آیا چیزی به عنوان درمان پیری وجود دارد؟ مستند «جاودانه‌گران» The Immortalists

0

دست کم دو پژوهشگر علوم پزشکی هستند که به طور جدی مدعی‌اند می‌توان پیری را به تاخیر انداخت یا حتی «درمان» کرد! هر دوی آن‌ها زندگی‌شان را وقف یافتن آن کرده‌اند.

مستند «جاودانه‌گران» The Immortalists ماجرای پرفرازونشیب و جذاب کوشش‌های این دو پژوهشگر برای گشودن رازی را روایت می‌کند که می‌تواند از خاتمه یافتن حیات جلوگیری کند.

ویلیام اندروز ( W. Andrews)، زیست‌شناس مولکولی و پیری‌شناس مشهور آمریکایی، معتقد است کلید این کار در دستکاری سلول‌ها نهفته است. او سرپرستی گروهی از پژوهشگران بود که در سال ۱۹۹۷ برای نخستین بار «تلومر‌»های انسانی را مشخص کرد، بخش انتهایی کروموزوم‌ها که با گذر عمر به طور پیوسته کوتاه‌تر می‌شود و رو به تباهی می‌گذارد.

هدف او یافتن ترکیب شیمیایی مناسبی است که اجازه می‌دهد این تلومر‌ها در طول عمر یک انسان اندازه اولیه‌شان را حفظ کنند. او اطمینان دارد که اگر بتواند در جست وجویش به موفقیت برسد، کشف او می‌تواند فرآیند پیری را متوقف یا حتی معکوس کند.

او در آزمایشگاهش تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار ترکیب شیمیایی را آزمایش کرده است. آزمایش‌های انجام شده روی موش‌ها نتایج بسیار امیدوارکننده‌ای داشتند و اندروز اطمینان دارد که ظرف ۱۵ سال آینده نسخه درمان پیری برای انسان به بازار خواهد آمد.

اوبری دیگری ( A. deGrey)، نویسنده و پیری‌شناس مشهور انگلیسی با ریش بلند و نامرتب که به خرس‌ها دلبستگی دارد، دومین پژوهشگری است که در این مستند به تصویر کشیده می‌شود. ذهن درخشان دیگری مانند ظاهر غیرعادی‌اش مملو از ایده‌های عجیب وغریب درباره جاودانگی است. او ۷ فرآیند زیست شناختی را معین کرده است که باور دارد در پیری و تمام بیماری‌ها و بدکارکرد‌های بدنی ناشی از آن نقش دارند.

از نگاه او علم با جلوگیری از اتلاف سلولی، معرفی آنزیم‌های پرقدرت جدید و بازیابی پروتئین‌های اساسی دی ان ای می‌تواند عمر انسان را به طور نامحدودی افزایش دهد. بسیاری از متخصصان نظریه‌های او را بحث برانگیز و جنجالی می‌دانند اما جامعه محققان علوم پزشکی با وجود تلاش‌های بسیار و مکرر هنوز نتوانسته‌اند نادرستی هیچیک از نظریه‌های دیگری را اثبات کنند.

از نگاه این دو رویاپرداز برجسته و متخصص، نباید پیر شدن را به عنوان یک واقعیت طبیعی و‌گریزناپذیر پذیرفت. با این حال هردوی آن‌ها از موانع پیش رو به خوبی آگاهند.

دنیا پر است از شارلتان‌های پول‌پرستی که با ادعا‌های مشابه درباره جاودانگی دست به انواع کلاهبرداری زدهاند. علاوه بر این اگر چنین هدفی دست یافتنی باشد، به نظر می‌رسد که می‌تواند پیامد‌های اجتماعی فاجعه باری در پی داشته باشد. با این حال آن‌ها در جست و جوی جاری‌شان برای تغییر طول عمر تبار بشر همچنان صادق و بی‌واهمه باقی مانده‌اند.

مستند جاودانه‌گران داستان عشق به بزرگ اندیشیدن و رویاپردازانی را حکایت می‌کند که متعهدانه در پی دستیابی به ناممکن هستند.

این مستند ۸۰ دقیقه‌ای محصول ۲۰۱۴ است و می‌توانید در یوتیوب آن را تماشا کنید. 

منبع: روزنامه سازندگی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.