شرکت معماری زاها حدید و طراحی یک موزه دانش و فناوری برای شهر شنژن چین

0

یک زمانی بود که خیلی‌هایمان تصور می‌کردیم که ساختمان‌های بلندمرتبه و بسیار شیک، شاید پوسته ظاهری یک ملت و کشور باشند و در مقایسه با پیشینه فرهنگی و سابقه علمی یک ملت اهمیت خاصی ندارند.

اما جلوتر که رفتیم که دیدیم تداوم ساخت چنین ساختمان‌های شگفت‌انگیزی، باعث مطرح شدن یک کشور و جلب توریست انبوه و ایجاد یک اعتیار نو می‌شود. و از آن سو، اصرار بر اینکه با اندوخته‌های گذشته هنوز هم می‌شود معتبر بود، به کلی اشتباه و خیالی خام بود.

مثالی از یک بلندپروازی دیگر چین در این پست. کشوری که چه دوست باشید و چه نه، در طی سال‌های آینده تبدیل به اقتصاد شماره یک جهان خواهد شد و البته در پی آن غولی به نام هند هم در حال خودنمایی است:

خود زاها حدید بین ما نیست. اما شرکت او هنوز با همان ایده‌ها و شمای کلی معماری‌های مورد علاقه مشغول فعالیت است.

شهر شنژن چین برای دوست‌داران فناوری، شهری آشناست. این شهر یکی از قطب‌های فرهنگ فناوری نوین در چین است.

زاها حدید برای موزه دانش و فناوری این شهر -بخشی از طرح کلان شهر دانش گوانمینگ- ساختمان عظیمی طراحی کرده که تبدیل به نشانی از مرکز خلاقیت بودن این شهر و فرهنگ نوآوری آن است.

ساختمان شامل فضاهای نمایشی و گالری‌های بسبار و باشکوه است و می‌خواهد ارتباط بین مؤسسه‌های نوآورانه و دانشگاه‌ها و مدارس را به این ترتیب تسهیل کند.

ساختمان به شکل U طراحی شده و طوری طراحی شده که از نظر مصرف انرژی بهینه باشد و از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کند یا اصطلاحا ساختمانی سبز باشد.


منبع mymodernmet
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.