دزدی هنر است! دزدی در معنای الهام‌گیری و گسترش و امتزاج ایده‌ها یکی از رایج‌ترین تکنیک‌های ناگفته هنرمندان و نویسندگان است!

0

چند وقت قبل جنجال زیادی بابت مبلغ گزافی که بابت یک تابلو از یک هنرمند ایرانی در یک مزایده داده شده بود، در گرفت. به ویژه که این تابلو بسیار شبیه به یک تابلوی مشهور ایتالیایی بود.

مردم و کاربران شبکه‌های اجتماعی عقیده داشتند که چون این تابلو حاوی خلاقیتی نو نبوده و تقریبا کپی آن اثر قدیمی است، قیمت‌گذاری آن در این حد، کلا خارج از دایره منطق و انصاف است.

اما در این پست من نمی‌خواهم در این مورد صحبت کنم و از نظر نقاشی و طراحی صاحب‌نظر نیستم. فقط می‌خواستم متذکر شوم و یادآوری کنم که به صورت کلی هنر و خلاقیت صد در صد اوریجینال و اصیل، چیزی بسیار کمیاب است.


فیلم پارانویا را که در سال ۲۰۱۳ ساخته شده بود، دیده‌اید؟ در این فیلم گری اولدمن که نقش نیکولاس ویات را بازی می‌کند به لیام همورث که نقش اصلی فیلم – آدام کسیدی- را بازی می‌کند، چیز جالبی در یک سکانس می‌گوید.

در فیلم کسیدی یک شخص جوان و جاه‌طلب است که می‌خواهد در دنیای فناوری کسی شود.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

در این سکانس در حالی که این دو به تابلویی از پیکاسو خیره شده‌اند، اولدمن با آن لهجه برتانیایی جالبش به مرد جوان می‌گوید که:

می‌دانی پیکاسو چه گفته بود؟ یک هنرمند خوب کپی می‌کند و یک هنرمند بزرگ می‌دزدد. در دنیای هیچ چیزی اصیلی باقی نمانده. همه ما از کسی می‌دزدیدم. این را به یاد داشته باشد.

تی اس الیوت همین مفهوم را جالب‌تر توضیح داده است:

شاعران تازه‌کار تقلید می‌کنند، شاعران بالغ می‌دزدند. شاعران بد آنچه را که می‌دزدند از شکل می‌اندازند، در حالی که خوب‌ها، آنها را بهتر می‌کنند و یا به چیزی متفاوت تبدیل می‌کنند. شاعر خوب، چیزهای سرقتی را به کلیتی تبدیل می‌کند که یکتا است و به کلی متفاوت می‌نماید.


اگر بخواهیم بسیار حساس باشیم، باید بگوییم که رمان‌ها و آثار موسیقیایی و تابلوهای مشهور، هر کدام اجزا و منابع الهامی دارند.

خیلی وقت‌ها بعد از سال‌ها مطالعه و جستجو در بایگانی کتاب‌ها و آثار هنری، تازه متوجه می‌شویم که نویسنده مورد علاقه‌مان در یک اثر هنری، داستانی را دوباره و با پوسته‌ای نو روایت کرده است.

می‌گویند که خیلی وقت‌ها تنها به علت اینکه گستره مطالعاتی و شناختی ما محدود است، توهم اصیل بودن یک اثر را داریم و اگر خوب کند و کاو کنیم، این توهم از بین می‌رود.

اگر دزدی را مترادف با الهام‌گیری از آثار متعدد، گلچین کردن آنها، چینش دوباره آنها، گسترش دادن آنها و ایجاد رنگ و لعابی متناسب با زمان و مکان روی آنها، بگیریم، اتفاقا دزدی چیزی خوب است و خودش یک سره هنر و خلاقیت است!

هنر جهانی، دیواری به بزرگی دیوار چین است که هر هنرمند تنها یک خشت به صورت مستقل اضافه می‌کند. باقی هنر او، چیزی جز تکرار و عرضه دوباره افکار و سبک‌های قدیمی نیست.

دزد خوب کسی است که به جا و گزینش شده بدزدد و استخراج کند! رمان بخواند و توصیف‌های آن را با هم و با اندیشه‌ها قبلی ترکیب کند و آن مناظر را در قالبی دیگر مثلا تابلو یک یک سمفونی دربیاورد.

داستان کوتاه بخواند و متوجه شود که ایده آن هرز رفته و با بیانی ناشیوا کسی متوجه آن نشده، پس با ابداع کاراکترها و ظرفی برای آن ایده ناب، یک رمان بنویسد.

هزاران بیت شعر بخواند و بعد متناسب با روحیات خود و جامعه خود، از تشبیهات و استعارات از پیش موجود به تناسب استفاده کند.

کتاب علمی و مقاله بسیار بخواند و مستند زیاد ببیند و چکیده آنها را با واژه‌هایی به دقت انتخاب شده، به خوانندگان عرضه کند.

پس متوجه شدید؟

دزدی را اگر به معنای جد و جهد برای گردآوردن یک دیتابیس بزرگ از منابع الهام، گزینش عالمانه در آنها و ترکیب کردن آنها با هم و با جرقه‌های لحظه‌ای مغزمان بگیریم، اتفاقا فرایندی بسیار جالبی است.

تعداد کسانی که حساسیت روحی و فراست خوبی برای پیدا کردن منبع الهام و انباشتن مغزشان از آنها دارند، زیاد نیست. ضمن این فرایند، فرایندی است بسیار وقت‌گیر و انرژی‌خواه.

اما از دید دیگرT الهام‌گیری در نزد خبره‌های کار، بسیار آسان است. فی الواقع آنقدر از زمین و زمان و به صورت متناوب بر آنها ایده می‌بارد که نگرانی عمده آنها ضبط این ایده‌ها و استفاده به جا و درست از آنها است. آنها تعجب می‌کنند که چطور برخی از خشک شدن قلم و بلوک نویسندگی می‌نالند، در صورتی که تنها دغدغه آنها، کوتاه بودن عمر برای استفاده از این همه منابع ایده است.

   

پستهای اخیر

گالری عکس: ملکه انگلیس حالا دیگر با سیزدهمین رئیس جمهور آمریکا هم در دوران زندگی خود ملاقات کرده!…

1- ملکه انگلیس در ملاقات با هری ترومن، وقتی او هنوز پرنسس بود - 31 اکتبر سال 1951 سه ماه بعد در ششم فوریه سال 1951، بعد از شاه جورج پنجم، پرنسس الیزابت، ملکه انگلیس شد. 2- هفدهم اکتبر سال 1957، رئیس جمهور آیزنهاور از خانواده…

لکسوس NX مدل ۲۰۲۲ معرفی شد: پیشرانه هیبریدی و سیستم سرگرمی جدید

علاقه‌مندان و مشتاقان این کراس‌اوور ژاپنی لوکس در یک خوشبختی تمام غرق خواهند شد. چون نسل جدید لکسوس NX برای سال ۲۰۲۲ دقیقا نقاط ضعف مدل‌های پیشین را از بین برده و با تغییرات متعدد، ظاهری جدید و امکانات تازه وارد بازار می‌شود. برای مثال،…

شاید آیفون ۱۳ هیچ کلیدی نداشته باشد؛ کاری که از اپل بعید نیست!

برخی شایعات از حذف کلیدهای فیزیکی در آیفون بعدی اپل (آیفون ۱۳) خبر می‌دهند. اخیرا سایت اپل اینسایدر یک یک ثبت اختراع در ایالات متحده پرده‌برداری کرده است که نشان می‌دهد اپل در حال بررسی دستگاه‌هایی با سنسورهای ورودی لمسی (capacitive…

با گام گذاشتن به داخل این کافی شاپ عجیب در روسیه، انگار وارد یک دنیای دوبعدی شده‌اید!

کافه Bw در روسیه دو شعبه متفاوت در مسکو و سن پترزبورگ دارد و یکی از پیشنهادهای خوب برای بازدید توریست‌ها است. دلیل تفاوت این کافه‌ها چیست؟ تفاوت این است که طوری طراحی شده که وقتی به داخل آن پا می‌گذارید به ناگاه خود را در یک دنیای…

عکاسی که به صورت نمادین قدرت طبیعت را با ساختن امواجی از شاخه‌های درخت نشان داد

وقتی در اواخر سال 2020 ، آلمان با موج دوم همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های در پی آن، مواجه شد، عکاس و هنرمندی به نام گئورک گلاشر، تصمیم گرفت که در یک جنگل یک پروژه عکاسی راه بیندازد که بازتابی از وضعیت دنیا هم باشد. او در جنگل نزدیک هامبورگ،…

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.