چین ماده معدنی جدید بر سطح ماه کشف کرده است و به برآوردی امیدوارکننده از ذخایر هلیوم 3 بر ماه رسیده است

0

به نظر می‌رسد ماموریت رباتیک ماه چین Chang’E-5T ، چیزی بیش از آب در سطح ماه کشف کرده است. دانشمندان کشف یک ماده معدنی جدید، یک کریستال شفاف به نام Changesite-(Y)، و همچنین یک سوخت همجوشی بالقوه را تایید کرده‌اند.

در اعلامیه‌ای مشترک، اداره ملی فضایی چین و سازمان انرژی اتمی چین هفته گذشته، کشف اولین ماده معدنی جدید خود در ماه را جشن گرفتند.

به گزارش خبرگزاری چینی شین هوا، Changesite-(Y) نوعی کریستال ستونی شفاف بی‌رنگ است که از تجزیه و تحلیل ذرات بازالت ماه توسط یک تیم تحقیقاتی از مؤسسه تحقیقات زمین‌شناسی اورانیوم پکن، یکی از شرکت‌های تابعه  شرکت ملی هسته‌ای. چین کشف شده است.

این نمونه با تجزیه و تحلیل  1731 گرم نمونه‌های ماه که توسط ماموریت Chang’E 5 در سال 2020 برگردانده شد، پیدا شد.  این یک ذره تک بلوری با شعاع حدود 10 میکرون است.

در ضمن غلظت هلیوم-3 در غبار ماه هم به دست آورده است و محققان نخستین برآوردها را در مورد امکان استخراج انجام داده‌اند.

هلیوم-3 به عنوان یک سوخت بالقوه برای همجوشی هسته‌ای در نظر گرفته می‌شود.هلیوم-3  با دو پروتون و فقط یک نوترون،  تنها ایزوتوپ پایدار شناخته شده‌ای است که پروتون بیشتری نسبت به نوترون دارد و از این نظر منحصر به فرد است. از نظر تئوری، یک واکنش همجوشی دوتریوم/هلیوم-3 می‌تواند 164.3 مگاوات ساعت انرژی به ازای گرم هلیوم-3 آزاد کند – و از همه مهمتر، نه هلیوم-3 و نه محصولات واکنش آن رادیواکتیو نیستند، بنابراین راکتور را به رادیواکتیو تبدیل نمی‌کنند و با مشکل زباله‌های هسته‌ای مانند راکتور دوتریوم-تریتیوم مواجه نمی‌شویم.

نکات منفی هم وجود دارد – برای مثال، یک راکتور همجوشی هلیوم-3 باید در دمای بسیار بالاتری نسبت به راکتور تریتیوم کار کند، و هلیوم-3 بسیار نادر است و جداسازی آن روی زمین دشوار است. در واقع، روش اصلی تولید آن امروزه این است که منتظر فروپاشی تریتیوم در کلاهک‌های هسته‌ای و ذخایر مرتبط با آن، سپس برداشتن مقادیر ناچیز، آن باشیم. در مجموع حدود 15 کیلوگرم در سال از این ماده در کل زمین تولید می‌شود است. این ماده به طور طبیعی در جو زمین وجود دارد، اما با غلظت ناچیز 7.2 قسمت در تریلیون. همچنین در گاز‌های اولیه در گوشته زمین وجود دارد، اما به طور کلی غیر قابل دسترس است.

اما هلیوم-3 مطمئناً ارزش زیادی دارد، زیرا ایالات متحده شروع به استفاده از آن در آشکارساز‌های نوترونی برای اسکن مواد هسته‌ای در گذرگاه‌های مرزی ایالات متحده کرده است.

قیمت کنونی آن به 17540 دلار در هر گرم رسیده است و انتظار می‌رود که تقاضا همچنان در حال افزایش باشد – به همین دلیل است که بسیاری از تحلیلگران معتقدند که یک نامزد عالی برای استخراج از ماه است.

تخمین‌زده می‌شود که سطح ماه حاوی 1.1 میلیون تن هلیوم 3 باشد. با توجه به International Policy Digest، این نشان‌دهنده منابعی به ارزش حدود 1.5 کوادریلیون دلار است و چین می‌گوید هر سال، سه ماموریت شاتل فضایی به اندازه کافی سوخت برای همه انسان‌ها در سراسر جهان به ارمغان بیاورد.

البته، هزینه‌های مربوط به ساخت عملیات معدن در ماه بسیار نجومی است. این یک عملیات کوچک نیز نخواهد بود. بالاترین غلظت تخمین‌زده شده هلیوم-3 در خاک ماه حدود 50 قسمت در میلیارد است (چین غلظت‌هایی را که در نمونه‌های خود کشف کرده است منتشر نکرده است)، بنابراین برای برداشت یک گرم از این احتمالاً باید 150 تن سنگ سنگ را پردازش شود.

علاوه بر این، در حالی که اخیراً انرژی و فعالیت زیادی در زمینه همجوشی هسته‌ای انجام می‌شود، تضمینی وجود ندارد که به زودی از آن به عنوان یک منبع انرژی فعال شود. و اگر محققان همجوشی موفق به ایجاد و حفظ دمای “بسیار بالا، یعنی حدود 600 میلیون درجه‌ مورد نیاز برای همجوشی هلیوم-3 شوند، ، شاید آن‌ها به دمای میلیارد درجه مورد نیاز برای همجوشی هیدروژن-بور دست یابند که که در این صورت دیگری نیازی به هلیوم 3 نخواهد بود! با این حال، استخراج هلیوم در ماه به طور قطع ایده‌ای است که چین در حال برنامه‌ریزی برای کشف آن است.

پس از اعلام خبر Changesite-(Y) و هلیوم-3، اداره ملی فضایی چین تأییدیه کامل دولت را برای ماموریت‌های فازیهای بعدی اکتشاف ماه اعلام کرد. ب

این پرتاب‌ها از اوایل سال 2024 آغاز می‌شوند، قطب جنوبی ماه را کاوش کرده و ساخت یک ساختار اساسی برای ایستگاه بین‌المللی تحقیقات ماه را آغاز خواهند کرد.

منابع: شرکت ملی هسته‌ای چین، چینا نیوز، گلوبال تایمز، شین هوا

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

خارج از کادرهای عکس‌های مشهور چه گذشته؟ حالا کاربران می‌خواهد با هوش مصنوعی Generative Fill فتوشاپ…

هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است و هر روز می بینیم که چقدر توسعه پیدا می‌کند. یکی از پیشرفت‌های تازهاخیراً ابزار جدید AI Generative Fill فتوشاپ بوده است.با کمک آن می‌توان بسیار ساده چیز ناخواسته‌ای را حذف کرد یا اشیایی را اضافه کرد…

عکس‌هایی از حوادث ناگوار که با کمی «احتیاط» و عقل قابل پیشگیری‌اند

گاهی ما در کارهایمان به اصطلاح از خلاقیت استفاده می‌کنیم یا سعی می‌کنیم کاری را بدون اینکه وسایل لازمش را داشته باشیم با چیزهای بی‌ربط، در زمان کم، تمام کنیم. خب راستش گاهی شانس می‌آوریم و پز می‌دهیم که خلاقیت داشته‌ایم، اما خیلی وقت‌ها…

اگر قرار بود ابرقهرمان‌ها، لباس‌های قرن نوزدهمی می‌پوشیدند

ما عادت کرده‌ایم ابرقهرمان‌ها را در لباس‌های امروز ببینیم و فیلم‌های زیادی هم که بر مبنای کامیک‌بوک‌ها ساخته شده، این تصور را در ذهن ما تشدید کرده‌اند.اما اگر قرار بود همین ابرقهرمان‌ها لباس‌های قرن نوزذهمی می‌پوشیدند، چه می‌شد؟…

آیا سیگار الکترونیکی ایمن‌تر و سالم‌تر از سیگار معمولی است؟

در انگلستان، هم‌زمان با مبارزه با سیگار کشیدن جوانان، سیگارهای الکترونیکی به عنوان بخشی از تلاش‌های دولت برای کمک به مردم برای ترک سیگار تبلیغ می‌شوند. ما به اینکه چرا در مورد این دستگاه‌ها دو نظر بسیار متفاوت وجود دارد، نگاهی می‌اندازیم.…

چه می‌شد اگر انیمیشن‌های استودیو جیبلی را کسی با آبرنگ می‌کشید – کاری که لوئیز تریر کرده!

در این نقاشی‌های زیبای لوئیز تریر، طرفداران استودیو جیبلی فورا انیمیشن‌های یه یاد ماندنی را که از آنها الهام گرفته شده، تشخیص خواهند داد.لوئیز تریر، نقاش و مجسمه‌ساز فرانسوی با الهام از شخصیت‌های انیمیشن‌های شناخته شده از استودیو جیبلی،…

مردان خوش‌لباس و خوش‌تیپ سال‌ها و دهه‌های آینده احتمالا چه لباس و آرایش موی سر و صورتی خواهند داشت

پیشبینی مد بسیار دشوار است. در داستان‌های علمی تخیلی گاهی چیزهایی در مورد آنها می‌خوانیم. مثلا سرهای تراشیده شده‌ای که جواهرات بر فرق سر دوخته شده‌اند یا خالکوبی‌ها.اما با توجه به تغییرات اقلیمی و درگیری‌ها و وسایل فناورانه‌ای که در حال…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5