ال‌جی تلویزیون‌های LCD با فناوری Mini LED و ۳۰ هزار ال‌ای‌دی برای کنتراست و تاریکی بهتر عرضه می‌کند

سازنده تلویزیون‌های برتر اولد سراغ فناوری Mini LED برای تولید تلویزیون‌های LCD با کیفیت رفت

0

شاید ال‌جی شرکتی باشد که بهترین تلویزیون‌های اولد را می‌سازد ولی دیشب اعلام کرد در سال ۲۰۲۱ خط تولیدی از تلویزیون‌های نسل جدید LCD خواهد داشت.

همانند دیگر تولیدکنندگان تلویزیون از جمله TCL یا احتمالا سامسونگ، ال‌جی نیز به سوی استفاده از فناوری Mini LED برای ساخت تلویزیون‌های رده بالای LCD 8K و ۴K در سال آی خواهد رفت.

ال‌جی می‌گوید فناوری Mini LED اجازه می‌دهد جهشی بزرگ در کیفیت تصویر تلویزیون‌های LCD پدید آید. تلویزیون‌های ال‌سی‌دی امروزی از مشکلی به نام «کم نوری محلی در سراسر پنل» (full-array local dimming) رنج می‌برند؛ جایی که در تلویزیون‌های LED، بعضا در برخی مدل‌ها صدها چراغ کوچک ال‌ای‌دی در پشت پنل استفاده شده و نور پس‌زمینه را تامین می‌کنند. این چراغ‌های ال‌ای‌دی می‌توانند نقاط مختلف پنل را نوردهی مناسبی دهند تا مشکلات سایه‌ها یا نور مشکلی در برخی نقاط رفع شود و به طور مشخص سطح رنگ سیاه تصاویر و کنتراست بهبود پیدا کند.

در Mini LED نیز از ال‌ای‌دی‌های بسیار کوچک‌تر ولی از جنسی مشابه تلویزیون‌های LED برای کنتراست بیشتر استفاده می‌شود؛ به‌ویژه در تلویزیون‌هایی که مملو از نقاط کم نور در بخش‌های مختلف پنل نمایشگر هستند.

کنتراست و رنگ‌دهی بهتر

ال‌جی می‌گوید در تلویزیون جدید خود تقریبا ۳۰ هزار چراغ LED کوچک استفاده کرده است که روشنایی و کنتراست را به حد ۱,۰۰۰,۰۰۰:۱ می‌رساند تا نزدیک به ۲۵۰۰ نقطه کم نور و منطقه‌های کم نور محلی از بین بروند. نتیجه مشخص استفاده از این ال‌ای‌دی‌ها، کنتراست بهتر، پویایی HDR و بهبود دقت رنگ نسبت به تلویزیون‌های LCD گذشته است. ال‌جی همانند تلویزیون‌های پرچم‌دار سال ۲۰۲۱ از نرخ تازه‌سازی تصویر ۱۲۰ هرتز پشتیبانی می‌کند.

ال‌جی این تلویزیون‌های سطح بالا را QNED نامیده است که حرف Q به رنگ‌دهی کوانتوم دات و حرف N احتمالا به برند NanoCell ال‌جی اشاره دارد. این نام‌گذاری‌ها کمی مردم را سردرگم می‌کند چون اکنون با نام‌های OLED و QLED و QNED روبرو هستند.

نزدیک‌ترین تلویزیون به ال‌جی QNED، شاید بتوان تلویزیون‌های سری ۸ شرکت TCL را مثال زد که شامل ۲۵ هزار ال‌دی‌ای در هزار منطقه کنترلی است. ال‌جی گفته است تلویزیون QNED در اندازه‌های ۸۶ اینچ و بالاتر عرضه می‌شود. همچنین، تلویزیون‌های سری ۶ تی‌سی‌ال نیز از فناوری Mini LED استفاده می‌کنند؛ اگرچه تعداد چراغ‌های LED در آن‌ها کمتر از سری ۸ است.

ال‌جی تلویزیون QNED را در دو روزلوشن ۴K و ۸K برای رویداد CES 2021 رونمایی می‌کند.

منبع ورج
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.