روانشناسی فساد: شتردزدی بعد از مدتی تخم‌مرغ دزدی یا دزدی کلان تکانه‌ای بدون نیاز به کارآموزی؟!

0

تصور ما اغلب این است که افراد ابتدا با قدم‌های کوچک پا در مسیر لغزنده فساد می‌گذارند و به تدریج طرف خلاف‌های بزرگ‌تر می‌روند اما روانشناسان در هلند می‌گویند که برخلاف تصور ما احتمال اینکه کسی در رودررویی با فرصتی ناگهانی برای درآوردن یک پول هنگفت حاضر به تخلف بشود بیش از آن است که ابتدا ذره ذره فساد را شروع کند.

نیلز کوبیس از دانشگاه آمستردام هلند در مورد این مطالعه توضیح می‌دهد:

در مطالعه ما داوطلبان در بازی‌ای شرکت کردند که در آن شرایط فساد را مدلسازی کرده بودیم و به شرکت کنندگان این فرصت رو دادیم که به یک شرکت کننده دیگر رشوه بدهند. به آنها گفتیم که شما مدیر یک شرکت هستید و برای یک پروژه عمرانی رقابت می‌کنید و این شخص هم یک مقام دولتی است که درمورد نتیجه مناقصه تصمیم می‌گیرد. فرآیند مناقصه منصفانه هست اما شما فرصت منحصر به فردی را دارید که مقام رسمی را اغوا کنید، مثلا می‌توانیدکه او را به یک مراسم شام رسمی دعوت کنید یا در گام بعدی مخارج سفر تفریحی او را بدهید.

خوبی این روش این بود که ایده شروع فساد از جای کوچک را محک می‌زد. گزینه دیگر این بود که شرکت کنندگان مستقیما یعنی بدون هیچ مقدمه چینی دیگری بتوانند مقام دولتی را به سفر خصوصی دعوت کنند.

او می‌گوید که شرکت کنندگان بیشتربه گزینه دوم تمایل داشته‌اند یعنی در صورتی که امکان داشت رشوه بزرگ‌تر را یک جا می‌دادند. نتیجه‌ای که در چهار آزمایش مختلف تکرار و تایید شد.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

اما علت این رفتارخلاف انتظار چیست؟

یکی از توضیحاتی که ما برایش داریم این است که مردم دوست ندارند مکررا دست به فساد بزنند چون به نظر ما اگر مجبور باشند که این کار را تکرار کنند بیشتر احساس گناه می‌کنند ابعاد رشوه در هر دو مورد تقریبا یکسان بود اما تکرار کار بد احتمالا اثر قوی‌تری بر احساسات اخلاقی ما دارد.

«ما در این مطالعه احساساتی مثل احساس گناه یا خجالت یا احساسات منفی مشابه آن‌ها را اندازه نگرفتیم ولی محتمل‌ترین توضیح این رفتار همین است که اشاره کردم. البته دراین آزمایش گزینه های پیش روی داوطلبان فرضی بود و آن ها زیرنظر بودند اما برگزارکنندگان مطالعه برای تصمیم‌های آن‌ها پاداش‌هایی واقعی درنظرگرفتند، یعنی آن‌ها درعمل پول بیشتری از دادن رشوه در می‌آوردند.»

اما نکته آموزشی این یافته برای کسانی که می‌خواهند جلوی فساد را بگیرند چیست؟ باید مواظب چه موارد و چه کسانی باشند؟

یکی ازجنبه هایی که نیازمند توجه بیشتر است، قدرت توجیهاتی است که افراد برای کارشان پیدا می‌کنند، به نظر می‌رسد مردم گاهی گزینه‌های پیش رو را یک فرصت طلایی می‌بینند و با خودشان می‌گویند بهتر است این کار را انجام دهیم و بعد سرفرصت به پیامد های اخلاقی‌اش فکر کنم، یعنی پیش خودشان فکر می‌کنند الان بهتر است که به دستاوردهای مالی که دراین لحظه نصیبم می‌شود توجه کنم.

بعضی ازمردم وقتی در موقعیت‌های خاصی قرار می‌گیرند حتی بعضی از آدم‌هایی که خودشان را پایبند اخلاق می‌دانند حاضرند دست به کاری بزنند که می‌دانند درست نیست.

وقتی به نظرسنجی در کشورهایی نگاه می‌کنیم که فساد درآن‌ها گسترده است مردم عموما با فساد مخالف هستند و آن را غیراخلاقی می‌دانند. با این حال دست به آن می‌زنند.  تحقیقات نشان می‌دهند که نیروی محرکی آن‌ها این برداشت است که دیگران هم مشغول دادن و گرفتن رشوه هستند.

منبع: پادکست بی بی سی فارسی – مقاله اصلی

   

پستهای اخیر

بهترین و خاطره‌انگیزترین فیلم‌های دهه ۹۰ میلادی – فهرست ۵۷ فیلم خوب و دیدنی- چرا اینقدر محبوب‌اند؟…

امروز می‌خواهم در این مورد صحبت کنم که چرا تصور می‌کنم فیلم‌های دهه 90 برای ما اینقدر محبوب هستند. وقتی این سال‌ها، فهرست نامزدهای جایزه اسکار و نیز جشنواره‌های معتبر دیگر فیلم اعلام می‌شود و این فهرست‌ها را با فهرست‌های دهه 90 مقایسه…

۴ دماسنج برای اندازه‌گیری دما و رطوبت محیط با آیفون

اگر شما نیاز به اندازه‌گیری و نظارت بر دمای خانه و محل کار دارید؛ مثلا برای گیاهان خاص یا حیوانات خانگی که باید در دمای خاصی نگهداری کنند؛ می‌توانید از راه‌کارهای مبتنی بر آیفون استفاده کنید که البته رایگان هم نیست. برای بررسی دقیق دمای…

دنیایی که وراج‌ها و فک‌زنی را دوست دارد! این مرد برنامه‌ریزی کرده که سال‌ها تک و تنها لایواستریم کند…

در دنیای عجیبی زندگی می‌کنیم که متن و مفهوم در حال از دست معنی خود است و در عوض جنجال و ساعت‌های حرف زدن و گرفتن وقت مخاطب، ارزش پیدا می‌کند. برخی‌ها هنوز نمی‌خواهند این واقعیت را قبول کنند، برخی هم به سرعت از تغییر سلیقه و گرایش‌های…

چرا از بهترین اپلیکیشن اندروید و iOS برای ایجاد عادت‌های روزانه بهتر و پیگری وضعیت سلامتی استفاده…

اگر در اندروید و iOS دنبال یک اپلیکیشن انگیزشی روزانه و ردگیری عادت‌ها یا خودمراقبتی بگردید؛ احتمالا هیجان‌انگیزتر از اپلیکیشن Fabulous نخواهید یافت. بهترین اپلیکیشن سال گوگل پلی در دسته Health & Fitness، برنده جایزه بهترین طراحی…

درگذشت بنیان‌گذار ادوبی، خالق PDF و بسیاری از نرم‌افزارهای مهم دنیای فناوری

چارلز گسچه (Charles Geschke) بنیان‌گذار شرکت ادوبی و فردی که در خلق فرمت PDF کمک‌های زیادی کرده بود؛ در سن ۸۱ سالگی، روز ۲۷ فروردین ماه درگذشت. مدیرعامل شرکت ادوبی در یک نامه به کارمندان این شرکت؛ درگذشت «چارلز گسچه» را ضایعه بزرگی برای…

بهترین و بدترین محصولات اپل از نظر قابلیت تعمیرپذیری (جدول رتبه‌بندی آیفون‌ها و مک‌بوک‌ها)

اکنون می‌توانید امتیازهای قابلیت تعمیر گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها اپل را به طور رسمی در سایت این شرکت مشاهده کنید. هرچند هنوز هم دارای ابهاماتی هستند و چون خود اپل گزارش داده، چندان قابل اعتماد نیستند و مرموز به نظر می‌رسند. قانون جدید دولت…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.