌ترین حالت ممکن هم آن‌ها را انجام می‌دهد. به همین دلیل است که دست‌اش به خون هیچ‌کس آلود نشده. او یک ناخدای زیرک و ناقلای نامتعارف و ذاتا ترسو است که ذهن محاسباتی خوبی دارد.

علیرغم اینکه شمشیرزن خوبی است اما ترجیح می‌دهد از هوش و مهارت‌هایش در گول‌زدن استفاده کند. درباره خودش زیاد غلو می‌کند و با ساختن داستان‌های ساختگی عجیب و غریب، سعی می‌کند احترام دیگران را به خود برانگیزد و آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. برای برانگیختن همین حس احترام است که اصرار دارد او را حتما کاپیتان جک اسپارو صدا کنند و نه جک اسپارو خالی! ! !

برای‌اش مهم نیست چطور، اما او تنها می‌خواهد آوازه‌اش را همه شنیده باشند. وقتی به او گفته می‌شود که او بدترین ناخدایی است که اسم‌اش شنیده شده، در پاسخ می‌گوید: «مهم این است که اسمم را شنیده‌اند. » با وجود تمام رفتار‌های قهرمانانه‌ای که در سری فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب از جک اسپارو می‌بینیم. او در حقیقت یک دزد دریایی است و رفتاری دوگانه در قبال اخلاقیات دارد و در بسیاری از موارد با این‌که ادعا می‌کند حقیقت را می‌گوید، اما سر دوستان و نزدیکان‌اش هم کلاه می‌گذارد که همین شخصیت دو پهلو و غیرقابل پیش‌بینی محبوبیت بیشتری به او بخشیده است. بذله‌گویی و جذابیتی که دارد باعث می‌شود دیگران به‌خصوص زنان جذب او شوند، اما در نهایت هیچکدام کنارش نمی‌ماند.

او تنهای تنهاست و فقط خاطرات تلخی برای نزدیکان‌اش به‌جای گذاشته است. در میان یکصد قهرمان برتر سینما، جک اسپارو در رتبه چهاردهم قرار دارد و نفوذ و تاثیر خود را در میان فرهنگ عامه مردم دنیا به خوبی گسترش داده است. در جشن هالووین سال ۲۰۰۶، لباس مبدل دزد دریایی برگرفته از شخصیت جک اسپارو تبدیل به محبوب‌ترین در میان تمام لباس‌های مبدل شد. بسیاری از منتقدین معتقدند که او تنها عنصر از فیلم دزدان دریایی کارائیب است که بدون محدودیت می‌تواند باقی بماند و در مدیوم‌های مختلف به روش‌های گوناگون مورد استفاده قرار بگیرد.

جک اسپارو مشهورترین و موفق‌ترین هنرنمایی جانی دپ تا به امروز است و اولین نقش آفرینی است که برای او نامزدی جایزه اسکار، گلدن گلوب و بفتا به ارمغان آورده است. بعید است کسی جز او قادر باشد چنین تصویر محبوب و دوست‌داشتنی از کاپیتان جک اسپارو ارائه کند. چهره و حرکات بدن و همچنین شیوه راه رفتنی که برای این شخصیت ابداع کرد، جانی دپ را برای فرو رفتن در قالب یک دزد دریایی حقه‌باز که در عین حال قلب مهربانی هم دارد بسیار مناسب نشان داد. این نقش به خوبی قابلیت‌های کمدی جانی دپ را هم به نمایش گذاشت.

هر چند درون‌گرایی ذاتی که در اکثر نقش‌هایش وجود دارد همچنان در جک اسپارو هم هست. خود او یکی از افرادی بوده که در شکل‌گیری و گسترش شخصیت این دزد دریایی دوست‌داشتنی نقش داشته است. جانی دپ معتقد است که دزدان دریایی، ستارگان راک‌اندرول دوران خود بوده‌اند. وی برای الهام گرفتن از کیث ریچاردز، پیش از بازی در فیلم مدتی با او وقت گذراند.

فرو رفتن در نقش جک اسپارو باعث شد که جانی دپ در برخی نقش آفرینی‌های بعد از این فیلم از جمله آلیس در سرزمین عجایب همچنان تاثیرپذیر از او باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.