نایکی با این طراحی خلاقانه حتی به آدم‌های کم‌توان هم امکان می‌دهد که خودشان کفش بپوشند و دربیاورند

0

سواره از آدم پیاده خبر ندارد و آدم‌هایی که محدودیت حرکتی ندارند، هیچ نمی‌توانند تصور کنند که برخی کارهای ساده، چقدر برای کم‌توان‌ها، وقت‌گیر یا غیرممکن است.

پوشیدن و درآوردن کفش، حتی گاهی برای آدم‌های بدون مشکل بدنی، هنگام خواب‌آلودگی صبح یا هنگامی که خسته از کار برمی‌گردند، حوصله‌سربر می‌شود، حالا تصور کنید یک آدم کم‌توان باید چند دقیقه تلاش کند تا بدون وابستگی به شخص دیگری، کفش بپوشد و دربیاورد.

خوشبختانه برخی از شرکت‌های بزرگ، گام‌هایی در این مسیر برداشته‌اند. اصلا جو رسانه‌ای و روح مطالبه‌گری شهروندی در کشورهای غربی به گونه‌ای است که به شرکت‌های بی اعتنا نمره منفی می‌دهند و اقدامات خوب شرکت‌های دیگر را اجر می‌نهند و باعث افزایش محبوبیت برند آنها می‌شوند.

نایکی به تازگی کفشی طراحی کرده که پوشیدن و درآوردنش بسیار آسان است.

طراجی این کفش با درخواست شخصی به نام متیو والزر شروع شد. او ۲۴ ساله است. او زودرس به دنیا آمده بود و به همین خاطر ریه‌هایش تکامل لازم را پیدا نکرده بودند و درنتیجه دچار کمبود اکسیژن و فلج مغزی شد.

توجه کنید که cerebral palsy به معنی کاهش ضریب هوشی نیست و آن را باید دقیق‌تر به یک سری مشکلات، شامل مشکلات حرکتی ناشی از مشکلات مغزی ترجمه کرد.

در تابستان سال ۲۰۱۲ وقتی او ۱۶ ساله بود و به دبیرستان می‌رفت ناخودآگاه به کالج رفتن و مشکلاتش فکر می‌کرد. یکی از آنها این بود که او باید امکان اداره مستقل خود را پیدا می‌کرد. بنابراین نامه‌ای به شرک نایکی نوشت و به صراحت نوشت که یکی از آرزوهایش این است که بدون کمک کفش بپوشد و دربیاورد. او نوشته بود که فقط مدل‌های خاصی از کفش که از ناحیه قوزک پا محافظت می‌کنند، می‌تواند بپوشد و کفشی با این مشخصات که راحت بشود پوشید و درآورد، پیدا نمی‌کند. این وضعیت او را بسیار خسته و حتی خجالت‌زده می‌کند.

پاسخ نایکی به این نامه، مدل کفشی به نام Go FlyEasy است که از قسمت پاشنه تا می‌شود و می‌شود آن را بدون دخالت دست پوشید.

وقتی کفش پوشیده می‌شود، تفاوتی با یک کفش عادی ندارد.

یک باند کشی دور تا دور کفش وجود دارد که باعث می‌شود، وقتی کفش درآورده می‌شود، دوباره تا شود و برای پوشیدن نوبت بعد آماده شود.

اما جالب است که این کفش توسط قشرهای دیگر هم مورد استقبال قرار گرفته، می‌شود حدس زد خانم‌هایی که عادت دارند مرتب خرید کنند و هر دو دستشان با بسته‌های خرید اشغال شده، آدم‌های خیلی چاق یا اصلا آدم‌های تنبل هم از این کفش خوششان بیاید!

قیمت خرده‌فروشی این کفش‌ها، بسته به مدل ۱۰۰ تا ۲۲۰ دلار است و از نیمه فوریه در فروشگاه‌ها خواهد بود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.