بزرگ‌ترین به‌روزرسانی وای فای در ۲۰ سال گذشته: چرا Wi-Fi 6E این همه مهم است؟

0

وای فای در آستانه یک به‌روزرسانی به راستی انقلابی است. بسیاری از گوشی‌ها، لپ‌تاپ‌ها، روترها و تلویزیون‌هایی که از آغاز سال ۲۰۲۱ روانه بازار خواهند شد، از Wi-Fi 6E پشتیبانی می‌کنند. مثل این می‌ماند که به یک باره شما از یک جاده دو بانده به بزرگراه هشت خطه بروید! در واقع خیلی‌ها Wi-Fi 6E را بزرگ‌ترین به‌روزرسانی وای فای ظرف ۲۰ ساال گذشته دانسته‌اند که علاوه بر سرعت چیزهای جانبی خوبی مانند تداخل کمتر و میزان تاخیر کمتر را هم به ارمغان خواهد آورد.

انتظار داریم که از همین هفته بعد، در نمایشگاه CES تعدادی از وسایل مجهز به Wi-Fi 6E را ببینیم. از سوی دیگر گوشی S21 سامسونگ به لطف داشتن پردازنده اسنپ‌دارگون ۸۸۸ وای فای نسخه جدید را پشتیبانی خواهد کرد. البته همان طور که دیگر گوشی‌هایی که تراشه اسنپ‌دراگون ۸۸۸ را خواهند داشت، Wi-Fi 6E را خواهند داشت.

وسایل کنونی ما دو باند رادیویی برای وای فای دارند که یکی ۲.۴ و دیگری ۵ گیگاهرتز است. اما Wi-Fi 6E باند ۶ گیگاهرتزی را اشغال خواهد کرد و ظرفیت انتقال دیتا با این کار به یک باره ۴ برابر می‌شود.

البته به همین زودی‌ها نباید شاهد فراگیر شدن این فناوری باشیم. طوری که برآورد می‌شود که تا آغاز سال ۲۰۲۲ تنها ۲۰ درصد وسایلی که نسخه ششم وای فای را پشتیبانی می‌کنند نسخه ۶E را خواهند داشت. پس حالا خیلی مانده که به فرض از رده خارج شدن وسایل قدیمی دست مردم، شاهد همه‌گیری واف فای جدید باشیم.

اما مسئله مهم‌تر این است که سازمان‌های نظارتی بر پهنای باند رادیویی در کشورهای مختلف، موضوع متفاوتی نسبت به اشغال شدن فرکانس ۶ گیگاهرتز دارند. فعلا مراجع در آمریکا، انگلیس، امارات، کره جنوبی و شیلی به وای فای جدید چراغ سبز داده‌اند و تصمیم‌گیری در برزیل، کانادا، مکزیک و ژاپن در حال پیشرفت است.

اما شاید اصلا وای فای ۶E  نکته مهمی برای ما نباشد. مثل این می‌ماند که فشار آب منطقه‌ای کم باشد و صاحب خانه شیرآلاتی با بهترین کیفیت و آلیاژ در خانه نصب کرده باشد!

منبع verge
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.