ماهی تیرانداز یکی از جالب‌ترین و نادرترین اشکال شکار طعمه در طبیعت را دارد

0

در طبیعت شکل‌های شکار و بقا بسیار متنوع هستند و برخی از آنها واقعا نادر و منحصر به تنها یک جاندار هستند.

یک ماهی با نام علمی Toxotes jaculatrix که به صورت ساده ماهی تیرانداز یا archerfish نامیده می‌شود یا در جنوب و جنوب شرق آسیا زندگی می‌کند.

این ماهی برای شکار، رویکرد جالبی دارد:

دهانش را نزدیک سطح آب می‌آید. هدف خود را می‌بیند و با دهانش جریان آب قدرتمندی را ایجاد می‌کند. چیزی شبیه یک تنفنگ آبپاش.

این ماهی برای موفقیت در شکار به این سبک باید بتواند با دقت جهت و فاصله غذای خود را که معمولا حشرات کوچک، عنکبوت و مارمولک‌های کوچک هستند، تشخیص بدهد.

ماهی تیرانداز حتی می‌تواند وقتی حشرات ۲ متر با سطح آب فاصله دارند، به سمت آنها شلیک آبی داشته باشد.

آناتومی دهان ماهی تیرانداز متناسب با این کار تطبیق یافته است. مثلا زبان این ماهی قبل از شلیک، در شیاری در سقف دهانش جمع می‌شود و بعد به صورت جهشی آزاد می‌شود و کمک می‌کند که حجم کافی از آب به بیرون پرتاب شود. چشمان ماهی هم به جلو آمده‌اند تا دید بهتری از منظره بالای سطح آب بتواند داشته باشد.

جالب است که در حین ایجاد جریان آب، هر چه به انتهای فرآیند نزدیک می‌شویم، ماهی تیرانداز فشار آب را بیشتر می‌کند تا این طوری از تسلیم طعمه مطمئن شود.

این ماهی تنها در زمان زندگی در طبیعت از این مکانیسم شکار استفاده می‌کند و دانشمندان هنوز موفق نشده‌اند در شرایط کنترل شده آکواریومی این ماهی را به آبپاشی وادارند. 

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.