سامسونگ و سودای ساختن گوشی‌ای با دوربین ۶۰۰ مگاپیکسلی – حساس‌تر از چشم انسان!

0

اوایل سال میلادی ۲۰۲۰، مدیر اجرایی سامسونگ – یونجین پارک- در مقاله‌ای نوشت که آرزوی این شرکت این است که حسگر دوربینی بسازد که از دقتش فراتر از چشم انسان باشد. برای اطلاع شما باید بگویم که وضوح تصاویر در چشم انسان، چیزی حدود ۵۷۶ مگاپیکسل تخمین زده می‌شود.

اما همان طور که در مقاله آقای پارک توضیح داده بود، چنین چیزی از نظر تکنیکی ساده نیست. وقتی شما وضوح را زیاد کنید، پیکسل‌ها را در حسگر باید کوچک بگیرید و در نهایت به مشکل برمی‌خورید و تصویر مات و مبهم می‌شود. یعنی همان حرف قدیمی که می‌گفت عدد مگاپیکسل لزوما بهتر بودن یک دوربین را نشان نمی‌دهد و خیلی وقت‌ها هم این کار صرفا یک شوی تبلیغاتی برای فروش بیشتر است.

اگر سامسونگ حسگر ۶۰۰ مگاپیکسلی بسازد، اندازه هر پیکسل چیزی حدود ۰.۸ میکرومتر می‌شود، چنین حسگری عملا مساحتی حدود ۱۲ درصد سطح گوشی خواهد داشت و یک برآمدی زشت ۲۲ میلیمتری در پشت گوشی خواهید داشت! برای مقایسه باید بگویم که ماژول دوربین گلکسی نوت ۲۰ یک برآمدگی ۸.۳ میلیمتری در پشت گوشی ایجاد می‌کند.

کلا خیلی از ماها با این ماژول‌های برآمده فعلی مشکل داریم، هم از نظر زیبایی‌شناسی من شخصا نمی‌پسندم و هم اینکه به صورت وسواس‌گونه‌ای وقتی گوشی را روی میز می‌گذارم و همان لق خوردن ناچیز را حس می‌کنم، حس ناخوشایندی به من دست می‌دهد، طوری که ترجیح می‌دهم با یک کیس مناسب این برآمدگی را بپوشانم!

اپل و گوگل به اندازه سامسونگ روی مگاپیکسل دوربین‌ها مانور نمی‌دهند، دقیقا به خاطر اینکه تضمینی برای عکس‌های بهتر نیست.

اما سامسونگ اصرار دارد که همین روند را ادامه بدهد و می‌گوید که دوربین بهتر یعنی اینکه دوربین علاوه بر گرفتن عکس‌های منظره خوب بتواند در عرصه پزشکی و حتی کنترل محصولات کشاورزی، هم کاربرد داشته باشد.

از نظر تئوریک، ۶۰۰ مگاپیکسلی شدن حسگر یعنی اینکه گوشی باید بتواند ویدئوهای ۴K یا ۸K‌با زوم هم بگیرد.

سامسونگ سال ۲۰۱۹ پیکسل‌های ۰.۷ میکرومتری را هم رونمایی کرده بود. چیزی که رقبا غیرممکن می‌دانستند. باید منتظر باشیم و ببینیم که چه زمانی گوشی با دوربین ۶۰۰ مگاپیکسلی سامسونگ را خواهیم دید.

فعلا در کوتاه‌مدت به زودی شاهد گلکسی اس ۲۱ خواهیم بودیم که به نظر می‌رسد دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی داشته باشد.


منبع phonearena
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.