خبر غافل‌گیرکننده و شگفت‌آور ناسا: کشف قطعی آب روی سطح کره ماه؛ همان آبی که در زمین می‌نوشیم!

0

ناسا یک خبر غافل‌گیرکننده و شگفت‌انگیز دارد: برای اولین بار دانشمندان با استفاده از رصدخانه هوایی سوفیا (SOFIA) موفق به شناسایی آب در سطح کره ماه شدند. آب موجود در ماه بیشتر و گسترده‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شد.

ناسا روز دوشنبه ۲۶ اکتبر در کنفرانسی این خبر بزرگ را اعلام کرد و رهبران پروژه درباره آن بحث و تبادل‌نظر کردند. یکی دیگر از محورهای این کنفرانس، پروژه جاه‌طلبانه Artemis برای فرود آمدن فضانوردان در قطب جنوب ماه در سال ۲۰۲۴ بود.

دانشمندان فضایی و نجوم در سال ۲۰۰۹ علائمی از وجود آب در سطح ماه پیدا کردند و در سال ۲۰۱۸ توانستند قطعه‌های یخی متشکل از آب را در قطب جنوبی ماه کشف کنند؛ در دهانه‌هایی از حفره‌هایی که همیشه در سایه هستند. این یخ‌های آبی قرار بود منبع آب احتمالی آینده فضانوردان در سفر به کره ماه باشند.

باور کنید در ماه آب هست

اما امروز اعلام شد طی دو مطالعه جدیدی که انجام شده، مقداری آب در یکی از بزرگ‌ترین دهانه‌های در معرض خورشید روی سطح کره ماه کشف کردند. همین‌طور، مشخص شد در سطح ماه لکه‌های زیادی از یخ‌های آبی پنهان در دریچه‌های سرد کوچکی وجود دارد. این یخ‌های آبی همیشه وجود دارند؛ چون دائما در سایه قرار دارند و از دو سوی کره ماه آفتاب نمی‌گیرند.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

در کشف‌های پیشین، یخ‌آب‌ها براساس امضای طیفی که مشخص‌کننده ترکیب شیمیایی آن‌ها بود؛ شناسایی شدند ولی در کشف جدید، داده‌هایی به دست آمده است که دقیقا امضای شیمیایی یک مولکول آب را در نزدیکی دهانه کلاویوس، یکی از بزرگ‌ترین دهانه‌های کره ماه نشان می‌دهند. این داده‌ها می‌گویند میان یک قطه آب و ماده هیدروکسیل چسبیده به مواد معدنی در سطح ماه هیچ فرق نیست.

این مولکول‌ها دقیقا ساختاری H2O و شبیه به آبی که در زمین می‌شناسیم؛ دارند و اطلاعات پیشین از موجود آب قمری روی ماه را به چالش کشیده است.

با کشف آب در کره ماه، فصل جدیدی در اکتشافات فضایی به وجود آمده است و سوالات زیادی پیش پای دانشمندان قرار می‌دهد. اینکه آب چگونه در سطح کره ماه شکل گرفته و چگونه ذخیره می‌شود؟

یک احتمال این است که آب در ساختارهای کوچکی در دل خاک‌ها پنهان شده باشد. این ساختارها بر اثر گرمای زیاد ناشی از برخورد شهاب‌ سنگ‌ها با یکدیگر درست شده باشند. احتمال دیگر هم پنهان شدن مولکول‌های آب در میان دانه‌های خاک روی سطح ماه است که باعث می‌شود نور خورشید به آن‌ها نتابد و در امان بمانند.

دانشمندان درگیر این پروژه می‌گویند احتمالا چیزی در کره ماه دارد آب تولید می‌کند و چیز دیگری این آب را نگه می‌دارد. چون در غیر این صورت باید آب در اثر گرمای آفتاب از بین می‌رفت.

ویژگی‌های رصدخانه سوفیا

کشف جدید ناسا توسط رصدخانه سوفیا انجام گرفته که روی یک هواپیمای جت ۷۴۷ مستقر شده است. این هواپیمای آلمانی امریکایی اولین پرواز خود را در سال ۲۰۰۷ انجام داده و دقیقا برای برداشت طول موج‌های منحصربه‌فرد مولکول‌های آب در سطح کره ماه به کار گرفته شده است.

روی این هواپیما تلسکوپ FORCAST یا Faint Object infraRed CAmera for the SOFIA Telescope نصب شده است. هواپیمای ۷۴۷ اصلاح شده با بردن این تلسکوپ به بیرون از جو زمین، یک موقعیت خاص برای دریافت طول موج‌های آب فراهم می‌کند.

لایه‌های جوی باعث می‌شوند برحی طیف‌های رادیویی مانند طیف‌هایی نور مرئی عبور کنند و باقی طیف‌ها مانند مادون قرمز در زمین دریافت نشوند. نور مادوق قرمز که در طیف‌های مختلف بخار آب وجود دارد؛ فقط در بالای جو زمین و با تلسکوپ‌های مادون قرمز دریافت می‌شوند.

برخلاف تلسکوپ فضایی اسپیتزر و رصدخانه فضایی هرشل (هر دو بازنشسته شدند)، رصدخانه سوفیا در هر بار بازگشت به زمین می‌تواند ارتقا پیدا کند و مجهزتر شود. هریک از پروازهای این رصدخانه هوایی ۲۰ ساعت طول می‌کشد و در مرکز تحقیقات پرواز آرمسترانگ پالمدیل کالیفرنیا ناسا نگهداری می‌شود.

کشف آب، بسیاری از پروژه‌ها و برنامه‌های فضایی را تغییر خواهد داد و دوباره برنامه سفر به ماه و بازگشت فضانوردان به سطح این سیاره را زنده می‌کند. حتی امیدها برای کشف آب در سیاره‌های دیگر مانند کره مریخ نیز دوباره زنده شده است.

منبع

   

پستهای اخیر

حالا دیگر کاربران نسخه دسکتاپ اسپاتیفای هم می‌توانند قطعات موسیقی را دانلود کنند تا آفلاین از طریق…

اسپاتیفای مدت‌هاست که شیوه گوش کردن به موسیقی را تغییر داده است و به کمک آن می‌شود به صورت قانونی و بدون نقض کپی رایت به اقیانوسی از موسیقی‌ گوش کرد. البته ما کاربران ایرانی هنوز از عهد آنالوگ و دانلود بیرون نیامده‌ایم. یعنی هنوز همان…

اطلاعات عمومی کاربران کلاب‌هاوس به صورت تجمیع‌شده منتشر شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون…

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از انتشار رایگان و آزاد اطلاعات عمومی کاربران در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس شامل اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر داده‌اند. این اطلاعات…

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

جدیدترین دستاورد شرکت نورا لینک ایلان ماسک: میمونی که با کمک یک تراشه کاشتنی در مغز بازی «پونگ»…

استارتاپ Neuralink ایلان ماسک ویدئویی از یک میمون منتشر کرده که با تسلط کامل و براساس دستورات ذهنی‌اش دارد پونگ بازی می‌کند. این تازه‌ترین دستاورد نمایشی از پروژه «brain-machine interface» قابل کاشتن است که شرکت نورالینک از سال ۲۰۱۷ در…

کتاب سفر به سیارات ناشناخته – نوشته رابرت سیلوربرگ – بریده‌ای از کتاب برای تجدید خاطره

فکر کنم کتاب سفر به سیارات ناشناخته را وقتی 10 سالم بود، خواندم. یکی از بهترین علمی تخیلی‌های غیرآسیموفی بود و ایده‌ها و داستان‌پردازی بسیار عالی داشت. در این داستان یکی از سیاراتی که سابق بر این مستعمره زمین بود، وقتی با تهدید نژاد وحشی…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.