این خانه‌ها با الهام‌گیری از گل‌های آفتاب‌گردان، قابلیت چرخش به سوی خورشید را دارند

سبک طراحی و جنبش معماری جدید مبتنی بر فلسفه طبیعت و محیط زیست

0

مشخصه مدرنیسم در قرن ۲۰ این ایده بود که «فرم از عملکرد پیروی می‌کند».

اکنون، یک طراح به نام Koichi Takada این ایده و مفهوم طراحی مدرن را به چالش کشیده است و می‌خواهد یک جنبش جدید معماری متمرکز بر مسئولیت‌های اجتماعی محیط زیستی راه‌اندازی کند.

او معتقد است در سبک جدید باید سراغ ایده «فرم از طبیعت پیروی می‌کند» برویم. این طراحی خانه‌هایی تک خانواده با الهام‌گیری از گل آفتاب‌گردان ساخته شدند و انرژی خود را از خورشید می‌گیرند. دقیقا، طراحی آن‌ها از آفتاب‌گردان‌های آمبریا در مرکز ایتالیا الهام‌گیری شده است.

این خانه‌ها زمینه دستیابی به استانداردهای سبز محیط زیستی اروپا را فراهم می‌کنند و تنها زیبا نیستند؛ بلکه از نظر کارایی هم مدرن محسوب می‌شوند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

تاکادا توضیح می‌دهد که طراحان و معماران در الهام‌گیری از طبیعت بیشتر سراغ مباحث زیباشناختی می‌روند؛ اما باید بسیار عمیق‌تر باشند. این الهام‌گیری بصری یک گونه از زیست تقلید است؛ جایی که انسان‌ها اقدام به احداث ساختمان‌ها یا فضاهایی مشابه چیزی در طبیعت می‌کنند.

تاداکا می‌گوید فقط نباید از نظر ظاهری یک ساختمان را با نمونه طبیعی آن تطابق دهیم؛ بلکه باید فواید زیست محیطی آن را هم تولید کنیم. این نگرش باعث بروز تغییرات مثبت در محیط‌های خانه‌هایی می‌شود که در آن‌ها کار و زندگی می‌کنیم و بعد تغییر در محله، شهر و در نهایت سیاره‌ای است که داریم در آن زندگی می‌کنیم.

حرکت از صنعتی به طبیعی

خانه‌های طراحی شده توسط تاداکا، با چرخش خورشید؛ به چرخش درآمده و دنبال پرتوهای خورشید می‌روند تا بتوانند از انرژی خورشیدی استفاده کنند؛ دقیقا مشابه فلسفه گل‌های آفتابگردان. این طراحی به پنل‌های خورشیدی کمک می‌کند تا ۴۰ درصد انرژی بیشتری نسبت به حالت‌های ثابت، ذخیره انرژی داشته باشند.

این ساختمان‌ها نه تنها مصرف انرژی از شبکه برق شهری ندارند؛ بلکه می‌توانند مقداری انرژی برق وارد شبکه سراسری کنند و یک مولد انرژی باشند. از دیگر ویژگی‌های زیست محیطی این خانه‌ها می‌توان به جمع‌آوری آب باران، تهویه هوای طبیعی و سیستم کاهش حرارت ناشی از تابش آفتاب در محیط خانه اشاره کرد.

هریک از این خانه‌های آفتابگرانی می‌توانند شامل سه طبقه باشند که در هر طبقه دو الی سه اتاق خواب ساخته می‌شود. این سبک طراحی باز یادآور عدم تداخل و نفوذ در زندگی‌های یکدیگر و داشتن جامعه‌ای سبز است.

تاداکا تاکید دارد که واکنش به تغییرات آب و هوایی باید از خانه‌های کوچک خودمان آغاز شود و عاملی برای تغییرات مثبت بزرگ باشد. برای نجات زمین، باید از طراحی‌ها و رویکردهای صنعتی به سوی طراحی‌ها و رویکردهای طبیعی حرکت کنیم و برای این منظور به سبک طراحی و جنبش معماری جدیدی نیاز داریم که به محیط زیست احترام بگذارد و در عین حال، باعث بهبود رفاه انسان‌هایی شود که در آن زندگی می‌کنند.

منبع mymodernmet
   

پستهای اخیر

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

فیلم سواران عدالت، وقتی گیک‌ها به جنگ قاتل‌ها می‌روند – Riders of Justice

دوران خوشی را که در دبیرستان عاشق احتمالات شده بودم، از یاد نمی‌برم. کلی کتاب خارج درس هم خریده بودم و به عنوان سرگرمی به مسائلشان فکر می‌کردم. اما اگر خوب فکر کنید ریاضیات یا همین دانش احتمالات می‌توانند با تحلیل دقیق اتفاقات دنیای…

برندگان جایزه عکاسی پولیتزر ۲۰۲۱: عکس‌های خبرگزاری AP از ناآرامی‌های آمریکا در پی قتل جورج فلوید و…

در پست قبلی فهرستی از برندگان پولیتزر 2021 را برایتان نوشته بودم. اما در این پست، به بازتاب بخش عکاسی پولیتزر 2021 می‌پردازم. در پولیتزر، برندگان بخش عکاسی در دو بخش اعلام می‌شوند: 1- در بخش عکاسی خبری فوری، برنده مسابقه اعضای…

فهرست برندگان جایزه پولیتزر ۲۰۲۱ اعلام شد: به رخ کشیدن شکوه روزنامه‌نگاری و رسانه‌های منتقد در برابر…

دنبال کردن اخبار مربوط به جایزه پولیتزر را همیشه دوست داشته‌ام. چون نگاهی به فهرست برندگان این جایزه معتبر روزنامه‌نگاری در هر سال، به ما خاطرنشان می‌کنند که روزنامه‌نگاری و کار رسانه وقاعی تا چه حد می‌تواند تاثیرگذار باشد و با کارهای…

یک اردک ناتوان به نام وادلز به لطف فناوری چاپ سه بعدی، صاحب پای مصنوعی شد

فقط انسان‌ها نیستند که از پروتزها یا اندام‌های مصنوعی استفاده می‌کنند. ما در سال‌های اخیر، خبرهای متعددی در مورد تولید اعضای مصنوعی مثلا برای گربه‌ها و سگ‌ها و فیل‌ها شنیده بودیم. اما این نخستین بار است که یک اردک هم صاحب پای مصنوعی می‌شود.…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.