نامزدهای بهترین عکس‌های مسابقه World Press Photo اعلام شدند: ۲ عکاس ایرانی در میان نامزدها

0

World Press Photo یک سازمان مستقل و غیرانتفاعی است که دفترش در آمستردام هلند قرار دارد و از سال ۱۹۵۵ ، هر ساله بهترین عکس‌های خبری را انتخاب می‌کند. هدف این تشکیلات از این کار ترغیب کردن رعایت استانداردهای حرفه‌ای در زمینه فتو‌ژورنالیسم و تشویق مبادله آزاد و بدون محدودیت اطلاعات است. در واقع World Press Photo بزرگ‌ترین و با اعتبارترین رقابت‌‌ عکس خبری را در سطح جهان اداره می‌کند.

امروز نامزدهای این رقابت عکاسی معتبر معرفی شدند.

بحث و جدل بر سر بقا یا برداشتن مجسمه آزادسازی

مرد مجروج بعد از حادثه انفجار در بیروت و عکس‌های دیگری در مورد این حادثه که در پی انفجار عظیم در انبار محل نگهداری نیترات آمونیوم در بیروت رخ داد:

کنیا – یکی از بزرگ‌ترین تهاجم‌های ملخ‌ها به مزارع:

نخستین آغوش: بعد از مدت‌ها بیماری رز لوئیزای ۸۵ ساله، بیمار برزیلی مبتلا به کرونا، توسط پرستارش در آغوش گرفته شده:

۲۸ نوامبر- زوج ارمنی که مجبورند خانه‌شان را در ناگورنو قره‌باغ در پی بروز جنگ ترک کنند:

عکسی با عنوان «محبوبم»: کبار – رام الله فلسطین – همسر یک زندانی فلسطینی که از سال ۱۹۷۸ که در یک عملیات چریکی علیه اسرائیل دستگیر شده بود، لباس‌های او را اینچنین در اتاقش مرتب کرده، گویی که اینک اتاق را در ترک کرده است. او البته در سال ۲۰۱۱ آزاد شد، اما مجددا در سال ۲۰۱۴ دستگیر و به حبس ابد محکوم شد. او ۴۰ سال از عمرش را در زندان اسرائیل طی کرده است.

نکته جالبی که در توضیح این عکس نوشته شده این است که به خاطر محدویت تماس فیزیکی در هنگام ملاقات با زندانیان فلسطینی، حق باروری زوج‌های دور از هم نقض می‌شود. اما فلسطینی‌ها به ترفند قاچاق اسپرم رو آورده‌اند. اسپرم‌های زندانیان مرد با ترفندهای به بیرون زندان منتقل می‌شود و برای باروری همسران آنها استفاده می‌شود. تا کنون ۹۶ مورد تولد با همین ترفند گزارش شده است.

یکی از بازکنان تیم فلینت جگوار به نام دانا هومز – این تیم یکی از مظاهر مقاومت شهر در برابر مشکلات مختلف است:

و باز عکسی از شهروندان گرفتار در جنگ ناگورنو قره‌باغ با عنوان بهشت گمشده – در اینجا مرد ۶۲ ساله‌ای به نام انوشوان را می‌بینیم که کلاشنیکف به دست گرفته:

ماریون ۲۴ ساله که مبتلا به سرطان پیشرفته متاستازدهنده است در این عکس در کنار پسر ۷ ساله و اسبی به نام «پیو» دیده می‌شود. در مرکز طی تسکینی «سلنه» از تاثیر تسکین‌دهنده حیوانات برای آرامش دادن به بیماران استفاده می‌شود.

یمن و گرسنگی – فاطمه و پسرش در حال ماهیگیری در ساحل یمن – فاطمه ۹ فرزند دارد، برای سیر کردن آنها او مجبور است که ماهیگیری کند. روستای او در جنگ یمن نابوده شده است.

سربازی در حال استراحت – سربازی با کاور پلاستیکی در حال استراحت در منطقه‌ای از ارمنستان:

فیلمسازان روسیه به یک منطقه دورافتاده به نام Sakha رفته‌اند. جایی در شمال شرق روسیه که دمای هوا حتی به منفی ۵۰ درجه هم می‌رسد.

زن ایزدی جان به در برده از دست داعش

یادگار ناآرامی‌های شمال شرق دهلی در تاریخ ۳ مارس

میانمار – معبد و معدن: در یک سوی این تپه معبد بودایی دیده می‌شود و نیم دیگر آن به واسطه فعالیت‌های معدن‌کاوی صاف شده است:

ذخیره آب آشامیدنی با استفاده از شبنم صبحگاهی در بنگلادش:

پیامدهای استفاده گسترده انسان‌های از ماسک‌: بازی شیر دریایی در ساحل کالیفرنیا با ماسک:

داخل کارگاه تهیه گوشت خوک در اسپانیا:

شهروندان منطقه سردسیر Ladakh  در شمل هند با انبار کردن برف به صورت مخروط، آب فصل گرم خود را تامین می‌کنند:

آتش‌سوزی گسترده در ۱۵۰ هزار کیلومتر مربع از جنگل‌های برزیل:

پیکر یک درگذشته به خاطر کرونا پیچیده در نایلون، در اندونزی:

عکسی از نیوشا توکلیان از ایران – آیین سوگواری سردار قاسم سلیمانی:

همه‌گیری کرونا در فرانسه:

عشق از ورای مرزها: در پی شیوع کرونا، سوئیس برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم، مرزهای خود را بست. در اینجا یک زوج را می‌بینیم که دیر متوجه بسته شدن مرزها شده‌اند و یکی در آلمان و دیگری در سوئیس گیر کرده است:

یونان: پناهجویان جنگ و فقر در این کشور از زمان اوج‌گیری مهاجرت آوارگان چیزی عادی و روزمره هستند:

اینها نوزادان واقعی نیستند، بلکه عروسک‌هایی هستند که با دقت فوق العاده به شکل نوزادها ساخته شده‌اند و حتی به جزئیاتی مانند وریدها، مو، منافذ پوست، اشک و بزاق آنها توجه شده است. اینها هم مصارف آموزش پزشکی دارند و هم برای تسلای کسانی که در غم از دادن کودک هستند یا سقط ناخواسته داشته‌اند، استفاده می‌شود:

نجات زرافه از طغیان رود در کنیا:

عبور پلنگ ماده از سیم خاردار حائل در فلوریدای آمریکا

تخم‌های نوعی وزغ با نام علمی ymphargus wileyi در اکوادور:

فوران آتشفشان Luzon فیلیپین:

یک جفت کبوتر، تنها مایه دلخوشی این عکاس هلندی در طی قرنطینه کرونا:

پزشکی در انتهای شیفت کاری‌اش در مکزیکوسیتی در ایام کرونا:

مسکو- پدری به دختر دچار اوتیسم خودش بادبادک‌پرانی می‌آموزد:

عکاسی با این دو عکس، انبوه پناهجویانی با فرهنگ‌ها و شرایط متنوع که بهاین کشور سرازیر می‌شوند با ستارگان یک کهکشان تشبیه کرده است:

مجموعه عکس‌هایی که در آنها، علاقه برخی از شهروندان آمریکایی به گردآوری اسلحه گرم به صورت بیمارگونه با عنوان جالب Ameriguns بر وزن Americans به تصویر کشیده شده:

در هلند سازمان‌های شبه نظامی، مانند مدارس نظامی، کلوپ‌های آخر هفته و اردوهای تابستانی بسیار محبوب هستند. اینها از دهه ۱۹۲۰ در این کشور رایج شده‌اند و در آنها به نوجوان‌ها چیزهایی مانند تاکتیک رزم، بقا، دفاع شخصی و جهت‌یابی آموزش داده می‌شود. در اینها در ضمن استفاده از سلاح گرم هم آموزش داده می‌شود.

آلمان – بالا رفتن گئورک از توده کنده‌های درخت – نوعی ورزش خاص

ورزش پیرمرد ۸۷ ساله به نام پت نوتون در خانه‌اش در ایرلند در زمان قرنطینه کرونا – او در جوانی قهرمان رشته ده‌گانه بود.

دوچرخه‌سواری تور دور لهستان – دوچرخه‌سوار هلندی چند متر قبل از خط اپایان به هم‌تیمی خود خورده.

و باز هم عکس دیگری از یک عکاس ایرانی به نام فرشته اصلاحی در بین نامزدها.

اسم این مجموعه عکس فکر پرواز است. عکس از یک ورزشکار سابق پارکور به نام سعید رامین از گچساران گرفته شده. در طی یک حادثه ورزشی او قطع نخاع شد.

شدت آسیب او تا به حدی بود که او ابتدا نمی‌توانست پلک بزند و پزشکان حتی می‌گفتند که نخواهد توانست از صندلی چرخدار هم ساتفاده کند. او حتی هزینه بیمارستان را هم نداشت، اما با کمک خانواده وسایل اولیه و ابتدایی بازتوانی را تهیه کرد و حالا برخلاف پیشبینی پزشکان می‌تواند دست‌هایش را تکان دهد.

باشگاه بازی بریج در سوئد برای اینکه همچنان بتواند در ایام کرونا باز باقی بماند، بازیکنان را اینچنین با شیشه پلکسی گلس از هم جدا کرده است:

الگا در انتظار آزادی همسرش -پاوال- از زندان موقت. پاوال سیرویارینک یک فعال سیاسی مشهور در بلاروس است.

پرتغال – کودکی در خودرویی نزدیک آتش سوزی جنگل

ناارامی‌های سیاسی در پرو در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ به دنبال مناقشه بر سر اینکه واقعا چه کسی باید رئیس جمهور قانونی این کشور شود.

ناآرامی‌های میناپولیس به دنبال مرگ جورج فلوید به دست پلیس آمریکا:

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.