یک تلویزیون قدیمی به مدت ۱۸ ماه باعث اختلال و قطعی اینترنت DSL ساکنان روستا شد

0

برای مدت ۱۸ ماه، ۴۰۰ ساکن روستایی در ولز هر روز صبح با قطعی اینترنت DSL روبرو شدند تا اینکه یک تلویزیون قدیمی به عنوان مقصر شناخته شد.

ساکنان روستای Aberhosan هر روز ۷ صبح با قطعی اینترنت مواجه شدند. شرکت Openreach که یکی از همکارهای اپراتور BT برای ارائه خدمات اینترنتی در انگلستان است؛ مدت‌ها برای یافتن عامل اختلال اینترنت در این روستا کنکاش کرد.

این شرکت ابتدا کابل‌های قدیمی روستا را با کابل‌های جدید جایگزین کرد تا شاید جلوی قطعی‌های اینترنت DSL را بگیرد.

در مقاله‌ای که سایت ISPreview منتشر کرده است؛ از زبان یکی از مهندسان Openreach نقل قول شده که تعویض و ارتقای کابل‌ها نتوانست مشکل را برطرف کند. به ناچار مجبور به استفاده از دستگاه‌های تجزیه و تحلیل طیف‌های رادیویی برای کاهش تداخل‌های الکترومغناطیسی کردند.

مهندس Openreach می‌گوید عدم توانایی در رفع مشکل باعث ناامیدی و سرخوردگی شده و حس بدبینی در میان ساکنان به وجود آورده بود. اما شرکت Openreach مصمم بود هرطور شده مشکل را یافته و برطرف کند.

در نهایت، کارمندان شرکت Openreach به دنبال پدیده SHINE در روستا بودند. SHINE پدیده‌ای است که یک دستگاه الکتریکی با ایجاد سروصداها و امواج الکتریکی باعث تداخل در طیف‌های رادیویی اینترنت باندپهن می‌شود.

آن‌ها با دستگاهی به نام Spectrum Analyzer از ساعت ۶ الی ۷ صبح سراسر روستا را به دنبال منبع صدای الکتریکی گشتند. جالبی قضیه این بود که هر روز صبح دقیقا سر ساعت ۷ صبح این تداخل‌ها شروع می‌شد و اینترنت کل روستا رو به قطعی می‌رفت.

فیبرنوری به جای DSL

سرانجام نویز الکتریکی بسیار بلندی در یک خانه روستا کشف شد که می‌توانست عامل تداخل رادیویی باشد. ساکنان این خانه سر ساعت ۷ صبح تلویزیون قدیمی خود را روشن می‌کردند و نویزهای ساطع شده از این تلویزیون باعث قطعی اینترنت می‌شد.

پس از صحبت با ساکنان این خانه، قبول کردند این تلویزیون قدیمی دیگر روشن نشود و به همین سادگی مشکل بزرگ قطعی اینترنت DSL روستا حل شد.

تلویزیون‌های قدیمی CRT به شدت مستعد ایجاد اختلال الکترومغناطیسی در خطوط DSL هستند. یک راه‌کار خوب استفاده از کابل‌های فیبرنوری به جای کابل‌های مسی و فناوری DSL است. در کابل‌های فیبرنوری از رسانه نور به جای امواج رادیویی استفاده می‌شود و دستگاه‌های ساطع‌کننده پرتوهای الکترومغناطیسی نمی‌توانند روی عملکرد اینترنت باندپهن تاثیرگذار باشند.

قرار است روستای Aberhosan ولز تا پایان سال به شبکه اینترنت فیبرنوری مجهز شود.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.