جنگ مگاپیکسلی‌ها داغ‌تر شد: شیائومی و آنر اسمارت‌فون‌هایی با دوربین‌های ۴۸ مگاپیکسلی معرفی کردند

0

پس از اینکه برای چندین سال، جنگ مگاپیکسل‌ها در دوربین اسمارت‌فون‌ها فروکش کرده بود؛ دو شرکت چینی شعله‌های جنگ جدیدی را برافروختند که انتظار می‌رود در سال جدید میلادی به سرعت دامن‌گیر برندهای معروف بازار موبایل را بگیرد.

در اوایل امسال، دو شرکت سونی و سامسونگ از سنسورهای دوربین ۴۸ مگاپیکسلی خود در اسمارت‌فون‌ها رونمایی کردند ولی واقعیت این است که هنوز بهترین دوربین اسمارت‌فون‌ها ۱۲ مگاپیکسلی است و شما با این دوربین‌ها می‌توانید بهترین تصاویر را ثبت کنید.

سنسور دوربین ۴۸ مگاپیکسلی صرفا برای افزایش کیفیت و دقت تصویر استفاده نمی‌شوند و بیشتر مبتنی بر تکنیک‌هایی برای ترکیب و ادغام پیکسل‌های مجاور برای افزایش کیفیت تصویر در شرایط نور نامساعد هستند.

اکنون، با پایان یافته سال ۲۰۱۸، سنسورهای ۴۸ مگاپیکسلی شرکت‌های سونی و سامسونگ می‌خواهند در محصولاتی تجاری وارد بازار شوند.

چینی‌ها مگاپیکسل بیشتر دوست دارند

شرکت آنر با معرفی اسمارت‌فون آنر ویو ۲۰، اعتراف کرد از سنسور IMX586 سونی استفاده کرده است. شرکت شیائومی هم یک گوشی در ماه ژانویه عرضه می‌کند که از سنسور دوربین ۴۸ مگاپیکسلی سامسونگ استفاده می‌کند.

رهبران کنونی بازار دوربین‌های موبایل، گوگل پیکسل ۳ و آیفون ۱۰ مکس به سنسورهایی ۱۲ مگاپیکسلی با اندازه ۱.۴ میکرون مجهز شدند ولی سنسورهای IMX586 سونی و Isocell GM1 سامسونگ در اندازه ۰.۸ میکرون استاندارد کار می‌کنند که در هنگام پردازش تصاویر ۴ برابر، به اندازه ۱.۶ میکرون ارتقا پیدا می‌کنند.

در گذشته هم اسمارت‌فون‌هایی با دوربین‌های مگاپیکسل بالا وارد بازار شده‌اند ولی هیچ‌گاه بخش نرم‌افزاری آن‌ها یا پردازش‌های تصویری اهمیت نداشتند.

گوگل با عرضه اسمارت‌فون‌های سری پیکسل ۲ و ۳ ثابت کرده است می‌توان با ارایه یک سنسور دوربین رده متوسط ولی نرم‌افزارهای قدرتمند پردازش تصویر و محاسباتی، کیفیت تصاویر را افزایش داد.

حالا، در آینده مگاپیکسل دروبین‌های گوشی کارایی بیشتری دارد یا نرم‌افزارهای هوش مصنوعی پردازش تصویر و بازار به کدام‌یک بهتر واکنش نشان می‌دهد؛ اتفاقی است که احتمالا بزرگان این بازار رقم می‌زنند.

فعلا که برندهای چینی ترجیح می‌دهند سخت‌افزارهای قدرتمندی به کار بگیرند و به داغ شدن دوباره جنگ مگاپیکسل‌ها دامن بزنند.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.