موزه جدید معماران زاها حدید، یک موزه علمی تخیلی شناور در یک «ابر ستاره‌ای»

0

سال‌ها پیش برنامه‌ای در مورد معماری و یک استاد معماری فرنگی از شبکه چهار پخش شد که جمله عجیبی در آن بود: معماری در نهایت باعث شخصیت می‌شود (نقل به مضمون)

حال گروهی فکر می‌کنند که ساخت و سازهای عظیم تمدن‌ساز نیستند. در حالی که گوشه‌ای از همان فخر ما به تمدن باستانی‌مان همان معماری‌مان است

در طراحی جدیدی که در این پست گوشه‌ای از آن را می‌بینید چیز جالب دیگر اهمیتی است که چنین به عنصر علمی تخیلی داده. تا جایی که یک موزه اخنصاصی برای آن بنا کرده است.

معماران زاها حدید مأمور ایجاد یک موزه علمی تخیلی در چین شده. این شرکت که هرگز از فرصت تولید ساختمان‌های با طراحی رادیکال دوری نمی‌کند، پروژه‌ای را طراحی کرده با شکل کلی خیره‌کننده که به صورت یک ابر آسمانی پرستاره به نظر می‌رسد.

طراحی کلی موزه علمی تخیلی چنگدو تا حدی تحت تأثیر چشم انداز طبیعی و نیاز به اتصال به چندین مسیر عابر پیاده بوده.

فضای داخلی ساختمان ۵۹۰۰۰ متر مربع است که بین فضاهای نمایشگاهی، سالن های کنفرانس، مناطق رویداد، گالری‌ها و تئاترها تقسیم می شود. همچنین مناطق خدماتی و یک دهلیز مرکزی بزرگ وجود خواهد داشت.

فرم‌های سیال سقف آن از یک نقطه مرکزی در داخل به بیرون توسعه می‌یابند و شبیه‌ یک ابر سحابی در حال گسترش با ستاره‌ای در مرکز آن می‌شوند یا چیزی شبیه میدان‌های انرژی.

این موزه دارای محوطه سازی قابل توجهی است که از گیاهان و درختان محلی تشکیل شده است. یک سیستم جمع آوری آب باران نیز نصب خواهد شد که به دریاچه متصل می‌شود و بخشی جدایی‌ناپذیر از سیستم‌های گسترده تر پیشگیری از سیل چنگدو را تشکیل می‌دهد.

نورگیرها و پنجره‌های بزرگ، نور روز را به حداکثر می‌رسانند و تهویه طبیعی یکی دیگر از تمرکزهای کلیدی برای حفظ دمای محیط داخلی و در عین حال به حداقل رساندن مصرف انرژی است.

پنل های خورشیدی نصب شده بر روی سقف بزرگ موزه، نیازهای برق مبتنی بر شبکه آن را کاهش می دهد. شکل و اندازه سقف نیز به دقت محاسبه شده تا سایه مورد نیاز در تابستان ایجاد شود.

موزه علمی تخیلی چنگدو در حال حاضر در حال ساخت است و انتظار می رود که میزبان هشتاد و یکمین کنوانسیون سالانه علمی تخیلی جهانی و جوایز هوگو (جایزه ای برای تجلیل از بهترین داستان های علمی تخیلی) در اواخر امسال باشد.

منبع: معماران زاها حدید

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.