۳ کاری که می‌توانید در اندروید ۱۲ انجام دهید، ولی در اندروید ۱۱ نمی‌توانستید!

اندروید ۱۲ در برابر اندروید ۱۱: تفاوت‌های اساسی از جمله به‌روزرسانی‌های امنیتی و اعلان‌های جدید

0

گوگل نسخه پیش‌نمایش اندروید ۱۲ را این هفته منتشر کرد. به نظر می‌رسد اندروید ۱۲ کاملا شبیه به اندروید ۱۱ باشد ولی چند ویژگی جدید و برخی باگ‌های کارایی در آخرین نسخه سیستم‌عامل گوگل می‌بینیم که به شما کمک می‌کند با گوشی خود بهتر و تمیزتر کار کنید.

اگر مشتاق آزمایش سیستم‌عامل جدید گوشی خود هستید؛ می‌توانید هم‌اکنون نسخه پیش‌نمایش توسعه‌دهنده اندروید ۱۲ را دانلود و نصب کنید.

اما به این هشدار توجه کنید که این نسخه هنوز نهایی و کاملا باگ‌گیری نشده است؛ بنابراین احتمال دارد پر از اشکال باشد و بهتر است افراد عادی در این مرحله آن را نصب و استفاده نکنند؛ مخصوصا روی گوشی اصلی خودشان. ما انتظار داریم گوگل نسخه بتای عمومی را در ماه می و نسخه نهایی اندروید ۱۲ را در ماه اوت یا سپتامبر عرضه کند.

در ادامه به ۳ ویژگی بزرگ یا تفاوت میان اندروید ۱۲ و اندروید ۱۱ اشاره می‌کنیم:

ویژگی‌های حریم خصوصی اپلیکیشن‌ها

براساس گزارش وبلاگ Android Developers، گوگل چندین ویژگی حریو خصوصی جدید برای اپلیکیشن‌ها اضافه کرده است تا کاربران بتوانند کنترل و شفافیت بیشتری روی آن‌ها داشته باشند.

یک به‌روزرسانی اطلاعات بیشتری در مورد نحوه استفاده از کوکی‌ها توسط سایت‌ها به شما نشان می‌دهد و به‌روزرسانی دیگر نحوه گزارش‌گیری اطلاعات توسط اپلیکیشن‌ها را تغییر می‌دهد تا از ارسال اطلاعات تصادفی، فعالیت‌های کاربر و سرویس‌های او جلوگیری کند.

باید این نکته را اشاره کنیم که این سیاست‌های سخت‌گیرانه برای اپلیکیشن‌ها، هنوز با سیاست‌های بسیار سخت‌گیرانه اپل در iOS فاصله دارند. اپل در iOS جدید خود دقیقا به کاربران می‌گوید کدام اپلیکیشن‌ها در حال جمع‌آوری اطلاعات او هستند و توسعه‌دهنده‌ها را هم وادار کرده است در هنگام نصب اپلیکیشن جدید، به طور واضح و شفاف از کاربر برای ردگیری فعالیت‌ها و اطلاعاتش اجازه بگیرند.

بازطراحی اعلان‌ها

گوگل در اندروید ۱۲ دست به بازطراحی اعلان‌ها زده است تا مدرن‌تر و کاربردی‌تر شوند. وقتی روی یک اعلان جدید ضربه می‌زنید؛ به جای اینکه از طریق یک سرویس واسطه برای شروع استفاده کنید؛ مستقیما شما را به برنامه یا فعالیتی که می‌خواهید انجام دهید؛ منتقل می‌کند. این رویکرد باعث می‌شود همه‌چیز سریع‌تر اجرا شود.

همان‌طور که قبلا سایت XDA Developers گزارش داده بود؛ اندروید ۱۲ به شما یک دکمه جدید می‌دهد تا بتوانید اعلان‌های غیر مهم و کم اهمیت را به تعویق بیندازید و انتخاب کنید چه زمانی می‌خواهید آن را انجام دهید. همچنین، می‌توانید سیستم رتبه‌بندی اعلان‌ها را فعال کنید تا به اندروید اجازه بدهد اعلان‌های شما را براساس نحوه کار با اپلیکیشن‌های مختلف مرتب‌سازی کند.

حالت تک دست

یکی دیگر از تغییرات بزرگ گوگل برای اندروید ۱۲، ایجاد تغییراتی در بخش‌های مختلف اندروید برای کار آسان‌تر با یک دست و انگشت شست است. سایت XDA Developers گزارش داده است که با به‌روزرسانی تنظیمات UI، نوار جست‌وجو به پایین صفحه‌نمایش منتقل شده تا با یک دست بتوان راحت‌تر در آن تایپ کرد.

همین‌طور، ویژگی جدید دیگری به نام «silky home» کشف شده است که اجازه می‌دهد کل رابط کاربری برای استفاده یک دست مناسب‌تر شود.

منبع cnet
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.